Top Chef (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Top Chef
Top Chef
Rodzaj programu program rozrywkowy
program kulinarny
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Grzegorz Łapanowski
Wydawca Polsat
Jury Wojciech Modest Amaro (1-)
Ewa Wachowicz (1-)
Joseph Seeletso (1-2)
Maciej Nowak (1-)
Grzegorz Łapanowski (3-)
Data premiery 11 września 2013
Lata emisji od 2013
Pora emisji środa 20:40
Liczba odcinków 41[1] (4)
Czas trwania odcinka ok. 70 minut
Format nadawania 16:9, HDTV
Od lat dozwolone od 12 lat (według KRRiT)
Produkcja
Produkcja Intergalactic
Reżyseria Jan Kepinski
Stacja telewizyjna Polsat

Top Chefpolski program typu reality show, w którym kucharze profesjonaliści rywalizują między sobą w zadaniach kulinarnych. Program powstał na licencji amerykańskiego programu o tej samej nazwie, nadawanego w kablowej telewizji Bravo, którego gospodarzem jest Padma Lakshmi. Polska adaptacja emitowana jest w telewizji Polsat począwszy od 11 września 2013 roku. Finały odbyły się on na żywo w Warszawie. Nagrodą główną jest 100.000 zł. Prowadzącym został Grzegorz Łapanowski. W jury znaleźli się: Wojciech Modest Amaro, Ewa Wachowicz, Joseph Seeletso oraz Maciej Nowak, a od trzeciej edycji również prowadzący (zamiast Josepha Seeletso).

 Prowadzący i jurorzy[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący Edycja 1 Edycja 2 Edycja 3 Edycja 4
Grzegorz Łapanowski
Jurorzy Sezon 1 Sezon 2 Sezon 3 Sezon 4
Wojciech Modest Amaro
Ewa Wachowicz
Joseph Seeletso
Maciej Nowak
Grzegorz Łapanowski

[2]

Formuła programu[edytuj | edytuj kod]

Na każdy program składają się dwie podstawowe konkurencje i dogrywka, do której trafiają kucharze, którzy według typu jury przygotowali najgorsze danie. W pierwszej konkurencji kucharz, który stworzył najlepsze danie otrzymuje immunitet, bezpiecznie przechodząc do kolejnego odcinka. Po dogrywce zaś jeden z uczestników opuszcza program. Uczestnicy najczęściej gotują pojedynczo, jednak mogą być łączeni w pary oraz grupy na zasadzie "ciągnięcia noży" z nazwami lub innymi oznaczeniami poszczególnych grup. Po takim losowaniu każda drużyna wybiera swojego wewnętrznego szefa. Na tej samej zasadzie odbywa się losowanie kolejności w jakiej będą uprawnieni do np. wyboru sztuki mięsa lub innych składników spośród wielu rodzajów bądź też zostają im przydzielone potrawy na podstawie wybierania kraju ich pochodzenia ( wybierania noży z mapy ) .

I edycja

 • W odcinku 4, kucharze w dogrywce ( Piotr Ogiński, Piotr Ślusarz i Robert Świątek ) przygotowali dania, które w ocenie jury były słabe co spowodowało, że jury nie podjęło decyzji o tym, który z uczestników opuści program. Natomiast w następnym odcinku po pierwszej konkurencji program opuścił Robert Świątek.
 • W szóstym docinku podczas pierwszej konkurencji w składzie jury zasiadły dzieci.
 • W drugiej konkurencji ósmego odcinka kucharze gotowali potrawy jednogarnkowe w pałacu w Domaniowie. Kolejność przyznawania głównych produktów została ustalona poprzez zawody na flyboardzie.
 • W pierwszej konkurencji dziewiątego odcinka kucharzy oceniało jury w składzie Beata Tyszkiewicz, Kora i Maciej Dobrzyniecki. Tym razem uczestnicy nie walczyli o immunitet, a o tygodniowy staż w 3-gwiazdkowej restauracji El Celler de Can Roca w hiszpańskiej miejscowości Girona. Zwycięzcą tej konkurencji ,został Piotr Ślusarz. W drugiej części programu uczestnicy w dwóch trzyosobowych drużynach gotowali w kuchni Mateusza Gesslera. Oceniała ich dziesiątka polskich blogerów kulinarnych.
 • W 10 odcinku kucharze gotowali w jednej z warszawskich pizzerii. Oprócz stałego składu jury oceniali ich: Alan Andersz, Wojtek "Łozo" Łozowski, Paulina Sykut-Jeżyna oraz Maciek Rock.
 • W pierwszej konkurencji 11 odcinka uczestnicy walczyli o staż w restauracji Atelier Amaro u Wojciecha Modesta Amaro. Potrawy oceniali Wojciech Modest Amaro oraz Mauro Colagreco. Zwycięzca został Dariusz Kuźniak. W drugiej konkurencji kucharze gotowali razem z swoimi bliskimi. Po tej konkurencji pierwszym finalistą został Martin Gimenez Castro. Po dogrywce dołączyli do niego Ewa Szyc-Juchnowicz oraz Dariusz Kuźniak.
 • W finale kucharze sami wybierali su-chefów z którymi chcieliby w finale pracować. Ewa Szyc-Juchnowicz pracowała z Sylwią Sztanderą, Dariusz Kuźniak z Lilianą Filipiak, a Martin Gimenez Castro z Piotrem Ślusarzem.
 • Wojciech Modest Amaro w finałowym odcinku Top Chef zaproponował Piotrowi Ślusarzowi pracę w jego restauracji. Piotr propozycję przyjął.

