White Christmas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy popularnej piosenki. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.

White Christmas (Białe Boże Narodzenie) – piosenka napisana przez Irvinga Berlina i wykonywana przez Binga Crosby'ego w filmie Gospoda świąteczna (Holiday Inn) z 1942 roku. Od tamtego czasu pozostaje jedną z najbardziej popularnych i znanych piosenek anglosaskiej pop kultury rokrocznie przypominanej w czasie świąt Bożego Narodzenia. Niemalże każdy anglojęzyczny wykonawca wydając płytę ze świątecznymi piosenkami zamieszcza na niej White Christmas.

Piosenka rozpoczyna się od słów:
I'm dreaming of a white Christmas
Just like the ones I used to know ...

Za tę piosenkę film Gospoda świąteczna zdobył Oscara w kategorii "Najlepsza piosenka" za 1942 rok przyznanej na 15. ceremonii wręczenia Oscarów. Do roku 1997 była na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się singli na świecie [1] z wynikiem ponad 30 mln sprzedanych egzemplarzy. Dopiero piosenka Candle in the Wind z nowym tekstem zaśpiewana przez Eltona Johna na pogrzebie księżnej Diany sprzedała się w liczbie 32 mln egzemplarzy, pobijając dotychczasowy rekord White Christmas.

Piosenka była wykonywana przez wielu artystów, m.in. Franka Sinatrę, The Drifters, Elvisa Presleya, Andy Williamsa, Smokey Robinson & The Miracles, Doris Day, The Supremes, Deana Martina i wielu innych.

Spór[edytuj | edytuj kod]

Piosenka White Christmas w wykonaniu Binga Crosby'ego pojawiała na liście magazynu Billboard każdego roku od 1942 do 1962. To wykonanie utrzymywało się 14 tygodni na szczycie listy tygodnika Billboard w latach 40.[2] W październiku 1957 został wprowadzony na rynek czwarty album Elvisa Presleya Elvis' Christmas Album. Umieszczona na nim wersja piosenki White Cristmas stała się przedmiotem sporu i kontrowersji. Irving Berlin zażądał aby zarówno utwór jak i cała płyta została wycofana z odtwarzania przez rozgłośnie radiowe[3]. Stało się tak po usłyszeniu przez kompozytora nowej wersji tego utworu w wykonaniu Elvisa Presleya. Irving Berlin nazwał takie wykonanie "profanacją i parodią pieśni neopogańskich", po czym zażądał od swoich podwładnych w Nowym Jorku aby zatelefonowali do każdej rozgłośni w Ameryce, z nakazem zaprzestania odtwarzania tej wersji jego utworu. Większość rozgłośni zignorowała kompozytora, jednakże przynajmniej jeden prezenter został zwolniony za odtwarzanie tej płyty a niektóre rozgłośnie w Kanadzie prośbę autora spełniły[4]. Te kontrowersje wzmogły popularność albumu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. World Best Selling Singles, UK's All Time Best Singles
  2. Paul Grein: Chart Watch Extra: Oscar Best Song Highs & Lows. Yahoo!, 2009-02-18. [dostęp 2009-03-02].
  3. Wolfe, Charles. Elvis Presley: If Every Day Was Like Christmas, s.4.
  4. Wolfe, Charles. Elvis Presley: If Every Day Was Like Christmas, s.7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]