Yeongsanjae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klasztor Pongwŏn sa, gdzie 6 czerwca przeprowadzana jest ceremonia Yeongsanjae

Yeongsanjae (kor. 영산재) – ceremonia buddyjska przeprowadzana w 49. dniu po śmierci, by ułatwić duszy zmarłego przejście w stan nirwany; odprawiana również w intencji pokoju lub zwycięstwa w wojnie; celebrowana corocznie 6 czerwca przez mnichów w klasztorze Pongwŏn sa.

W 2009 roku ceremonia yeongsanjae została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Buddyści wierzą, że zmarli mogą być uwolnieni od cierpień poprzez zrozumienie dharmy, nauk buddy[1]. Rytuały yeongsanjae mają na celu zapoznanie zmarłego z naukami buddy i oczyszczenie z grzechów, by ułatwić duszy przejście w stan nirwany[1]. Yeongsanjae jest swoistą rekonstrukcją spotkań na górze Gijjhakuta, gdzie budda Siakjamuni wygłaszał swoje nauki[1]. Człon nazwy yeongsan pochodzi od yeongsanhoesang – miejsca na górze Gijjhakuta, gdzie budda Siakjamuni miał przedstawić sutrę lotosu[2].

Ceremonia jest połączeniem egzorcyzmu, ceremonii pogrzebowej i celebracji dharmy w celu uzyskania dla zmarłego pośmiertnego oświecenia[1]. Jest przeprowadzana w 49. dniu po śmierci[3] – buddyści wierzą, że los zmarłego w jego kolejnym życiu rozstrzyga się w czasie 49 dni po jego śmierci[1]. Rytuały yeongsanjae przeprowadzane są również w intencji pokoju lub zwycięstwa w wojnie[1].

Historia yeongsanjae nie jest dobrze znana[4]. Niektóre publikacje podają, że ceremonia była przeprowadzana już w okresie Goryeo (918–1392)[5]. Neung-hwa Lee w księdze o historii buddyzmu w Korei (Bulgyotongsa) pisał, że ceremonia praktykowana była w pierwszych latach państwa Joseon (1392–1910)[4].

W 1973 roku została uznana przez władze Korei Południowej za ważny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego (kor. 중요무형문화재) podlegającego ochronie (nr 50)[2]. W 1987 roku powołano do życia towarzystwo ds. jej ochrony[2]. Tradycje yeongsanjae pielęgnowane są przez mnichów z zakonu T'aego[2]. Ceremonia yeongsanjae przeprowadzana jest dorocznie na terenie Pongwŏn sa w dniu 6 czerwca[2].

W 2009 roku ceremonia yeongsanjae została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[6].

Przebieg ceremonii[edytuj | edytuj kod]

Oryginalna ceremonia trwała trzy dni i trzy noce, obejmując wiele różnorodnych uroczystych rytuałów[1].

Ceremonia zaczyna się od wywieszenia na zewnątrz świątyni wielkoformatowej thanki ukazującej buddę Siakjamuniego nauczającego zebranych na górze Gijjhakuta[1]. Następnie odbywa się procesja, by zaprosić buddę, bodhisattwaów, bóstwa stróżów i duszę zmarłego do świątyni i jej ołtarza[1]. Potem przeprowadzane są rytuały ofiarne ku czci zaproszonych bóstw a w ostatniej części wszyscy uczestnicy są uroczyście żegnani[1]. Najważniejszym, a przez to najdłuższym elementem ceremonii, jest modlitwa ofiarowywana buddzie[1].

Poszczególne części ceremonii to[2]:

  1. Rytuał powitania (siryeon) – rytuał rozpoczyna uderzenie w gong, budda, bodhisattwaci i wszystkie duchy zapraszane są, by zstąpić z nieba na ceremonię i zapewnić jej pomyślny przebieg[7]. Duchy sprowadzane są przez bodhisattwę[7].
  2. Rytuał przyjęcia duchów (daeryeong) – rodzina zmarłego ofiarowuje zmarłemu jedzenie i picie jako wyraz szacunku i miłości[2].
  3. Rytuał oczyszczenia (gwanyok) – rytuał oczyszczenia karmy skażonej przez trzy „trucizny”: chciwość, złość i głupotę, poprzez nauki buddy, pieśni i rozpylanie wody perfumowanej[8].
  4. Rytuał pieniędzy (Jojeon Jeoman) – rytuał poświęcenia pieniędzy używanych w zaświatach[2][8].
  5. Rytuał herbaty (Sinjung Jakbeop) – ceremonia parzenia herbaty dedykowana wszystkim świętym duchom w intencji pomyślnego przebiegu ceremonii Yeongsanjae[2].
  6. Rytuał powitania buddy (Gwaebul Iun) – budda Siakjamuni, inni buddowie oraz bodhisattwaowie witani są zgodnie z zasadami buddyzmu[2].
  7. Rytuał ofiarowania posiłku z ryżu (Sangdan Gwongong) – buddom i bodhisattwatom ofiarowywany jest posiłek z ryżu – wznoszone są modlitwy o szczęśliwość i oświecenie świata[2].
  8. Kazanie (Beopmun) – mnich w imieniu buddy głosi kazanie[2].
  9. Rytuał posiłku (Sikdang Jakbeop) – posiłek dla mnichów uczestniczących w ceremonii[2].
  10. Rytuał błogosławieństwa (Jungdan Gwongong) – wszystkie byty duchowe obecne podczas rytuału proszone są o pomoc w zapewnieniu pomyślnego przebiegu ceremonii i o błogosławieństwo dla wszystkich jej uczestników[2].
  11. Rytuał posiłku dla zmarłych (Sisik) – uczestnicy celebrują wejście zmarłych do nieba[2].
  12. Rytuał pożegnania (Bongsong i Sodae Baesong) – wszystkie byty są żegnane śpiewem[2].

W trakcie rytuałów mnisi nucą rytualne pieśni (beompae) przy akompaniamencie m.in. instrumentów smyczkowych (haegeum), sześciostrunowej cytry (geomungo) oraz bębnów (janggu). Mnisi wykonują również rytualne tańce, m.in. taniec motyla (nabichum)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l Korea Tourism Organisation: Cultural Heritage Administration: Yeongsanjae. [dostęp 2015-08-17]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p UNESCO ICH: Nomination for inscription on the Representative List in 2009 (Reference No. 00186). [dostęp 2015-08-14]. (ang.).
  3. Korean Culture and Information Service Ministry of Culture, Sports and Tourism: Guide to Korean Culture: Guide to Korean Culture. 길잡이미디어, 2014. ISBN 978-89-7375-571-4. [dostęp 2015-08-17]. (ang.).
  4. a b Korea Tourism Organisation: Yeongsanjae. [dostęp 2015-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-07)]. (ang.).
  5. Korean Culture and Information Service Ministry of Culture, Sports and Tourism: FACTS ABOUT KOREA: South korea, Past and Present. 길잡이미디어, 2015, s. 81-83. ISBN 978-89-7375-584-4. [dostęp 2015-08-17].
  6. UNESCO ICH: Yeongsanjae. [dostęp 2015-08-17]. (ang.).
  7. a b Bongwon-Temple: 1. Tajong, Shiryon: Bell and Processional. [dostęp 2015-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-30)]. (ang.).
  8. a b Research Institute of Buddhist Music: Meaning of Procedure of Youngsanjae Ceremony. [dostęp 2015-08-17]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • UNESCO: Yeongsanjae. [w:] Youtube [on-line]. [dostęp 2015-08-17]. (ang.).