Wino bezalkoholowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wino bezalkoholowe – rodzaj wina pozbawionego alkoholu w wyniku procesu dealkoholizacji[1].

Wina bezalkoholowe, podobnie jak alkoholowe odpowiedniki, dzieli się na:

Wino bezalkoholowe produkuje się tak jak wino alkoholowe, czyli w procesie fermentacji soku z winogron zwanym winifikacją. Różnica polega na tym, że na końcu procesu wino pozbawiane jest alkoholu powstałego na skutek fermentacji.

Napój przeznaczony jest dla osób, które nie chcą lub nie mogą spożywać alkoholu, np. dla kierowców, sportowców, osób na diecie, osób chorych, ewentualnie (z zastrzeżeniami[a]) kobiet w ciąży i karmiących. Istnieje wiele odmian win bezalkoholowych i musujących dla kobiet w ciąży. Wersja bezalkoholowa zawiera znacznie więcej cukru niż zwykłe wino. Jeśli kobieta w ciąży cierpi na cukrzycę ciążową lub ma nadwagę, powinna unikać bezalkoholowego wina[2].

Proces dealkoholizacji[edytuj | edytuj kod]

Alkohol usuwany jest po produkcji w opatentowanym procesie ekstrakcji próżniowej. Dzięki temu procesowi wino zaczyna wrzeć w temperaturze około 30 stopni Celsjusza, a alkohol ulega odparowaniu. Ekstrakcja próżniowa w precyzyjnie kontrolowanych warunkach pozwala na najwyższą możliwą redukcję alkoholu, nawet do poziomu 0,0%. Co więcej, w procesie dealkoholizacji wina nie tracą flawonoidów, tanin czy też polifenoli, bioaktywnych cząsteczek odpowiedzialnych za korzyści zdrowotne[3]. Warto zauważyć, że redukcja alkoholu do poziomu 0,0% w przypadku niektórych produktów została potwierdzona certyfikatem halaal, dzięki czemu wina bezalkoholowe cieszą się dużym zainteresowaniem w krajach arabskich.

Innym sposobem pozbywania się alkoholu z wina jest metoda wirujących stożków, która polega na odwirowywaniu alkoholu. Metoda ta powoduje niewielkie straty w objętości napoju, co uzupełniane jest najczęściej moszczem. Po takim procesie poziom alkoholu w winie jest mniejszy niż 0,5% całkowitej objętości, co pozwala określić go mianem bezalkoholowego.

Kaloryczność[edytuj | edytuj kod]

W tradycyjnych winach głównym nośnikiem kalorii jest alkohol. Gdy wina te zostaną poddane procesowi dealkoholizacji, ich kaloryczność spada średnio o 70%. W przypadku wytrawnego wina Schloss Boosenburg Trocken kaloryczność obniża się aż o 95%[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kobiety w ciąży i karmiące piersią co do zasady powinny unikać nawet wina oznaczonego jako bezalkoholowe, ponieważ istnieje ryzyko, że pozostaje w nim większa zawartość alkoholu, niż zadeklarował producent i podano na etykiecie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FAQ - MeGusta wino bezalkoholowe, „MeGusta wino bezalkoholowe” [dostęp 2017-09-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-23] (pol.).
  2. Wino bezalkoholowe w ciąży - czy picie "0%" jest bezpieczne? [online], Mojniemowlak.pl, 6 listopada 2021 [dostęp 2023-08-27] (pol.).
  3. Grupo Élivo [online], www.grupoelivo.pl [dostęp 2017-11-13] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-13] (pol.).
  4. Kaloryczność wina bezalkoholowego (pol.) winabezalkoholowe.pl. [dostęp 2013-08-05]
  5. Małgorzata Wójcik: Czy w ciąży mogę pić piwo lub wino bezalkoholowe?. MjakMama, 2022-04-05. [dostęp 2023-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-20)]. (pol.).