Vienio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vienio
Vienio.jpg
Vienio, 2013
Imię i nazwisko Piotr Więcławski
Pseudonim Vienio
Data i miejsce urodzenia 24 stycznia 1977
Warszawa
Pochodzenie Polska
Instrument sampler
Gatunek hip-hop, rapcore, hardcore rap, świadomy hip-hop
Zawód raper, wokalista, DJ, autor tekstów, producent muzyczny, reżyser, dziennikarz radiowy
Aktywność od 1995
Wytwórnia płytowa Respekt Records, CreativeMusic, Spook Records, Step Records
Powiązania Pelson, Way Side Crew
Zespół
Molesta Ewenement
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Vienio, właściwie Piotr Więcławski (ur. 24 stycznia 1977 w Warszawie[1]), – polski raper, wokalista, autor tekstów, DJ i producent muzyczny, a także reżyser i dziennikarz radiowy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[2]. Piotr Więcławski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie hip-hopowej Molesta Ewenement, której był współzałożycielem. Wraz z zespołem nagrał m.in. pięć albumów studyjnych. Uzyskał także dwukrotnie nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Następnie współtworzył duet wraz z Pelsonem. Efektem była trylogia Autentyk. Druga płyta z serii przyniosła raperowi kolejną nominację do Fryderyka. Od 2010 roku prowadzi także solową działalność artystyczną. Natomiast, od 2011 roku Więcławski występuje wraz z rapocore'owym zespołem Way Side Crew. Był także członkiem składu Klima, wraz z Chadą, Kaczym i Włodim.

Piotr Więcławski współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Wzgórze Ya-Pa 3, Schizma, Cool Kids of Death, DJ 600V, Fu, O.S.T.R., DJ Decks, Mor W.A., Olsen, Maleo Reggae Rockers, Tede, Vavamuffin, Pezet, Małolat, Łona, Fokus oraz L.U.C. Jako dziennikarz radiowy związany ze stacją Roxy FM w której wraz Tomkiem Lipińskim prowadzi autorską audycję "Wysypisko". Ponadto, od 2006 roku Więcławski wraz członkami zespołu Molesta Ewenement prowadzi wytwórnię muzyczną Respekt Records. Wcześniej był związany z firmą Baza Lebel. W 2011 roku artysta został sklasyfikowany na 19. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[3].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku Vienio wraz z Włodim założył zespół pod nazwą Molesta[4]. Pierwszy autorski utwór zespołu znalazł się na wydanej w 1997 roku kompilacji Smak B.E.A.T. Records. Rok później ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany Skandal[5]. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży dzięki B.E.A.T. Records, oficynie której ówczesnym współwłaścicielem był dziennikarz Hirek Wrona, a także, w latach późniejszych promotor hip-hopowy. Formacja szybko zyskała na popularności dzięki piosenkom "Armagedon" i "Wiedziałem że tak będzie", które były emitowane m.in. przez Polskie Radio. W pięć lat po premierze materiał został wyróżniony złoty płytą za sprzedaż 50 tys. egzemplarzy. Był to także największy sukces komercyjny w historii działalności grupy. W 1999 roku, jako trio, w składzie uzupełnionym o Pelsona zespół nagrał drugi album zatytułowany Ewenement[6]. Pewną popularność zyskały pochodzące z wydawnictwa piosenki "Miejskie bagno" i "Co jest nauczane". Materiał został także wyróżniony nominacją do nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyka[7]. W międzyczasie Vienio wziął udział nagraniach albumu producenckiego DJ-a 600V - Szejsetkilovolt.

