Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Fiat Tipo (2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fiat Tipo (2015)[edytuj | edytuj kod]

Nad artykułem popracowałem sporo, moim zdaniem jak na razie wyczerpuje całkowicie temat tego samochodu i zawiera wszystko co może zainteresować zarówno potencjalnego użytkownika samochodu, jak i po prostu osoby szukającej ciekawostek o motoryzacji w internecie. Oczywiście z czasem będzie rozbudowywany i poszerzany, kiedy pojawią się liftingi, nowe wersje etc. Mankamentem mogą być uznane ilustracje, ale niestety dużego wyboru jeżeli o nie nie ma, i trudno to uznać za winę twórców artykułu.

MiłyMiłosz (dyskusja) 22:09, 4 sie 2020 (CEST)

Uwagi merytoryczne
  1. Brakuje streszczenia – zobacz Pomoc:Jak napisać doskonały artykuł sekcja "Akapit wprowadzający – definicja i streszczenie". Kenraiz (dyskusja) 22:29, 4 sie 2020 (CEST)
    Rozumiem że chodzi o coś takiego? - MiłyMiłosz (dyskusja) 22:59, 4 sie 2020 (CEST)
    Może być. To w każdym razie najważniejsza (poza obrazkami) treść artykułu – w internecie odwiedzający strony czytają tylko kilka pierwszych zdań. Statystycznie nikt nie czyta całych artykułów, więc w streszczeniu powinno znaleźć się to minimum, jakie autor chciałby przekazać czytelnikom. Kenraiz (dyskusja) 11:58, 5 sie 2020 (CEST)
  2. Zestawienie problemów zgłaszanych przeze mnie m.in. w dyskusjach Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Packard 400 czy Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Plymouth Cambridge (a których nie chce mi już się kołowrotkowo powtarzać) niemal w peł.ej okazałości. --Alan ffm (dyskusja) 16:05, 18 sie 2020 (CEST)
  3. "...produkowany pod włoską marką FIAT" - tak się we wstępie zaaferowano narodowością marki (pod jaką jakoby sprzedawany jest m.in. "Dodge Neon"), że nie sposób z całego artykułu pretendującego do wyróżnienia dowiedzieć się jednoznacznie kto toto właściwie produkuje, a co jest chyba najbardziej oczywistą informacją (wstępną) opisującą jakikolwiek oferowany na rynku produkt.--Alan ffm (dyskusja) 16:09, 18 sie 2020 (CEST)
  4. "dyrektor marki" - a czy takowy zwierz w ogóle w polszczyźnie istnieje, i czym miałby w praktyce dyrektorować?--Alan ffm (dyskusja) 16:16, 18 sie 2020 (CEST)
    • Rozumiem o co chodzi, i że to może być uznane za błędne, aczkolwiek nie do końca wiem w jaki sposób to poprawić MiłyMiłosz (dyskusja) 17:49, 18 sie 2020 (CEST)
      • Kolega Alan RMF FM w typowy dla siebie sposób sili się tylko na pretensjonalną grafomanię, może i chcąc przekazać słuszną uwagę, ale w opakowaniu, którego nie rozumie nikt poza nim. Tłumaczę Ci na ludzkie w czym rzecz - marka to produkt koncernu lub przedsiębiorstwa, pod którym sprzedaje samochody. Co za tym idzie, nie może być coś takiego jak "dyrektor marki" - co najwyżej "dyrektor/prezes koncernu" lub "prezes przedsiębiorstwa", w zależności od tego, o kim mowa i w kontekście jakiego podmiotu gospodarczego. Reasumując - w kontekście Fiata Tipo zapewne chodziło o "dyrektora koncernu FCA" lub "prezesa koncernu FCA". Nie przejmuj się, świetnie dopracowany artykuł, leśne dziadki poszukają dziury w całym i dadzą spokój, powodzenia, Michge (dyskusja) 19:23, 18 sie 2020 (CEST)
        • Dzięki za miłe słowo, aczkolwiek uważam, że krytyka pozwoli dopracować artykuł do perfekcji, co przecież nie jest niczym złym. (; Nie mniej jednak denerwuje mnie jak ktoś opisuje, że jakieś pierdoły (na minutę roboty) są do poprawy, nic by nie zaszkodziło jakby to zrobił sam. Cd. tego dyrektora to napisałem "przedstawiciel" firmy, myślę że tak czy owak nie ma to w tym kontekście większego znaczenia. MiłyMiłosz (dyskusja) 19:59, 18 sie 2020 (CEST)
