Zorza (czasopismo dla młodzieży)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zorza
Dziennik młodemu wiekowi poświęcony
Częstotliwość

dwutygodnik

Państwo

 Królestwo Polskie

Adres

Warszawa

Wydawca

Paulina Krakowowa, Walentyna Trojanowska

Tematyka

edukacja

Język

polski

Pierwszy numer

1843

Ostatni numer

1844

Redaktor naczelny

Paulina Krakowowa, Walentyna Trojanowska

Zorza. Dziennik młodemu wiekowi poświęcony – polskie czasopismo dla młodzieży o tematyce edukacyjno-wychowawczej, dwutygodnik (edycje nieregularne) wydawany w Warszawie[1] w latach 1843–44 przez Paulinę Krakowową i Walentynę Trojanowską.

„Zorza” była kierowana głównie do dziewcząt, a pod względem koncepcji wzorowana była na „Rozrywkach dla DzieciKlementyny Hoffmanowej[2]. Celem czasopisma była pomoc w domowej edukacji dzieci, zwłaszcza z niezamożnych domów, mających w okresie rządów Paskiewicza utrudniony dostęp do szkół[3].

W czasopiśmie zamieszczane były opowiastki podróżnicze, historyczne czy biograficzne oraz przeznaczone dla dzieci i młodzieży utwory literackie. Publikowali w nim, prócz jego wydawczyń, m.in. Paulina Wilkońska, Emilia Płużańska, Stanisław Jachowicz, Teofil Nowosielski[2]. Treści znajdujące się w „Zorzy” starały się kształtować obywatelską postawę w duchu religijnym i solidarności społecznej[3]. Pismo miało staranną szatę graficzną i dobrą jakość edytorską[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zorza : dziennik młodemu wiekowi poświęcony. w bazie Biblioteki Narodowej
  2. a b c Barbara Tylicka, Grzegorz Leszczyński: Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2003, s. 428. ISBN 83-04-04606-7.
  3. a b Izabela Lewańska: Krakowowa z Radziejewskich Petronela Paulina. W: Polski Słownik Biograficzny. T. XV. 1970, s. 124.