W 2000 roku z Wilkiem w składzie powstał album pt. Taka płyta...[8]. Nagrania dotarły do 12. miejsca listy OLiS. Płyta przyniosła zespołowi również drugą nominację do Fryderyka[9]. W 2001 roku Vienio wziął udział w produkcji "Mówią bloki człowieku 2", filmie dokumentalnym w reżyserii Joanny Rechnio. Także, w 2001 roku doszło do bliższej współpracy z Pelsonem. W efekcie, w 2002 roku ukazał pierwszy album duetu zatytułowany Autentyk[10]. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Pono, Sokół, Tomasz Lipiński oraz Frenchman - muzyk związany z formacją Jamal. Wydawnictwo promowane teledyskami do utworów "Nokaut techniczny" i "Prawdziwy rap" dotarło do 8. miejsca zestawienia OLiS. Nagrania utrzymane w stylistyce odmiennej do macierzystego zespołu raperów Molesty Ewenement szybko zyskały na popularności. Piosenki z debiutu były emitowane m.in. przez ogólnopolskiego stacje radiowe. Z kolei piosenka "Prawdziwy rap" znalazła się m.in. w zestawieniu programu TVP 30 ton - lista, lista przebojów, gdzie uplasowała się na 25. miejscu. Również w 2002 roku Więcławski gościł na trzeciej płycie O.S.T.R.-a - Tabasko.

18 października 2003 roku został wydany drugi album duetu Vienio i Pele pt. Autentyk 2[11]. Na płycie wyprodukowanej przez samego Vienia, oraz Pelsona, DJ-a 600V i Tomasza Lipińskiego wystąpili gościnnie m.in. Włodi, Wigor i Wacim. Wydawnictwo dotarło do 16.miejsca listy OLiS. Pewną popularność zyskał jedynie utwór "To dla moich ludzi" z gościnnym udziałem Gutka i Lui. Piosenka była notowana na 28. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Jeszcze w 2003 roku album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii "najlepszy album hip-hop". Także w 2003 roku Vienio gościł na albumach producenckich DJ-a 600V i DJ-a Decka. Raper nawiązał także współpracę z zespołem rocka alternatywnego Cool Kids of Death. Efektem był utwór "Hardkor", który znalazł się na płycie pt. 2.

W 2004 roku Vienio wziął udział w trasie koncertowej "RBK Hip Hop Tour 2004". Wydarzenie było promowane kompilacją różnych wykonawców U Ciebie w mieście. Na minialbumie znalazł się m.in. popularny, utwór tytułowy, emitowany intensywnie m.in. przez stację telewizyjną VIVA Polska. Ponadto dochód ze sprzedaży wydawnictwa został przeznaczony na cele charytatywne. W międzyczasie Vienio wyprodukował po jednym utworze na albumy Zipery - Druga strona medalu i Hemp Gru - Klucz. Raper gościł ponadto na płytach Mor W.A. - Dla słuchaczy i zespołu hardcore'owego Schizma. W 2005 roku ukazał się ostatni album duetu Vienio i Pele zatytułowany Autentyk 3[12]. Materiał był promowany m.in. piosenką "To jest mój hardcore", która dotarła do 8. miejsca zestawienia telewizyjnego 30 ton - lista, lista przebojów. Z kolei sama płyta była notowana, również na 8. miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS). Odbyła się także druga część "RBK Hip Hop Tour", zaanonsowana kompilacją U Ciebie w mieście 2.

W 2006 roku Więcławski wystąpił w dubbingowanej roli we francuskiej produkcji "Ziomek". Tego samego roku jako on sam zagrał w filmie fabularnym "Chaos" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Raper wystąpił m.in. u boku związanych z ZIP Składem raperów: Fu i Sokołem. W międzyczasie Więcławski podjął współpracę z zespołem muzyki reggae Maleo Reggae Rockers. Kolaboracja poskutkowała utworem "Żyję w tym mieście", który znalazł się na wydanej przez Universal Music płycie Reggaemova. Wydany został także czwarty album Molesty pt. Nigdy nie mów nigdy[13]. Płyta uplasowała się na 5. miejscu zestawienia OLiS. W ramach promocji do utworów "Tak miało być", "Powrót", "Wróg" i "Nie wiem jak Ty" powstały teledyski. W 2008 roku, Molesta ponownie jako trio zespół nagrał piąty album studyjny pt. Molesta i kumple[14]. Wydawnictwo dotarło do. 7 miejsca listy OLiS. Dwa lata później płyta uzyskała status złotej. W 2009 roku Vienio zagrał w filmie Xawerego Żuławskiego "Wojna polsko-ruska", w którym wcielił się niewielką rolę brata Silnego. Wydany został także zarejestrowany w Warszawie album koncertowy Molesty Live! in Fonobar[15].

