Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo WCSSu

Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (WCSS) jest środowiskowym centrum świadczącym usługi informatyczne dla regionu dolnośląskiego. WCSS powstało w 1995 roku i jest zlokalizowane przy Politechnice Wrocławskiej. Do głównych zadań WCSS należy eksploatacja i rozbudowa sieci rozległej Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (WASK), komputerów dużej mocy oraz rozwój sieciowych usług informacyjnych.

Wrocławska Akademicka Sieć Komputerowa[edytuj | edytuj kod]

WASK to dolnośląska sieć rozległa spinająca wiele sieci lokalnych abonentów całego regionu i zapewniająca dostęp do krajowych i światowych usług internetowych i komputerów dużej mocy, pełniąca rolę miejskiej sieci szkieletowej.

Początkowo szkielet sieci WASK był pętlą FDDI łączącą sieci lokalne uczelni i instytutów, potem powstała sieć szkieletowa ATM, umożliwiająca tworzenie sieci wirtualnych i transmisje multimedialne. W roku 2003 zastąpiono pętlę FDDI strukturą gigabitową. W roku 2009 WASK przeszła kolejną modernizację. W chwili obecnej w WASK wykorzystywane są routery nowej generacji wyposażone w interfejsy 10 Gigabit Ethernet i wykorzystujące nowy protokół transportowy MPLS. Po przeprowadzonej modernizacji WASK jest jedną z najnowocześniejszych sieci miejskich w Polce i na Świecie. Infrastruktura sieci WASK obejmuje ponad 100 km tras światłowodowych i ponad 20 węzłów umiejscowionych głównie w budynkach wrocławskich uczelni i instytucji samorządowych. W skład typowego węzła sieci WASK wchodzą przełącznice światłowodowe, urządzenia aktywne (rutery lub przełączniki Ethernet) oraz urządzenia zasilania awaryjnego (UPS). WASK jest zbudowana w oparciu o sprzęt czołowych producentów sprzętu sieciowego Alcatel-Lucent, Cisco, Juniper Networks.

Do sieci WASK podłączonych jest kilkaset sieci lokalnych zawierających ponad 20 000 komputerów. Sieć WASK jest podłączona do sieci PIONIER, a za jej pośrednictwem do europejskiej sieci GEANT oraz do sieci krajowych jak Dialog, TK-Telekom, TP. WASK dysponuje przyłączami w siedzibach takich operatorów jak Exatel, TK-Telekom, TP.

Komputery dużej mocy[edytuj | edytuj kod]

KDM zainstalowane w WCSS wykorzystywane są przez kilkuset uczonych do obliczeń z zakresu chemii, fizyki, mechaniki, informatyki i innych dziedzin. Główne komputery dużej mocy w WCSS to:

  • klaster Supernova, składający się z 573 węzłów obliczeniowych, łącznie 6368 rdzenie obliczeniowe, połączonych sieciami InfiniBand oraz Gigabit Ethernet, o wydajności teoretycznej 67,54 TFLOPS, ponad 13 TB pamięci operacyjnej, 525 TB przestrzeni dyskowej (40 TB NFS + 485 TB Lustre).
  • SGI Altix 3700 Bx2, o architekturze CC-NUMA z zainstalowanymi 128 procesorami Intel Itanium 2 i 256 GB pamięci operacyjnej.
  • SGI Tezro (4 procesory) - stacja graficzna do pracy interaktywnej.

Użytkownicy mają do dyspozycji wiele pakietów oprogramowania, w tym Gaussian, GAMESS, pakiet Accelrys, pakiet Sybyl, MOLPRO, MOLCAS, Abaqus, Matlab, pakiet MSC i inne.

Usługi sieciowe[edytuj | edytuj kod]

Usługi sieciowe świadczone przez WCSS to: serwery wirtualne WWW, poczta elektroniczna ze skanowaniem antywirusowym i antyspamowym, UseNet, W3Cache, DNS, FTP, Jabber (serwer: jabber.wroc.pl). Wykorzystywane są do tego komputery Sun Microsystems Enterprise 4500, Fire V880 i V280 i inne.

Archiwizacja danych[edytuj | edytuj kod]

Archiwizacja danych w WCSS wykorzystuje system składający się z biblioteki taśmowej ADIC Scalar 10K (700 taśm typu LTO3), sieci Storage Area Network i macierzy dyskowych Fibre Channel, Serial ATA i Parallel-ATA o łącznej pojemności ok. 500TB. Całość zarządzana jest przez oprogramowanie IBM Tivoli Storage Manager.

Projekty[edytuj | edytuj kod]

WCSS brało lub bierze udział w następujących projektach o zasięgu krajowym i międzynarodowym:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]