Ze wspomnień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ze wspomnień
A Personal Record
Autor

Joseph Conrad

Typ utworu

autobiografia

Data powstania

1908-1911

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1912

Wydawca

E. Nash

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1934

Wydawca

Dom Książki Polskiej

Przekład

Aniela Zagórska

Strona tytułowa polskiego wydania książki z 1934

Ze wspomnień (ang. A Personal Record) – autobiografia Josepha Conrada. Książka, wydana w 1912, zawiera wspomnienia autora, wcześniej opublikowane we fragmentach w czasopiśmie „The English Review”. W Polsce wydana w 1934, w tłumaczeniu Anieli Zagórskiej[1].

Historia wydania[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednią przyczyną napisania wspomnień był artykuł z sierpnia 1908 Roberta Lynda w czasopiśmie „Daily News”, w którym autor, przy okazji recenzji zbioru Sześć opowieści, zaatakował Conrada z powodu opuszczenia własnego kraju i pisania w języku nabytym. Lynd pisał: „Można by sądzić, że p. Conrad, bez kraju i języka, odkrył dla siebie nowy patriotyzm morza. Ale jego wizja ludzi jest wizją kosmopolity, człowieka bezdomnego. Gdyby tylko był pisał po polsku, jego opowieści byłyby niezawodnie tłumaczone na angielski i inne języki europejskie; dzieła zaś Josepha Conrada przełożone z polskiego byłyby, jestem pewien, cenniejszym nabytkiem na półkach niż dzieła Josepha Conrada w angielskim oryginale, jakkolwiek są one pożądane”[2].

Mimo że pisarz pracował w tym okresie nad powieścią W oczach Zachodu, już miesiąc później postanowił przedstawić czytelnikom brytyjskim historię swego życia, by odrzucić piętno renegata. Podobnie jak w przypadku Zwierciadła morza współpracownikiem i stenografem Conrada przy tworzeniu utworu był Ford Madox Ford. Autor pisał o planowanym utworze do swego wydawcy, Jamesa B. Pinkera: „Będą to intymne, osobiste, autobiograficzne kawałki pod ogólnym tytułem (dla wyd. książkowego zapewne) Życie i sztuka”. Przy tworzeniu wspomnień posiłkował się często tekstem Pamiętników swego wuja, Tadeusza Bobrowskiego[3].

Pierwsze fragmenty utworu zostały opublikowane w początkowych numerach (grudzień 1908 – maj 1909) nowego czasopisma literackiego „The English Review”, które założył i redagował Ford Madox Ford[4]. Niestety, później drogi Conrada i Forda się rozeszły, a pisarz zarzucił wspomnienia. Dokończył pisanie dopiero w 1911. Wydanie książkowe miało początkowo nosić tytuł Podwójne powołanie: zapiski intymne. Książka ukazała się w styczniu 1912 pod tytułem Some Reminiscences, później zmienionym na znany dziś A Personal Record, jako jedyny z utworów Conrada bez dedykacji[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ze wspomnień / Joseph Conrad ; tł. z ang. Aniela Zagórska. Biblioteka Narodowa. [dostęp 2020-08-11]. (pol.).
  2. Najder 1980 ↓, s. 107-108.
  3. Najder 1980 ↓, s. 109-110.
  4. Najder 1980 ↓, s. 111-112.
  5. Najder 1980 ↓, s. 153.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]