Wysadek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wysadekkorzeń roślin okopowych przeznaczony do reprodukcji w drugim roku wegetacji[1]. Uprawa wybranych roślin na nasiona może zostać przeprowadzona metodą wysadkową (tradycyjną) lub bezwysadkową.

Metoda wysadkowa polega na wyprodukowaniu wysadków w pierwszym roku ich wykopaniu, przechowaniu przez zimę i wysadzeniu w drugim roku. Jest to metoda powszechnie stosowana w klimacie polski pomimo tego, że jest bardzo pracochłonna.

Metodą wysadkową mogą być uprawiane: kapusta, kalarepa(odmiany późne), marchew, pietruszka, seler, burak, cebula.

Metoda bezwysadkowa polega na pozostawieniu korzeni w gruncie przez okres zimy. Pomimo niewątpliwych korzyści ekonomicznych wynikających z eliminacji: pracochłonnego zbioru korzeni, ich przechowania i wysadzenia w drugim roku uprawy nie jest powszechnie praktykowana w klimacie Polski z powodu jej zawodności wynikającej z wymarzania roślin. Minusem metody bezwysadkowej jest brak możliwości przeprowadzenia selekcji korzeni wysadkowych[2].

Metodą bezwysadkową można zastosować dla: marchwi, pietruszki, buraka, a także kapusty i selera.

Termin siewu roślin dwuletnich np: korzeniowych okopowych w pierwszym roku uprawy, na produkcję sadzonek, w zależności od gatunku i odmiany jest zwykle znacznie opóźniony, w porównaniu do upraw towarowych. Ponieważ nie chodzi w tym przypadku o produkcję dużej masy korzeni lecz o ich dużą liczbę, dobrą jakość, łatwiejsze ich przechowanie i zimowanie w przypadku uprawy bezwysadkowej.

Rośliny dwuletnie w drugom roku uprawy, podobnie jak większość roślin rocznych, wysadza się w pole możliwie wcześnie wiosną. Wczesny termin sadzenia sprzyja lepszemu przyjmowaniu się wysadków, lepszemu rozwojowi roślin, obfitemu kwitnieniu, wcześniejszemu dojrzewaniu i wysokim plonom nasion[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dubas i inni, Szczegółowa uprawa roślin rolniczych : skrypt do ćwiczeń, wyd. 3, Poznań: Wydaw. AR, 1997, ISBN 83-7160-090-9, OCLC 751342271.
  2. Janas R., Grzesik M., Górnik K., Instrukcja uprawy marchwi jadalnej (Daucus carota L.) na nasiona metodami ekologicznymi, Skierniewice: Instytut Ogrodnictwa, 2013.
  3. Duczmal i inni, Nasiennictwo : praca zbiorowa. [T. 1], Część ogólna, Poznań: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2000, ISBN 83-09-01732-4, OCLC 749949535.