Notatka Anoszkina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wiktor Anoszkin)

Notatka Anoszkina – dokument sporządzony w 1981 przez radzieckiego generała Wiktora Anoszkina w związku ze stanem wojennym w Polsce.

Wiktor Anoszkin[edytuj | edytuj kod]

Wiktor Anoszkin (ros. Виктор Иванович Аношкин) był generałem porucznikiem Armii Radzieckiej. W latach 1977–1989 był adiutantem marszałka ZSRR Wiktora Kulikowa, Naczelnego Dowódcy Zjednoczonych Sił Zbrojnych Państw Stron Układu Warszawskiego[1].

Notatka Anoszkina[edytuj | edytuj kod]

Anoszkin opisał w pięciu tzw. dziennikach roboczych spotkanie Jaruzelskiego i Kulikowa z 9 grudnia 1981 r., na 4 dni przed ogłoszeniem w Polsce stanu wojennego przez Jaruzelskiego. Dokumenty zawierają obszerny zapis półtoragodzinnych konsultacji Jaruzelski - Kulikow , tj. fundamentalne źródło dla odtworzenia okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w PRL.

Do publicznej wiadomości notatki Anoszkina dostały się dzięki amerykańskiemu historykowi Markowi Kramerowi, który w listopadzie 1997 r. podczas konferencji w podwarszawskiej Jachrance zdołał wypożyczyć tajemniczy zeszyt adiutanta i skserować jego fragment[2].

W Jachrance na dokument powoływał się marszałek Kulikow, twierdził, iż znajdują się w nim dowody, że generał Wojciech Jaruzelski domagał się w grudniu 1981 r. zapewnienia, że w wypadku niepowodzenia stanu wojennego otrzyma pomoc wojskową[3]

Anoszkin w dokumencie opisał, że na polecenie Jaruzelskiego do ambasadora ZSRR w Warszawie Borysa Aristowa zadzwonił sekretarz KC PZPR Mirosław Milewski, pytając: „Czy możemy liczyć na pomoc po linii wojskowej ze strony ZSRR?". Aristow skomunikował się z sekretarzem KC KPZR Konstantinem Rusakowem i, według Anoszkina, otrzymał odpowiedź: „Nie będziemy wprowadzać wojsk"[3][2].

Publikacja fragmentu zeszytu gen. Anoszkina wywołała gniewną reakcję Jaruzelskiego. Generał starał się na różne sposoby podważyć wiarygodność zeszytu[2][4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]