The Ronettes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Ronettes
Rok założenia 1959
Rok rozwiązania 1966
Gatunek pop
Wytwórnia płytowa Colpix Records, Philles Records
Byli członkowie
Veronica Bennett
Estelle Bennett
Nedra Talley

The Ronettesamerykański, popowy zespół dziewczęcy z lat 60. XX wieku. Pochodzącą z Nowego Jorku grupę tworzyły wokalistka Veronica Bennett (a.k.a. Ronnie Spector), jej siostra Estelle Bennett oraz ich kuzynka Nedra Talley. Ich najbardziej znanym albumem jest Presenting the Fabulous Ronettes featuring Veronica z 1963, a najsłynniejsze utwory to Be My Baby, Baby, I Love You, (The Best Part Of) Breakin' Up.

W 2007 grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Siostry Estelle (ur. 1941) i Veronica Bennett (ur. 1943) oraz ich kuzynka Nedra Talley (ur. 1946) zachęcane przez babcię śpiewały razem od dziecka. W 1959 podczas wygranego przez nie konkursu talentów zostały dostrzeżone przez promotora i menadżera Phillipa Halikusa.

Po podpisaniu kontraktu z Colpix wydali pierwszy singel I Want a Boy jako Ronnie & the Relatives.

W 1963 na zespół występujący już jako The Ronettes zwrócił uwagę producent Phil Spector i podpisał z nim kontrakt. Grupa była przedstawiana jako "niegrzeczne dziewczyny", co miały wzmacniać fryzury, krótkie spódnice oraz makijaż.

Międzynarodowy hit grupy – "Be My Baby" wykorzystany m.in. w filmie Dirty Dancing napisał Spector oraz Jeff Barry i Ellie Greenwich. W 2004 utwór został sklasyfikowany na 22. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone [2].

W 1964 zespół koncertował w Anglii wspólnie z The Rolling Stones i spotkał się z The Beatles. Kolejne single docierały do czwartej dziesiątki list przebojów (The Best Part of Breaking Up, Do I Love You?), jednak płyta Presenting the Fabulous Ronettes featuring Veronica nie osiągnęła spodziewanego sukcesu.

Grupa rozwiązała się w 1966 w związku z brakiem zainteresowania publiczności i minięciem mody na zespoły typu The Ronettes

Wydarzenia późniejsze[edytuj | edytuj kod]

W 1968 Ronnie Bennert wyszła za Phila Spectora i na kilka lat zawiesiła karierę muzyczną. Para rozwiodła się w 1974.

W 2001 zgodnie z wyrokiem sądu Spector musiał zapłacić wokalistkom 3 mln dolarów zaległych tantiem.

Przypisy

  1. Rock 'n' Roll Hall of Fame Inductees 1986 - 2010 (ang.). digitaldreamdoor.nutsie.com. [dostęp 2010-05-01].
  2. Rolling Stones Magazine's Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 10 marca 2013].