Triple A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alianza Anticomunista Argentina (AAA) (pol. Antykomunistyczny Sojusz Argentyński), znany powszechnie jako Triple A (pol. Potrójne A) - ultraprawicowa grupą paramilitarną, uważaną za terrorystyczną, stworzoną w celu uciszenia opozycji w Argentynie. Doszło do licznych zabójstw partyzantów (guerrilleros) i polityków lewicowych w latach 70. XX wieku. Chociaż wówczas nie wiedziano kto dowodzi terrorystami, dziś wiadomo, że Triple A było kierowane przez José Lópeza Regę, osobistego sekretarza i ministra Juana Peróna, który polecił mu zwalczyć lewicowe sektory jego własnego ruchu peronistycznego.

López Rega i ówczesny komisarz generalny Federalnej Policji Argentyńskiej Alberto Villar utworzyli Triple A podczas rządów Raula Lastiriego w 1973 roku. López Rega przewodził Ministerstwu Dobrobytu Społecznego, którego fundusze przeznaczał na finansowanie organizacji terrorystycznej i zbrojenie grup paramilitarnych; Rega pozostawał na tym stanowisku za rządów Perona, a także po jego śmierci, za rządów jego żony Isabelity, na którą wywierał niezwykle silny wpływ bazując na dzielonej pobożności.

Pierwszy znany zamach Triple A miał miejsce 21 listopada 1973, kiedy organizacja, jako odwet za morderstwo konserwatywnego przedstawiciela związków zawodowych José Ignacia Rucciego z rąk Montoneros miesiąc wcześniej umieściła bombę w samochodzie senatora Radykalnej Unii Obywatelskiej Hipólita Solari Yrigoyena. Ładunek eksplodował i zranił senatora, ale go nie zabił, dwa lata później powtórzono zamach, również nie osiągnięto celu.

Podczas dwóch następnych lat Triple A zorganizowała mnóstwo zamachów, nawet przeciw niektórym urzędnikom rządowym, sądowniczym i policyjnym, uważanym za sprzyjających lub działających w organizacjach zbrojnych; lista ofiar zawiera Silvio Frondiziego, brata byłego prezydenta Arturo Frondiziego, byłego podszefa policji Julio Troxlera, obrońcę więźniów politycznych Alfredo Curutcheta, byłego wicegubernatora Córdoby Atilio Lópeza i księdza Carlosa Mugikę. CONADEP (Państwowa Komisja Do Spraw Zniknięć Osób) ustaliła udział Triple A w 19 zabójstwach w 1973, 50 w 1974 i 359 w 1975; poza tym podejrzewa się jej uczestnictwo w setkach innych morderstw. Groźby śmierci ze strony Triple A zmusiły wielu innych do udania się na wygnanie, włączając w to naukowców jak Manuel Sadosky, artystów jak Héctor Alterio i polityków jak José Ber Gelbard. Zgodnie z badaniami tylko w miesiącach lipcu, sierpniu i wrześniu 1974 Triple A przeprowadziła 220 zamachów, w których zginęło 60 osób, a 44 zostały ciężko ranne, porwano też 20 osób. Według ogólnych szacunków dopuszczono się 1 500 zbrodni, z których wiele uważa się za zbrodnie przeciwko ludzkości.

López Rega był członkiem loży masońskiej Propaganda Due, kierowanej przez Licio Gelliego, dla którego pracował w Operacji Gladio. Sposób działania w masakrze w Ezeiza był podobny do wydarzeń z Montejurra lub masakry z placu Taksim w Stambule.