          • Ale uwaga Alana nie jest słuszna. W cytowanym artykule jest mowa o Olivierze François, czyli ówczesnym (i obecnym) dyrektorze marki Fiat w koncernie FCA. Ściślej Global President of Fiat Brand (cytuję za jego profilem w portalu LinkedIn). I nie jest żadnym prezesem czy dyrektorem koncernu, bo jest nim Micheal Manley (CEO FCA). Ja w tym stanowisku widzę podobieństwo do popularnego i często stosowanego w dużych przedsiębiorstwach stanowiska product managera, aczkolwiek to nie to samo. D kuba (dyskusja) 23:06, 18 sie 2020 (CEST)
            • "Tłumaczę Ci na ludzkie w czym rzecz - marka to produkt koncernu lub przedsiębiorstwa" - wot ci wynurzenia na wyróżnionym poziomie, a w jakich to dżurnalach takowe teorie głoszą?
            • "widzę podobieństwo do popularnego i często stosowanego w dużych przedsiębiorstwach stanowiska product managera, aczkolwiek to nie to samo" - ano nie, jeśli nie chodzi o dyrektora ds. marketingu to zapewne o menedżera marki/brand managera. --Alan ffm (dyskusja) 02:57, 19 sie 2020 (CEST)
Uwagi językowe
  1. rynek Włoski, Hiszpański itd. Dlaczego z Wielkiej Litery ? Hermod (dyskusja) 23:32, 8 sie 2020 (CEST)
Uwagi dot. uźródłowienia
  1. Jest mały problem z tabelą sprzedaży "Świat". Po pierwsze nie ma źródła na całkowitą sprzedaż na świecie (ca. 770 tys. sztuk). Po drugie, sprzedaż w Europie (w tabeli wyżej) jest ok. połowy mnjejsza, co sugeruje, że drugie tyle sprzedało się Fiatów Tipo poza Europą, czego w tabeli "Świat" nie widać. Może warto dodać kolejną rubrykę z nazwą "pozostałe kraje", tylko potrzebne jest do tej danej źródło. No i mała rzecz: wyrzuć proszę z tej tabeli anglosaskie przecinki przy podawaniu liczb. D kuba (dyskusja) 15:11, 14 sie 2020 (CEST)
    • Prawdę mówiąc tabelę świat przykleiłem z angielskiej wikipedii, zmieniając tylko język na Polski i występują tam tylko wybrane kraje. Rzeczywiście warto zmienić to może na poszczególne kraje. Co do przecinków postaram się poprawić. MiłyMiłosz (dyskusja) 19:10, 14 sie 2020 (CEST)
    Pozostaje jeszcze kwestia źródła do ostatniej liczby. Dodam szablon,żebyś wiedział o czym mówię, D kuba (dyskusja) 20:55, 14 sie 2020 (CEST)
  2. Przypisy nr 38-44 kierują do serwisu YouTube, źródła nieakceptowalnego na Wikipedii, D kuba (dyskusja) 21:09, 14 sie 2020 (CEST)
    Z kilku powodów nie akceptujemy tego źródła i nie robimy wyjątków od tej reguły. Trzeba znaleźć inne źródło lub usunąć tekst, który uźródłowiony jest YT, D kuba (dyskusja) 08:35, 15 sie 2020 (CEST)
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
  1. przypis nr 26 ma błąd w tytule,
  2. przypisy 72-80 są niepełne, D kuba (dyskusja) 15:15, 14 sie 2020 (CEST)
    pewnie wynika to z faktu przeniesienia tabeli wraz z przypisami z en.wiki. Wspomniane przypisy nie zawierają tytułu, daty powstania artykułu źródłowego ani daty dostępu, nie są podani autorzy tych artykułów, trzeba to wszystko dodać. Polecam użyć do tego np. szablon:cytuj stronę. D kuba (dyskusja) 20:55, 14 sie 2020 (CEST)
    Poprawiłem już kilka przypisów wcześniej, D kuba (dyskusja) 08:35, 15 sie 2020 (CEST)


Sprawdzone przez
Podsumowanie

Niestety, sporo fragmentów (w tym także tabele) nie mają wskazanego uźródłowienia. Artykuł potrzebuje jeszcze dopracowania. Jacek555 09:02, 19 sie 2020 (CEST)