Trigonopterus abnormis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trigonopterus abnormis
Riedel, 2019
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

krytoryjki

Rodzaj

Trigonopterus

Gatunek

Trigonopterus abnormis

Trigonopterus abnormisgatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny krytoryjków.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2019 roku przez Alexandra Riedela na łamach „ZooKeys”. Współautorem publikacji jest Raden Pramesa Narakusumo. Jako miejsce typowe wskazano drogę z Wawotobi do Lasolo w mieście Kendari na terenie prowincji Celebes Południowo-Wschodni. Epitet gatunkowy abnormis oznacza po łacinie „nienormalny” i odnosi się do kształtu ciała tego chrząszcza[1].

Chrząszcz o ciele długości 2–3 mm, ubarwionym czarno z rdzawymi czułkami i odnóżami. Zarys ciała odznacza się zwężeniem między przedpleczem a pokrywami oraz silnie wystającymi ku bokom barkami pokryw. Ryjek ma w nasadowej połowie po stronie grzbietowej listewkę środkową i parę listewek przyśrodkowych, zaś przód grubo punktowany. Epistom u samicy jest słabo zaznaczony, zaś u samca ma poprzeczną listewkę i parę przyśrodkowych ząbków. Przedplecze jest niemal kwadratowe w zarysie, grubo punktowane i z niemal gładkim oskórkiem między punktami. Pokrywy mają niewyraźnie rzędy, z których część zaznaczona jest za pomocą szeregów włosków. Powierzchnia pokryw jest gęsto i bezładnie punktowana z mniejszymi punktami u nasady większych. Odnóża mają wyraźne, karbowane listewki przednio-brzuszne ud, w przypadku środkowej i tylnej pary zwieńczone ząbkiem. Tylna para ud ma ponadto piłkowaną krawędź grzbietowo-tylną i łatę elementów strydulacyjnych przed wierzchołkiem. Genitalia samca cechują się prąciem podzielonym na zesklerotyzowaną ramkę i przejrzyste boczne flanki, 3,1 raza dłuższą od prącia apodemą oraz pozbawionym wyraźnych nabrzmiałości przewodem wytryskowym[1].

Ryjkowiec ten zasiedla ściółkę nizinnych lasów. Spotykany był na wysokości 480 m n.p.m[1].

Owad ten jest endemitem indonezyjskiej wyspy Celebes. Znany jest tylko z prowincji Celebes Południowo-Wschodni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Alexander Riedel, Raden Pramesa Narakusumo. One hundred and three new species of Trigonopterus weevils from Sulawesi. „Zookeys”. 828, s. 1–153, 2019. DOI: 10.3897/zookeys.828.32200.