20 września 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej CreativeMusic ukazał się debiutancki album solowy Vienia zatytułowany Etos 2010[16]. Wydawnictwo promowane teledyskami do utworów "Nowe Bloki", "Różnice" oraz "Inspiracje 2" uplasowało się na 15. miejscu zestawienia OLiS. Venia który pełnił także funkcję głównego producenta płyty wspomógł Szyha, artysta związany w latach 90. XX w. z zespołem Edytoriał. Wśród gości na płycie znaleźli się natomiast m.in. Grubson, Sobota, Rahim i Diox. Intensywny rok związany z promocją debiutu rapera dopełniły występy gościnne na płytach Tedego, Vavamuffin, Pezeta i Małolata, a także L.U.C-a. W 2011 roku ukazał się album Wspólny mianownik zrealizowany z rapcore'owym zespołem Way Side Crew[17]. Na płycie znalazły się nowe aranżacje piosenek pochodzących z debiutu solowego rapera, a także dwie nowe kompozycje "To on" i "Potwór". Do tej ostatniej powstał również teledysk. Drugi obraz promujący został zrealizowany do utworu "Na wszelki wypadek". Był to pierwszy album na którym Więcławski wystąpił również jako wokalista.

W 2012 roku odbyła się premiera drugiego filmu dokumentalnego wyreżyserowanego przez Więcławskiego pt. "Przeblaski". Obraz został poświęcony poecie Sławomirowi Gołaszewskiemu. Projekcja filmu odbyła się m.in. podczas Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości "Kręgi Sztuki" w Ciechanowie. Premiera pierwszego filmu rapera nie doszła do skutku ze względów formalnych. Również w 2012 roku raper wcielił się w postać Patryka Pinokio w serial fabularnym TVP "Galeria". Artysta wystąpił także na kompilacji różnych wykonawców Prosto Mixtape Kebs. Zwrotki Więcławskiego znalazły się w kompozycji "Murek", powstałej we współpracy z Korasem, Pyskatym i Hanią.

Warsztat wykonawczy[edytuj | edytuj kod]

Piotr Więcławski jako producent muzyczny współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Zipera, Wzgórze Ya-Pa 3 i Hemp Gru. Vienio tworzył także na potrzeby swojego macierzystego zespołu Molesta Ewenement, w tym m.in. na album Ewenement (1999), a także własnych albumów solowych w tym Etos 2010 z 2010 roku. Najpopularniejszym utworem wyprodukowanym przez Vienia jest prawdopodobnie "Nokaut techniczny" pochodzący z albumu nagranego wraz z Pelsonem pt. Autentyk (2002).

W trakcie prac Więcławski posługuje się samplerem i sekwencerem Akai MPC 2000XL[18][19]. W swej twórczości korzysta wyłącznie z sampli pochodzących z repertuaru polskich artystów[18]. Większość jego produkcji oscyluje w tempie od 88 BPM do 100 BPM[18]. Model pracy Więcławskiego inspirowany jest dokonaniami DJ-a Premiera, członka amerykańskiej formacji Gang Starr[18]. Końcowy proces realizacji beatu uzupełniają realizowane w studiu nagraniowym linie basu[18]. W tym celu Vienio korzysta z pomocy zaprzyjaźnionych muzyków, w tym m.in. Emili Jonesa znanego z występów w zespole Vavamuffin[18].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy wyprodukowane przez Vienia.
