Zamek Dragsholm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Dragsholm
Dragsholm slot
Ilustracja
Dziedziniec wewnętrzny
Państwo

 Dania

Miejscowość

Sejerøbugten

Typ budynku

zamek

Styl architektoniczny

barok

Ukończenie budowy

około 1215

Zniszczono

XV wiek

Odbudowano

po 1694

Pierwszy właściciel

biskup Roskilde

Kolejni właściciele

korona szwedzka, Heinrich Müller, Frederik Christian Adeler, rodzina Bøttger

Obecny właściciel

rodzina Bøttger

Położenie na mapie Zelandii
Mapa konturowa Zelandii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zamek Dragsholm”
Położenie na mapie Danii
Mapa konturowa Danii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zamek Dragsholm”
Ziemia55°46′15,9330″N 11°23′25,2071″E/55,771093 11,390335

Zamek Dragsholm (dun. Dragsholm Slot) – zamek zlokalizowany w Danii. Znajduje się w pobliżu wsi Sejerøbugten w południowo-zachodniej części Odsherred w północno-zachodniej Zelandii. Przez pewien czas zamek nosił nazwę Adelersborg. Obiekt jest jednym z najstarszych zachowanych i czynnych budynków świeckich w kraju[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek w 1896

Nazwa Dragsholm oznacza "wysepkę przy oporze", gdzie "opór" odnosi się do przesmyku, który łączył Odsherred z resztą Zelandii[2]. Przed spiętrzeniem Lammefjordu, Odsherred był połączony z Zelandią wąskim odcinkiem lądu. W epoce wikingów przeciągano statki po lądzie na krótkich odcinkach i tym samym unikano niebezpiecznych wód. Wysepka, na której zbudowano zamek, jest otoczona jeziorami i łąkami, i znajduje się na południe od wzgórza morenowego Vejrhøj (123 m n.p.m.)[1].

Pierwszy zamek zbudowano tu około 1215 z inicjatywy biskupa Roskilde. W średniowieczu budynek był przebudowany z pierwotnego założenia w dobrze ufortyfikowany zamek i podczas wojny Hanzy z Danią, Szwecją i Prusami (dun. Grevens Fejde) był tak silny, że jako jedyny na Zelandii, wytrzymał napór wojsk hrabiego Christoffera[1].

W trakcie reformacji przeszedł do domeny dóbr koronnych. W okresie od 1536 do 1664 był użytkowany jako więzienie dla szlachty i kleru. W dużej wieży, w północno-wschodnim narożniku więzienne cele zostały wykonane i wyposażone w toalety i okna - osoby były tam przetrzymywane w zależności od stosunku do króla i rodzaju popełnionych przestępstw. Jednym z więźniów zamku był ostatni biskup katolicki w Roskilde, Joachim Rønnow, czwarty mąż Maria II Stuart[1].

Podczas wojen Karola Gustawa zamek wysadzono i popadł on potem w ruinę. Z czasem został przekazany kupcowi Heinrichowi Müllerowi, który rozpoczął jego odbudowę w ramach spłaty długu wobec króla. W 1694 sprzedano go szlachcicowi Frederikowi Christianowi Adelerowi i wtedy został ostatecznie odbudowany w istniejących do dziś formach barokowych. Przez kilka pokoleń pozostawał w rękach rodziny Adelerów, aż do zakończenia się tej linii rodu w 1932, kiedy to przeszedł na własność Central jordbestyrelse, który z kolei sprzedał go (wraz z częścią dóbr) J.F. Bøttgerowi[1].

Barokowy styl elewacji pozostał nienaruszony, natomiast wnętrza wielokrotnie przebudowywano (ostatni raz w 1919, kiedy to części pomieszczeń nadano styl nawiązujący do romantyzmu). W zamku funkcjonują dwie restauracje i hotel prowadzony przez rodzinę Bøttgerów[1].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Zamek jest otoczony pagórkowatym polodowcowym krajobrazem. Obecnie dawne ziemie należące do zamku, słyną z produkcji warzyw, z których najbardziej popularna jest marchew z Lammefjord. Tereny wokół założenia są atrakcyjne dla turystów pieszych (szlaki[3]). W pobliżu istnieje też piaszczysta plaża Sanddobberne z widokiem na wyspy Sejerø i Nekselø[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Dragsholm Castle. dragsholm-slot.dk. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-19)].
  2. Dragsholm Slot - The Castle [online], web.archive.org, 23 marca 2010 [dostęp 2021-02-21] [zarchiwizowane z adresu 2010-03-23].
  3. Mapy.cz [online], Mapy.cz [dostęp 2021-02-21].