Zweigelt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zweigelt - czerwony szczep winorośli z gatunku Vitis vinifera pochodzący z Austrii i głównie tam uprawiany.

Pochodzenie, historia, synonimy[edytuj | edytuj kod]

Uzyskany w Klosterneuburgu w 1922 roku poprzez skrzyżowanie szczepów sankt laurent i blaufränkisch przez winiarza austriackiego, doktora Fritza Zweigelta. Odmiana pierwotnie nazwana przez hodowcę Rotburger, nazwę Zweigelt wprowadzono w 1975. Inne synonimy to Blauer Zweigelt i Zweigeltrebe.

Regiony uprawy[edytuj | edytuj kod]

Austria[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejszy czerwony szczep uprawiany w Austrii (4350 ha czyli 9% powierzchni w roku 2005)[1], szczególnie w Burgenlandzie i Dolnej Austrii.

Inne kraje Europy[edytuj | edytuj kod]

Zweigelt uprawiany jest na niewielką skalę na Słowacji, Węgrzech (gdzie wchodzi w skład wina egri bikaver) i w Niemczech. Ponieważ udaje się również w chłodniejszych klimatach spotyka się również eksperymentalne nasadzenia tego szczepu w krajach, w których nie uprawiano dotąd winorośli na skalę przemysłową (Anglia, Belgia, Polska).

Nowy Świat[edytuj | edytuj kod]

Szczep bardzo dobrze radzi sobie w winnicach Ontario, na półwyspie Niagara, po obu stronach jeziora Erie. Uprawiany jest również w Kolumbii Brytyjskiej (Okanagan, wyspa Vancouver, dolina Frasera), a także w stanach Ohio i New Jersey.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Odmiana łączy w sobie pozytywne cechy szczepów rodzicielskich: późny rozwój pąków na wiosnę, odporność na przymrozki, wczesne dojrzewanie. Daje wysokie plony i udaje się nawet w chłodnych klimatach. Plenność, jeśli nie kontrolowana, może jednak powodować niską jakość wina. Zweigelt daje wina bardzo aromatyczne, o wyraźnym posmaku wiśniowym, z nutami wanilii, dobrze reagujące na przechowywanie w dębowych beczkach, o dużym potencjale dojrzewania. Z drugiej strony, zweigelt jest idealnym szczepem do produkcji lżejszych win czerwonych o orzeźwiającym owocowym posmaku, nadających się do spożycia za młodu.

Przypisy