Albumy
Rok Tytuł Pozycja na liście Nakład
POL
2002 Autentyk (oraz Pele)
 • Data: 31 sierpnia 2002
 • Wydawca: Baza Label/Pomaton EMI
8[20]
2003 Autentyk 2 (oraz Pele)
 • Data: 18 października 2003
 • Wydawca: Baza Label/Pomaton EMI
16[22]
2005 Autentyk 3 (oraz Pele)
 • Data: 3 lutego 2005
 • Wydawca: Baza Label/EMI Music Poland
8[23]
2010 Etos 2010
 • Data: 20 września 2010
 • Wydawca: CreativeMusic/Respekt Records
15[25]
2011 Wspólny mianownik (oraz Way Side Crew)
 • Data: 1 czerwca 2011
 • Wydawca: Dream Music/Spook Records
2013 Profil pokoleń vol. 1
 • Data: 26 kwietnia 2013[26]
 • Wydawca: Step Records/CD-Contact
30[27]
2014 Etos 2
 • Data: 26 kwietnia 2014[28]
 • Wydawca: Respekt Records/Fonografika
26[29]
"—" pozycja nie była notowana.
Single
Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[30]
2003 Vienio, Pele - "To dla moich ludzi"[31] 28 Autentyk 2
Scratche i remiksy
Rok Tytuł Utwór Źródło
1999 ZIP Skład - Chleb powszedni
 • Data: 6 września 1999
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Być sobą"
[32]
2000 Mor W.A. - Te słowa mówią wszystko
 • Data: 23 września 2000
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • "Co nas motywuje (Remix)"
[33]
2001 Fu - N.O.C.C.
 • Data: 10 marca 2001
 • Wydawca: Baza Lebel
 • "Na wariackich papierach"
[34]
2002 Pono - Temat zakazany (singel)
 • Data: 14 stycznia 2002
 • Wydawca: Prosto
 • "Spróbuj" (Vienio Remix)
[35]
Inne notowane utwory
Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[30]
30 ton
[36]
2002 Vienio, Pele - "Nokaut techniczny" 41 25 Autentyk
2003 Vienio, Pele - "Prawdziwy rap" 43
2004 WWO, Vienio, Pele - "U Ciebie w mieście" 30 U Ciebie w mieście
2005 Vienio, Pele, Pezet, i inni - "U Ciebie w mieście 2" 46 U Ciebie w mieście 2
Vienio, Pele - "To jest mój hardcore" 8 Autentyk 3
2013 Vienio - "Nie gniewaj się na mnie Polsko" (gościnie: Sztywny Pal Azji) 34 Profil pokoleń vol. 1
"—" pozycja nie była notowana.
Występy gościnne
Rok Tytuł Utwór Źródło
1998 DJ 600V - Produkcja hip-hop
 • Data: 1 lipca 1998
 • Wytwórnia: R.R.X.
 • "Dziękówka dla chłopaków" (gościnnie: Vienio i Pele)
[37]
1999 DJ 600V - Szejsetkilovolt
 • Data: 6 lipca 1999
 • Wytwórnia: R.R.X.
 • "Byłem tam" (gościnnie: Vienio i Pele)
[38]
2001 Fu - N.O.C.C.
 • Data: 10 marca 2001
 • Wytwórnia: Baza Label
 • "Na wariackich papierach" (gościnnie: Vienio)
[39]
Peel Motyff - Sieć
 • Data: 26 maja 2001
 • Wydawca: Pomaton EMI
 • "Intro" (gościnnie: Vienio)
[40]
2002 O.S.T.R. - Tabasko
 • Data: 24 czerwca 2002
 • Wytwórnia: Asfalt Records
 • "Ból doświadczeń" (gościnnie: Vienio)
[41]
2003 DJ 600V - 600 °C
 • Data: 30 czerwca 2003
 • Wytwórnia: Terror Muzik
 • "Revolucja (V6 Remix)" (gościnnie: Vienio i Pele)
[42]
DJ Decks - Mixtape Vol. 3
 • Data: 16 sierpnia 2003
 • Wytwórnia: T1-Teraz
 • "Za mikrofonem" (gościnnie: Vienio i Pele)
[43]
Cool Kids of Death - 2
 • Data: 1 września 2003
 • Wytwórnia: Sissy Records
 • "Hardkor" (gościnnie: Vienio)
