Wanga sierpodzioba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wanga sierpodzioba
Falculea palliata[1]
I. Geoffroy Saint-Hilaire, 1836
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

wangowate

Rodzaj

Falculea[2]
I. Geoffroy Saint-Hilaire, 1836

Gatunek

wanga sierpodzioba

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Wanga sierpodzioba[4], dzierzbowiec długodzioby (Falculea palliata) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny wangowatych (Vangidae). Endemit Madagaskaru. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Jedyny przedstawiciel rodzaju Falculea[4][5]. Nie wyróżnia się podgatunków[5].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wanga sierpodzioba występuje w zachodniej, północnej i południowej części Madagaskaru[3]. Zamieszkuje lasy, zadrzewienia wokół wsi i sawannę[6].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Wierzch ciała jest metalicznie czarny, a czoło oraz spód ciała biały. Ptak ten ma długi, cienki oraz silnie zakrzywiony dziób.

Długość ciała około 32 cm, w tym długość dzioba około 7 cm. Masa ciała 106–119 g[6].

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Wanga sierpodzioba odżywia się owadami oraz innymi drobnymi bezkręgowcami, niekiedy zjada też drobne kręgowce takie jak gekony czy kameleony[6].

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Ptak ten rozmnaża się w grupach obejmujących samicę i kilka samców (jest to tzw. poliandria). Budową gniazda zajmuje się głównie samica, z niewielką pomocą samców z grupy. Gniazdo to luźna konstrukcja w kształcie misy, wykonana z gałązek, zarówno gładkich, jak i ciernistych, umieszczona w rozwidleniu gałęzi drzewa na wysokości 9–16 metrów nad ziemią; do spojenia materiałów mogą zostać użyte pajęczyny. Gniazdo jest wyścielone miękkimi materiałami, takimi jak włókna roślinne. Samica znosi 3–4 kremowobiałe jaja z ciemnym plamkowaniem głównie w szerszym ich końcu. Wysiadywaniem zajmuje się samica przez 16–18 dni. Samce mogą pomagać przy wysiadywaniu i opiece nad pisklętami, ale ich głównym zajęciem jest obrona terytorium i gniazda przed drapieżnikami i intruzami. Młode są w pełni opierzone po około 19–23 dniach od wyklucia[6].

Status[edytuj | edytuj kod]

IUCN uznaje wangę sierpodziobą za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako pospolity w zachodniej części Madagaskaru. Trend liczebności populacji nie jest znany[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Falculea palliata, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Falculea, [w:] Integrated Taxonomic Information System [dostęp 2012-06-22] (ang.).
  3. a b c Falculea palliata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. a b Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Vangidae Swainson & Richardson, 1832 - wangowate - Vangas, Helmet-shrikes and Shrike-flycatchers (wersja: 2022-08-27). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2022-10-08].
  5. a b F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Batises, woodshrikes, bushshrikes, boatbills, vangas. IOC World Bird List (v11.1). [dostęp 2021-02-28]. (ang.).
  6. a b c d N. Bouglouan: Sickle-billed Vanga. [w:] oiseaux-birds.com [on-line]. [dostęp 2021-02-28]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]