Pamiętam Piotrze - zwrócił się do niego Wojciech Modest Amaro, tuż przez ogłoszeniem werdyktu. - Jak powiedziałeś kiedyś w programie, że masz nadzieję, że nie będziesz musiał już wyjeżdżać z kraju, aby się rozwijać. Jeżeli chcesz się rozwijać praca w Atelier Amaro czeka na ciebie.

II edycja

 • W pierwszym odcinku po dogrywce decyzją jury program miała opuścić Magdalena Perszke. Jednak Patrycja Stefanów-Kot zrezygnowała z dalszego uczestnictwa w programie. Jury zaakceptowało jej decyzję i w związku z tym zamiast Magdaleny Perszke program opuściła Patrycja Stefanów-Kot.
 • W 5. odcinku z uczestnictwa w programie zrezygnowała Magdalena Perszke. Na jej miejsce w następnym odcinku pojawiło się dwóch nowych uczestników: Paweł Kibart oraz Patrycja Wąsiakowska.
 • W piątym odcinku kucharze gotowali w supermarkecie oraz walczyli w trzyosobowych grupach o staż w restauracji szefa Sanada. Zwycięzcami zostali Agnieszka Buch, Bartłomiej Kuźianik oraz Robert Wojnarowski.
 • W siódmym odcinku, podczas drugiej konkurencji szefowie zespołów (Paweł Kibart, Agnieszka Buch, Patrycja Wąsiakowska) otrzymali su-chefów, którzy mogli wchodzić do spiżarni. Były to: Miss Polonia 2008 Angelika Jakubowska, Miss Polonia 2010 Rozalia Mancewicz oraz Miss Polonia 2011 Marcelina Zawadzka
 • W odcinku ósmym w fotelach jury zasiedli uczestnicy programu: Adam Leszczyński, Adam Kowalewski, Agnieszka Buch i Bartłomiej Kuzianik.
 • W odcinku dziewiątym w pierwszej konkurencji w jury zasiedli: Beata Kozidrak, Maciej Dobrzyniecki oraz Alicja Węgorzewska. Kucharze walczyli o staż w trzygwiazdkowej restauracji Michelin Arzak w San Sebastian. Zwycięzcą został Przemysław Błaszczyk.
 • W odcinku 10 do półfinału przeszli Sebastian Olma i Agnieszka Buch (po pierwszej konkurencji), a po drugiej konkurencji dołączył do nich Przemysław Błaszczyk i po dogrywce dołączyli Bartłomiej Kuzianik i Adam Kowalewski.
 • W 11 odcinku do finału przeszedł Sebastian Olma (po pierwszej konkurencji), a po drugiej konkurencji doszedł do niego Przemysław Błaszczyk. Po dogrywce skład finału uzupełnił Adam Kowalewski.
 • W finale kucharze wybierali su-chefów poprzez "ciągnięcie noży". Sebastian Olma wylosował Pawła Kibarta, Adam Kowalewski wylosował Agnieszkę Buch a Przemysław Błaszczyk wylosował Adriana Feliksa.

III edycja

 • Trzecia edycja obfitowała w gości specjalnych. W składzie jury występowali m.in. Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Walewska, Katarzyna Skrzynecka, Piotr Rogucki, Beata Pawlikowska, Sławomir Świerzyński.
 • W trzeciej edycji zamiast Josepha Seeletso na fotelu jurora zasiadł Grzegorz Łapanowski.
 • W 4 odcinku za niesportowe zachowanie w dogrywce program musiał opuścić Karol Wojciechowski. Na jego miejsce w następnym pojawił się Jakub Botta, który opuścił program po dogrywce w tym samym odcinku.
 • W szóstym odcinku kucharze przygotowywali dania i przetwory z produktów zebranych z gospodarstwa ekologicznego należącego do Marcina Piotrowskiego – Uczestnika I edycji Top Chef.
 • W 9 odcinku kucharze gotowali w szpitalu.
 • W odcinku dziewiątym uczestnicy, którzy opuścili program gotowali w tzw. Kuchni Ostatniej Szansy walcząc o bilet powrotny do programu. Zwyciężył Marcin Jabłoński. Jako jedyny uczestnik w polskiej edycji programu dwa razy pakował noże ( w 7 odcinku gdzie po wyrównanej walce w dogrywce przegrał z Pawłem Wałęsą oraz w półfinale przegrywając w dogrywce z Marcinem Czubakiem).
 • W półfinale potrawy uczestników oceniali zwycięzcy programu Top Chef: Martin Gimenez Castro oraz Sebastian Olma.
 • Paweł Wałęsa w 10 odcinku wygrał staż we francuskiej Akademii Czekolady a w półfinale wygrał staż we włoskiej restauracji w Modenie.
 • W 11 odcinku do finału przeszedł Marcin Przybysz ( po pierwszej konkurencji), a po drugiej konkurencji dołączył do niego Paweł Wałęsa. Po dogrywce skład finału uzupełnił Marcin Czubak.
 • W finale uczestnicy, którzy opuścili program ciągnęli noże. Jeżeli kucharz wylosował czarny nóż wybierał z którym finalistą będzie współpracować w finale. Marta Edmunds wybrała Marcina Czubaka, Karol Wojciechowski wybrał Marcina Przybysza a Bartłomiej Witkowski wybrał Pawła Wałęsę.
 • Marcin Przybysz wygrywając program Top Chef zdobył staż w najlepszej restauracji świata NOMA w Danii.