[44]
2004 Mor W.A. - Dla słuchaczy
 • Data: 1 maja 2004
 • Wytwórnia: Baza Label
 • "Symbioza" (gościnnie: Vienio i Pele)
[45]
Schizma - XIII
 • Data: 2004
 • Wytwórnia: Shing Records
 • "Pod naciskiem (new edit)" (gościnnie: Vienio)
[46]
Vito WS - Ostatnie takie solo
 • Data: 2004
 • Wytwórnia: brak (nielegal)
 • "To dla moich ludzi..." (gościnnie: Vienio i Pele)
[47]
2005 Olsen, Fu - Kameleon
 • Data: 26 marca 2005
 • Wytwórnia: Baza Label
 • "Coraz bardziej" (gościnnie: Vienio)
[48]
Pelson - Sensi
 • Data: 12 grudnia 2005
 • Wytwórnia: Anonim Grupa
 • "Konekcion" (gościnnie: Rocca [La Cliqua, Tres Coronas], Vienio)
 • "Żyjemy w tym mieście" (gościnnie: Vienio, Maleo Reggae Rockers)
[49]
2006 Maleo Reggae Rockers - Reggaemova
 • Data: 27 listopada 2006
 • Wytwórnia: Universal Music Polska
 • "Żyję w tym mieście" (gościnnie: Vienio)
[50]
2010 Vavamuffin - Mo' Better Rootz
 • Data: 13 sierpnia 2010
 • Wytwórnia: Karrot Kommando
 • "Cel pal" (gościnnie: Vienio)
[51]
L.U.C - PyyKyCyKyTyPff
 • Data: 22 października 2010
 • Wytwórnia: EMI Music Poland
 • "Polanie na polanie" (gościnnie: Vienio)
[52]
2013 L.U.C, Motion Trio - Nic się nie stało
 • Data: 17 kwietnia 2013
 • Wydawca: L.U.C/Motion Trio/EMI Music Poland
 • "Przedmiot liryczny" (gościnnie: Czesław Mozil, Abradab, Vienio)
[53]
2014 WhiteHouse - Kodex 5 Elements
 • Data: 14 maja 2014
 • Wydawca: Hustla Music
 • "Nie ma szans" (gościnnie: Gruby Mielzky, Miuosh, Vienio)
[54]
Kompilacje różnych wykonawców
Rok Tytuł Utwór Źródło
1998 Osiedle pełne rymów czyli hip Hop jak okiem sięgnąć
 • Data: listopad 1998
 • Wydawca: R.R.X.
 • Vienio i Pele - "Dziękówa dla chłopaków"
[55]
Hiphopowy raport z osiedla w najlepszym wykonaniu
 • Data: 18 grudnia 1998
 • Wydawca: R.R.X.
 • Vienio I Pele, ZIP Skład - "Koncerty"
[56]
2001 Radio Ewenement 5 G Fm
 • Data: 10 listopada 2001
 • Wydawca: Baza Lebel
 • Vienio - "Iść swoją drogą"
[57]
2004 U Ciebie w mieście
 • Data: 10 maja 2004
 • Wydawca: EmbargoNagrania
 • WWO, Vienio, Pele – "U Ciebie w mieście"
 • Vienio, Pele – "Miejski Gruff"
 • WWO, Vienio, Pele – "U Ciebie w mieście (Remix DJ 600V)"
 • WWO, Vienio, Pele – "U Ciebie w mieście (Remix DJ Deszczu Strugi)"
 • Vienio, Pele – "Miejski gruff (Remix DJ Romek)"
[58]
Hip-Hop.pl - Kompilacja
 • Data: sierpień 2004
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • Vienio I Pele - "Nokaut techniczny"
 • Vienio I Pele, Gutek, Lui - "To dla moich ludzi"
[59]
2005 U Ciebie w mieście 2
 • Data: 12 maja 2005
 • Wydawca: EmbargoNagrania
 • Vienio, Pezet, O.S.T.R., Ero, Foster, Pele, Lil' Dap – "U Ciebie W Mieście 2"
 • Vienio, Pele – "Tracisz grunt"
 • Vienio, Pezet, O.S.T.R., Ero, Foster, Pele, Lil' Dap – "U Ciebie w mieście 2 (Waco Remix)"
 • Vienio, Pele – "Tracisz Grunt (Dezmond Remix)"
 • Vienio, Pezet, O.S.T.R, Ero, Foster, Pele, Lil' Dap – "U Ciebie w mieście 2 (DJ Seb Remix)"
[60]
Dekalog Hip-Hop
 • Data: 2005
 • Wydawca: b.d.
