wxWidgets

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
wxWidgets
biblioteka programistyczna
WxWidgets.svg
Logo programu
Producent The wxWidgets Team
System operacyjny Mac OS, Linux, Windows i inne
Pierwsze wydanie Alpha 1 (5 kwietnia 1997)
Aktualna wersja stabilna 3.0.0 (11 listopada 2013)
Licencja wxWindows Library Licence
www.wxwidgets.org

wxWidgets - biblioteka klas C++, która pozwala na tworzenie oprogramowania dedykowanego dla różnych środowisk graficznych.

wxWidgets określa wspólny interfejs (API) dla wszystkich obsługiwanych platform, ale poszczególne jego elementy realizuje z użyciem naturalnych składników każdego środowiska graficznego (GUI), tak aby programy posiadały naturalny wygląd i obsługę przyjazną dla użytkowników każdego środowiska.

W chwili obecnej biblioteka pozwala nie tylko na tworzenie GUI, obecne są w niej moduły wspierające programowanie wielowątkowe, obsługę interfejsu gniazdowego (sockets) oraz dostęp do baz danych przez ODBC.

Biblioteka zawiera mechanizmy ułatwiające tworzenie aplikacji w różnych wersjach językowych. Ich wadą jest konieczność wyboru jednej z dwu wersji biblioteki - wykorzystującej Unicode lub typowe, 8-bitowe zestawy znaków. Ten problem ma zniknąć wraz z pojawieniem się wersji 3.0 biblioteki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka wxWidgets została pierwotnie stworzona w Artificial Intelligence Applications Institute (University of Edinburgh) a pierwsza wersja została upubliczniona w roku 1992.

Przez lata biblioteka funkcjonowała pod nazwą wxWindows. We wrześniu 2003 firma Microsoft zasugerowała twórcom biblioteki zmianę nazwy. Po wielu dyskusjach nazwa została zmieniona na wxWidgets.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]