IV edycja

 • W 2. odcinku jako goście specjalni pojawili się: Otylia Jędrzejczak, Dariusz Michalczewski oraz Marek Włodarczyk.
 • W 3. odcinku jako goście specjalni pojawili się: Katarzyna Pakosińska, Sonia Bohosiewicz oraz Piotr Gąsowski. 
 • W 2, 3 oraz 4 odcinku nastąpiła podwójna eliminacja uczestników (po raz pierwszy w historii programu trzy razy z rzędu)

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Oryginalna emisja w Polsce
Premiera serii Finał serii Godzina emisji
1 1-12 (12) 11 września 2013 27 listopada 2013 środa, 20:35
2 13-24 (12) 5 marca 2014 23 maja 2014
3 25-36 (12) 10 września 2014 26 listopada 2014
4 37- 4 marca 2015 środa, 20:40

I edycja[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Uczestnik
1. Gimenez Castro, MartinMartin Gimenez Castro
2. Szyc-Juchnowicz, EwaEwa Szyc-Juchnowicz

Dariusz Kuźniak

4. Ślusarz, PiotrPiotr Ślusarz
5. Krężel, BartłomiejBartłomiej Krężel
6. Sztandera, SylwiaSylwia Sztandera
7. Filipiak, LilianaLiliana Filipiak
8. Piotrowski, MarcinMarcin Piotrowski
9. Ogiński, PiotrPiotr Ogiński
10. Musiał, BartoszBartosz Musiał
11. Świątek, RobertRobert Świątek
12. Lis, SylwesterSylwester Lis
13. Trygar, PaulinaPaulina Trygar
14. Wilgosz, MagdalenaMagdalena Wilgosz

II edycja[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Uczestnik
1. Olma, SebastianSebastian Olma
2. Kowalewski, AdamAdam Kowalewski

Przemysław Błaszczyk

4. Kuzianik, BartłomiejBartłomiej Kuzianik
5. Buch, AgnieszkaAgnieszka Buch
6. Kibart, PawełPaweł Kibart
7. Leszczyński, AdamAdam Leszczyński
8. Wąsiakowska, PatrycjaPatrycja Wąsiakowska
9. Feliks, AdrianAdrian Feliks
10. Wojnarowski, RobertRobert Wojnarowski
11. Sierant, SzymonSzymon Sierant
12. Perszke, MagdalenaMagdalena Perszke
13. Bielik, MonikaMonika Bielik
14. Kim, InessaInessa Kim
15. Lisakowski, PiotrPiotr Lisakowski
16. Stefanów-Kot, PatrycjaPatrycja Stefanów-Kot

III edycja[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Uczestnik
1. Marta Edmunds
2. Paweł Wałęsa

Marcin Czubak

4. Marcin Jabłoński
5. Krzysztof Bugiera

Bartłomiej Witkowski

7. Marcin Przybysz
8. Piotr Ceranowicz
9. Augustyński, ArturArtur Augustyński
10. Botta, JakubJakub Botta
11. Wojciechowski, KarolKarol Wojciechowski
12. Trisno, LuizaLuiza Trisno
13. Foltyn, JustynaJustyna Foltyn
14. Niedziałkowska, AnnaAnna Niedziałkowska
15. Sienicki, TomaszTomasz Sienicki

IV edycja[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Uczestnik
Rafał Niewiarowski
Patryk Dziamski
Michał Czekajło
Adam Adamczak
Adriana Marczewska
Łukasz Budzik
Katarzyna Daniłowicz
8. Marek Rogalski
9. Ivo Cesare Violante[3]
10. Bartłomiej Płócienniak

Mira Tkacz

12. Piotr Antkowicz

Dorota Kaczmarek

14. Daniel Wełna

Łukasz Miecznikowski

16. Jacek Majcherek

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Stan na 7 kwietnia 2015.
 2. Grzegorz Łapanowski zastąpi Josepha Seeletso.
 3. Odpadł nie stawiając się na nagraniu z przyczyn zdrowotnych.