 • Vienio I Pele, Marysia Starosta - "Dla nich Ty"
[61]
2006 Hiphopstacja 3
 • Data: 6 kwietnia 2006
 • Wydawca: EmbargoNagrania
 • Vienio I Pele - "Tak od 7 lat (Remix)"
[62]
2008 Road Hip-Hop Classic 2008
 • Data: 13 października 2008
 • Wydawca: Terror Muzik
 • Vienio I Pele - "Dziękówa dla chłopaków"
[63]
2011 Grube Jointy 2: Karani za nic
 • Data: 23 kwietnia 2011
 • Wydawca: 30 Gram
 • Vienio, DJ Technik – "Pasja, zajawka, przyjaźń zespołów"
[64]
2012 Prosto Mixtape Kebs
 • Data: 16 kwietnia 2012
 • Wydawca: Prosto
 • Vienio, Koras, Pyskaty, Hania – "Murek"
[65]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Teledyski.
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2002 "Nokaut techniczny" (oraz Pele)
Autentyk
[66]
"Prawdziwy rap" (oraz Pele)
[67]
2003 "Tak od 7 lat" (oraz Pele)
Autentyk 2
[68]
"Zawistne serce" (oraz Pele, gościnnie: Włodi)
[69]
"To dla moich ludzi" (oraz Pele, gościnnie: Gutek, Lui)
[70]
2005 "To jest mój hardkor" (oraz Pele) Grupa 13 Autentyk 3
[71]
"Chcę żyć" (oraz Pele)
[72]
2010 "Nove bloki" (gościnnie: Hades) Mania Studio Etos 2010
[73]
"Różnice" (gościnnie: Łona, Fokus) Darek Juraś
[74]
"Inspiracje 2" (gościnnie: Kosi) Full Metal Jacket
[75]
2011 "Undergraund" (gościnnie: Diox, Dj Technik) Letemknow
[76]
"Na wszelki wypadek" (oraz Way Side Crew) Mateusz Winkiel, Mania Studio Wspólny mianownik
[77]
"Potwór" (oraz Way Side Crew)
[78][79]
2012 "Wszystko jest w ruchu" (gościnnie: Łysol, Kosi, muzyka Pereł) Intelect Etos 2
[80]
"Wszystko jest w ruchu" (gościnnie: Łysol, Kosi, muzyka Szczur)
[81]
"Sk8" (gościnnie: Romek THS, DJ Technik) Mania Studio, Bartek Łukasik
[82]
2013 "Wolnym być" (gościnnie: Miodu)
Profil pokoleń vol. 1
[83]
"Nie gniewaj się na mnie Polsko" (gościnnie: Sztywny Pal Azji)
[84]
Inne
2004 Vienio, Pele, WWO - "U Ciebie w mieście"
U Ciebie w mieście
[85]
2005 Vienio, Pele, JWP, Pezet, O.S.T.R., Lil' Dap - "U Ciebie w mieście 2" Jakub Łubniewski U Ciebie w mieście 2
[86]
2012 Vienio, Koras, Pyskaty - "Murek" Piotr "Vienio" Więcławski, Sebastian Jaworski Prosto Mixtape Kebs
[87]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Uwagi Źródło
2001 "Mówią bloki człowieku 2" jako on sam, film dokumentalny, reżyseria: Joanna Rechnio
[88]
2006 "Ziomek" rola dubbingowana, serial animowany, reżyseria: Laurent Nicolas
[89]
"Chaos" jako on sam, film fabularny, reżyseria: Xawery Żuławski
[90]
"Grzesiuk, chłopak z ferajny" film dokumentalny, reżyseria: Mateusz Szlachtycz
[91]
2009 "Wojna polsko-ruska" jako brat "Silnego", film fabularny, reżyseria: Xawery Żuławski
[92]
2012 "Galeria" jako Patryk Pinokio, serial fabularny, reżyseria: Ryszard Zatorski, Łukasz Palkowski, Jakub Miszczak
[93]
"Przeblaski" film dokumentalny, reżyseria: Piotr "Vienio" Więcławski
[94]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2003 Album Roku HIP-HOP (Autentyk II) Fryderyk Nominacja
[95]
2005 Album hip hop (Autentyk 3) Superjedynki Nominacja
[96]
2011 Animacja (Vienio - "Inspiracje 2" gościnnie: Kosi) Yach Film Nominacja
[97]

Przypisy

