Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Psychiatria represyjna w ZSRR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


[[Plik:Flag of the Soviet Union.svg|left|100px]]
'''[[Psychiatria represyjna w ZSRR]]''' – sposób represjonowania przeciwników politycznych – [[Dysydent (polityka)|dysydentów]], a także osób uważanych za naruszających normy społeczne, polegająca na przymusowym leczeniu psychiatrycznym w [[szpital]]u-[[Zakład karny|więzieniu]] (''[[szpital psychiatryczny]] specjalnego rodzaju, [[język rosyjski|ros.]] "психиатрическая больница специального типа", ''psichotiurma'' психотюрьма, pot. ''psichuszka'', психушка''). Metoda, stosowana incydentalnie w wielu krajach, masowy charakter uzyskała w [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|ZSRR]] od [[lata 50. XX wieku|lat 50.]] do [[lata 80. XX wieku|lat 80. XX wieku]]. Stosowana także w innych krajach [[komunizm|komunistycznych]] ([[Rumunia]], [[Kuba]], prawdopodobnie [[Chiny]]). Na założeniach radzieckiej psychiatrii represyjnej wzorowały i wzorują się także inne państwa totalitarne, takie jak [[Chińska Republika Ludowa]]. Nie są to jednak systemy tak rozbudowane, jak w ZSRR, choć uważa się, że w Chinach przymusowe osadzanie osób niewygodnych dla władz w szpitalach psychiatrycznych jest praktykowane nadal. Raporty Amnesty International sugerują też, że podobne praktyki miały miejsce także w krajach demokratycznych, m.in. w [[Stany Zjednoczone|USA]] i [[Kanada|Kanadzie]], choć nigdy nie przybrały tam one charakteru instytucjonalnego. ''[[Psychiatria represyjna w ZSRR|Czytaj więcej …]]''
Psychiatria represyjna w ZSRR – sposób represjonowania przeciwników politycznych – dysydentów, a także osób uważanych za naruszających normy społeczne, polegająca na przymusowym leczeniu psychiatrycznym w szpitalu-więzieniu (szpital psychiatryczny specjalnego rodzaju, ros. "психиатрическая больница специального типа", psichotiurma психотюрьма, pot. psichuszka, психушка). Metoda, stosowana incydentalnie w wielu krajach, masowy charakter uzyskała w ZSRR od lat 50. do lat 80. XX wieku. Stosowana także w innych krajach komunistycznych (Rumunia, Kuba, prawdopodobnie Chiny). Na założeniach radzieckiej psychiatrii represyjnej wzorowały i wzorują się także inne państwa totalitarne, takie jak Chińska Republika Ludowa. Nie są to jednak systemy tak rozbudowane, jak w ZSRR, choć uważa się, że w Chinach przymusowe osadzanie osób niewygodnych dla władz w szpitalach psychiatrycznych jest praktykowane nadal. Raporty Amnesty International sugerują też, że podobne praktyki miały miejsce także w krajach demokratycznych, m.in. w USA i Kanadzie, choć nigdy nie przybrały tam one charakteru instytucjonalnego. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2008-01-06[edytuj | edytuj kod]

Psychiatria represyjna w ZSRR – sposób represjonowania przeciwników politycznych – dysydentów, a także osób uważanych za naruszających normy społeczne, polegająca na przymusowym leczeniu psychiatrycznym w szpitalu-więzieniu (szpital psychiatryczny specjalnego rodzaju, ros. "психиатрическая больница специального типа", psichotiurma психотюрьма, pot. psichuszka, психушка). Metoda, stosowana incydentalnie w wielu krajach, masowy charakter uzyskała w ZSRR od lat 50. do lat 80. XX wieku. Stosowana także w innych krajach komunistycznych (Rumunia, Kuba, prawdopodobnie Chiny). Na założeniach radzieckiej psychiatrii represyjnej wzorowały i wzorują się także inne państwa totalitarne, takie jak Chińska Republika Ludowa. Nie są to jednak systemy tak rozbudowane, jak w ZSRR, choć uważa się, że w Chinach przymusowe osadzanie osób niewygodnych dla władz w szpitalach psychiatrycznych jest praktykowane nadal. Raporty Amnesty International sugerują też, że podobne praktyki miały miejsce także w krajach demokratycznych, m.in. w USA i Kanadzie, choć nigdy nie przybrały tam one charakteru instytucjonalnego.