Włodzimierz Łoś (malarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Włodzimierz Łoś
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1849
Kłębówka

Data i miejsce śmierci

3 października 1888
Monachium

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Monachium

Dziedzina sztuki

malarstwo

Włodzimierz Łoś (ur. 1849 w Kłębówce[1] na Wołyniu, zm. 3 października 1888 w Monachium) – polski malarz, czynny głównie w Monachium.

Zajmował się malarstwem pejzażowym i wizerunkami koni. W Niemczech używał imienia Waldemar.

Włodzimierz Łoś studiował malarstwo w latach 1870–1872 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Władysława Łuszczkiewicza. Korzystał ze stypendium ufundowanego przez księcia Romana Sanguszkę.

W roku 1872 zamieszkał na stałe w Monachium, gdzie studiował w Akademii Sztuk Pięknych u Otto Seitza (w 1873 r. zgłosił się kolejno: 1 V do Naturklasse, 28 X do Malschule)[2], a od 1874 w prywatnej pracowni Józefa Brandta. Należał do monachijskiego środowiska malarzy polskich, a także do niemieckiego stowarzyszenia Kunstverein München, gdzie uczestniczył w wystawach malarstwa.

Od roku 1873 uczestniczył też w wystawach w Krakowie, Lwowie i Warszawie. Wraz z malarzami Walerym Krycińskim i Sewerynem Bieszczadem założył grupę artystyczną „Nora” mieszczącą się w Warszawie przy ulicy Długiej.

W swojej twórczości pozostał wierny tematyce krajobrazów Podola i Wołynia, a także scenom w których pojawiały się konie: polowaniom, jarmarkom, przejażdżkom, wyścigom konnym i scenom batalistycznym. Wiele jego obrazów trafiło do kolekcji w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Oprócz obrazów olejnych tworzył ilustracje do prasy polskiej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Забуте ім’я – Володимир Лось | Газета «День» [online], kyiv.ua [dostęp 2024-04-26] (ukr.).
  2. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H. Stępień, M. Liczbińska, Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 11, ISBN 83-903086-1-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]