 1. Vienio (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-11-10].
 2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 3. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 4. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 344. ISBN 83-89738-75-9.
 5. Molesta Ewenement - Skandal (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 6. Molesta Ewenement - Ewenement (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 7. Fryderyki: nominowani i laureaci, 1999 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2009-06-24].
 8. Molesta Ewenement - ...Taka Płyta (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 9. Fryderyki: nominowani i laureaci, 2001 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2009-06-24].
 10. Vienio I Pele - Autentyk (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 11. Vienio I Pele - Autentyk 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 12. Vienio I Pele - Autentyk 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 13. Molesta Ewenement - Nigdy Nie Mów Nigdy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 14. Molesta Ewenement - Molesta I Kumple (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 15. Molesta Ewenement - Live In Fonobar! (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 16. Vienio - Etos 2010 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 17. Vienio Vs. Way Side Crew - "Wspólny Mianownik" (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-08-24].
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 18,4 18,5 Daniel Wardziński: Vienio "Pisanie jest trochę jak rytuał" (Tak To Się Robi #8) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2012-11-03].
 19. Daniel Wardziński: Vienio "Płyta fajnie brzmi i już!" (Tak To Się Robi #9) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2012-11-03].
 20. OLiS - sprzedaż w okresie 30.09.2002 - 06.10.2002 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-20].
 21. Zalef, Vienio i Pele w Polsacie (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 22. OLiS - sprzedaż w okresie 17.11.2003 - 23.11.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-20].
 23. OLiS - sprzedaż w okresie 28.02.2005 - 06.03.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-20].
 24. Hip hop 2005: Najpopularniejsze płyty (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 25. OLiS - sprzedaż w okresie 20.09.2010 - 26.09.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-10-01].
 26. Profil Pokoleń Vol. 1 - Vienio (pol.). www.preorder.pl. [dostęp 2013-03-29].
 27. OLiS - sprzedaż w okresie 13.05.2013 - 19.05.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-05-25].
 28. VIENIO "ETOS 2" - TRACKLISTA, PREMIERA, OKŁADKA I PROMOMIX (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2014-04-07].
 29. OLiS - sprzedaż w okresie 05.05.2014 - 11.05.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-05-17].
 30. 30,0 30,1 SLiP - Statystyki dla wykonawcy Vienio feat. Pele (pol.). www.radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-15].
 31. Vienio, Pele – To Dla Moich Ludzi (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 32. ZIP Skład – Chleb Powszedni (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-10-12].
 33. Mor W.A. – Te Słowa Mówią Wszystko (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-10-12].
 34. FU – N.O.C.C. (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-10-12].
 35. Pono – Temat Zakazany (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-09-20].
 36. 30 ton - lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2012-09-04].
 37. DJ 600V - Produkcja - Hip Hop (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 38. DJ 600V - Szejsetkilovolt (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 39. Fu - N.O.C.C. (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 40. Peel Motyff – Sieć (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-09-20].
 41. O.S.T.R. - Tabasko (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 42. DJ 600V - 600 °C (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 43. DJ Decks - Mixtape Vol.3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 44. Cool Kids Of Death - 2 (Cd, Album) at Discogs (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2010-05-12].
 45. Mor W.A. - Dla Słuchaczy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 46. Nowy album weteranów - 'XIII' lat na scenie hardcore! (pol.). www.scenaonline.org. [dostęp 2010-08-18].
 47. Vito WS - Ostatnie Takie Solo (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 48. OlsenFu - Kameleon (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 49. Pelson - Sensi (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 50. Maleo Reggae Rockers - Reggaemova (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2010-05-12].
