Przejdź do zawartości

Zaczarowana dorożka

Przejrzana
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tablica pamiątkowa K.I. Gałczyńskiego i Zaczarowanej Dorożki na kamienicy obok której znajdował się postój dorożek, Kraków pl. Mariacki 1.
„Zaczarowana Dorożka” – rzeźba Stanisława Biżka, ustawiona w roku 1997 na placu Gałczyńskiego w Szczecinie[1]

Zaczarowana dorożka – tom poetycki Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wydany w 1948 w Warszawie przez Spółdzielnię Wydawniczą „Czytelnik”; tom zawiera wiersze i poematy publikowane od 1946 w tygodnikach „Odrodzenie”, „Przekrój”, „Szpilki” i „Tygodnik Powszechny”, m.in. tytułowy poemat Zaczarowana dorożka[2].

Poemat Zaczarowana dorożka, dedykowany Natalii Gałczyńskiej, żonie poety, utrzymany jest w tonie nastrojowego liryzmu i żartobliwej groteski. Odtwarza podróż zaczarowaną dorożką przez nocny Kraków, z ulicy Wenecja pod Sukiennice. Pierwowzorem zaczarowanej dorożki był fiakier nr 13 (inne źródła podają nr 6), kierowany przez Jana Kaczarę.

Gałczyński, przebywając w Krakowie w latach 1946–1948, lubił korzystać z tego środka lokomocji, najczęściej właśnie z dorożki Kaczary znanej z tego, że jej woźnica często mówił wierszem. Zaczarowany dorożkarz, któremu wiersz Gałczyńskiego przyniósł dużą popularność, zmarł w 1980. Tą samą dorożką do 1985 ze złotym napisem „Zaczarowana Dorożka” jeździł syn Jana Kaczary. Po wypadku komunikacyjnym (zderzenie z wartburgiem) nie powróciła już na ulice Krakowa.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Pomniki i tablice w Szczecinie > Pomniki i tablice w Szczecinie. [w:] Oficjalny serwis Urzędu Miasta Szczecin [on-line]. www.szczecin.pl. [dostęp 2015-04-28].
  2. Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny. Julian Krzyżanowski (red.). T. 2: N–Ż. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1985, s. 659. ISBN 83-01-05369-0.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Praca zbiorowa Encyklopedia Krakowa Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Kraków 2000, ISBN 83-01-13325-2

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]