Willa Rheinbabena we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Willa Rheinbabena
Ilustracja
Willa Rheinbabena
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

Aleja Lipowa 6

Typ budynku

willa

Kondygnacje

dwie

Rozpoczęcie budowy

1896

Ukończenie budowy

1897

Ważniejsze przebudowy

1900, 1911, 1919, 1920

Pierwszy właściciel

Hans von Rheinbaben

Kolejni właściciele

Albert Simonson, Moritz Matthias

brak współrzędnych

Willa Rheinbabena – willa, dom wielorodzinny znajdujący się przy ulicy Alei Lipowej 6 we Wrocławiu.

Budynek wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków pod numerem 4187[1].

Historia posesji i kamienicy[edytuj | edytuj kod]

Zleceniodawcą budowy willi był niemiecki polityk Hans von Rheinbaben (1849–1933), radca Oberlandesgerichtsrat (Wyższego Sądu Krajowego), ojciec bardziej znanego polityka niemieckiego Wernera von Rheinbabena. Już w 1900 roku nowym właścicielem został żydowski radca, sędzia i prawnik Albert Siegmund Simonson (1854–1942), który po ślubie z Gertrud Simonson z domu Mende przeszedł na luteranizm. W tym samym roku na jego zlecenie dokonano rozbudowy budynku dodając, do górnego mieszkania od strony północnej, dobudówkę z zespołem sypialni. Projektantem tego przedsięwzięcia był mistrz murarstwa Friedrich Zimmer. W 1911 roku na poddaszu zostało zaprojektowane i urządzone dodatkowe mieszkanie[2][3]. Nad ich wykonaniem i urządzeniem czuwała niemiecka firma projektowa Simon & Halfpaap[2][3], ta sama, która była odpowiedzialna za projekty m.in. Hotelu Savoy przy pl. Tadeusza Kościuszki 19, bankowej kamienicy nr 33 w Rynku czy Domu Handlowego "Podwale". Ta sama firma projektowa, w latach 1919–1920 wykonała kolejne prace modernizacyjne, ale już na zlecenie nowego właściciela Moritza Matthiasa. Przebudowa zakładała wyodrębnienie małych mieszkań na strychu i w piwnicy oraz w części dobudowanej w 1900 roku[2][3].

Opis architektoniczny[edytuj | edytuj kod]

Elewacja wschodnia z widocznymi sgraffita

Budynek został zaprojektowany w 1896 roku na dużej działce przy nowo wytyczonej ulicy Linden Allee (obecnie alei Lipowej). Został wzniesiony na planie dwóch przenikających się i lekko względem siebie przesuniętych prostokątów[4], przy zachodniej granicy działki; we wschodniej zaprojektowano ogród. Projekt budowy przewidywał dwupiętrowy budynek dla dwóch rodzin, po jednym mieszkaniu na każdej kondygnacji[2][3]. Mieszkanie parterowe miało pierwotnie powierzchnie 350 m² i składało się z ośmiu pokoi[5], skoncentrowanych wokół centralnego westybulu. W części frontowej, w południowo-wschodnim narożniku, umieszczono salon reprezentatywny. W trakcie frontowym znajdowały się również dwa mniejsze pokoje prywatne, m.in. sypialnia. Kuchnia obsługująca mieszkanie na parterze, znajdowała się po zachodniej stronie frontowej, pomiędzy schodami gospodarczymi i schodami głównymi[2][3]. W północno-wschodnim narożniku znajdowała się jadalnia połączona kredensem[a] z kuchnią. W suterenie znajdowały się pokoje służbowe, składy, pralnia i magiel. Na poddaszu znajdowały kolejne się pokoje mieszkalne[2][3].

Elewacja została podzielona w osiach symetrii ryzalitami i wykuszami. W ryzalicie frontowym umieszczono dwukondygnacyjne loggie kolumnowe. Między kondygnacjami umieszczone były pasowe gzymsy. Nad otworami okiennymi drugiej kondygnacji elewacji frontowej umieszczono płyciny wypełnione dekoracjami sztukatorskimi z klasycznymi motywami; w elewacjach bocznych to miejsce zastępują otwory okienne poddasza[2][3]. Nad gzymsem wieńczącym umieszczono attykę z wazami, a w osi środkowej dodatkowo umieszczono datę wzniesienia budynku i herb pierwszych właścicieli. Na elewacji wschodniej, na wysokości drugiej kondygnacji pomiędzy dwukondygnacyjnym wykuszem, znajdują się dwa sgraffita przedstawiające gryfy, udekorowane dekoracja roślinną i datą budowy willi[2][3].

Po 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Kamienica przetrwała działania wojenne w 1945 roku. Została zamieszkana przez kilka rodzin. m.in. przez wrocławską malarkę Teresę Buczyńską (od 1974 roku)[6]. Z okresu przedwojennego zachowała się oryginalna stolarka oraz dekoracje sztukatorskie na sufitach[4]. W 2012 roku elewacja willi została odnowiona.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jest to pomieszczenie, gdzie przynoszono jedzenie z kuchni

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]