 51. Vavamuffin - Mo' Better Rootz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-09-02].
 52. L.U.C - PyyKyCyKyTyPff (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-12-31].
 53. L.U.C & Motion Trio - Nic Się Nie Stało (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-18].
 54. Whitehouse – Kodex V: Elements (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 55. Osiedle Pełne Rymów Czyli Hip Hop Jak Okiem Sięgnąć (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 56. Hiphopowy Raport z Osiedla w Najlepszym Wykonaniu (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 57. Radio Ewenement 5 G Fm (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-12].
 58. U Ciebie W Mieście (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-04-12].
 59. Hip-Hop.pl - Kompilacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 60. U Ciebie W Mieście 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 61. Dekalog Hip-Hop (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 62. Hiphopstacja 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 63. Road Hip-Hop Classic 2008 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 64. Grube Jointy 2: Karani Za Nic (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-14].
 65. "Prosto Mixtape Kebs" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-05-18].
 66. Vienio & Pele - Nokaut Techniczny (ang.). www.youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14].
 67. Vienio & Pele - Prawdziwy Rap (ang.). www.youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14].
 68. Vienio & Pele - Tak Od Siedmiu Lat (ang.). www.youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14].
 69. VIENIO I PELE FT. WŁODI - ZAWISTNE SERCE (pol.). www.aleklipy.pl. [dostęp 2012-06-28].
 70. Vienio & Pele - To Dla Moich Ludzi (ang.). www.youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14].
 71. Vienio & Pele - To Moj Hardkor (ang.). www.youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14].
 72. Vienio & Pele - Chce zyc (pol.). www.youtube.com (Molesta TV). [dostęp 2011-05-14].
 73. Vienio making of teledysku "Nove Bloki" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-18].
 74. Vienio ft. Łona,Fokus-Różnice(zapowiedź klipu) (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-11-10].
 75. Vienio ft. Kosi "Inspiracje 2" teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-12-07].
 76. Vienio feat. Diox, Dj Technik "Underground" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-31].
 77. Molesta Ewenement ft. Way Side Crew "Na wszelki Wypadek" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-27].
 78. Vienio vs Way Side Crew - Potwór (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-09-20].
 79. Vienio o ciemnej stronie natury człowieka (pol.). www.interia.pl. [dostęp 2011-06-16].
 80. Łysol Vienio Kosi - "WSZYSTKO JEST W RUCHU" (muzyka Pereł) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-20].
 81. Łysol Vienio Kosi - "WSZYSTKO JEST W RUCHU" (muzyka Szczur) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-09-21].
 82. Vienio, Romek THS, DJ Technik - "Sk8" - klip (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-09-28].
 83. al: Wolnym Być - Vienio i Jamal nagrali razem z okazji 150-tej rocznicy Powstania Styczniowego! (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-01-23].
 84. łysyyy: Vienio ft. Sztywny Pal Azji "Nie gniewaj się na mnie Polsko" (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2013-05-15].
 85. WWO Vienio&Pele 600V - "U Ciebie w Mieście" - Teledysk (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-14].
 86. Tylko o Hip-Hop'ie, tylko dla Hip-Hop.pl część 3 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-18].
 87. Vienio, Koras, Pyskaty - Murek (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-09-22].
 88. MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 - (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].
 89. Ziomek (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04].
 90. Chaos (2005) (pol.). www.filmpolski.pl. [dostęp 2010-12-07].
 91. Grzesiuk, chłopak z ferajny (pol.). www.filmpolski.pl. [dostęp 2012-09-22].
 92. Wojna polsko-ruska (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2010-09-03].
 93. Galeria (pol.). www.filmpolski.pl. [dostęp 2012-03-14].
 94. Prezentacja i spotkanie z Piotrem Vienio Więcławskim (pol.). gazetacodzienna.pl. [dostęp 2012-08-24].
 95. ZPAV: Fryderyki 2003 - nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-06-29].
 96. Hiphopowe "Superjedynki" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 97. Yach Film 2011: znamy najlepszy polski teledysk (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-08-20].