Borówka czarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Borówka czarna
Borówka czarna: zdjęcie
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad astrowych
Rząd wrzosowce
Rodzina wrzosowate
Rodzaj borówka
Gatunek borówka czarna
Nazwa systematyczna
Vaccinium myrtillus L.
Sp.Pl.1, 1753
Kwitnąca krzewinka
Owoce

Borówka czarna (Vaccinium myrtillus L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Ma wiele nazw zwyczajowych, m.in. jagoda, czarna jagoda, ciemna jagoda, leśna jagoda, modra jagoda, czernica, czernina[2]. Jest szeroko rozprzestrzeniona w Azji, Europie i Ameryce Północnej na obszarach o klimacie umiarkowanym i arktycznym[3]. W Polsce jest pospolita, zarówno na nizinach, jak i w górach.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzewinka osiągająca od 15 do nawet 60 cm wysokości[4].
Łodyga
Gałązki ostro kanciaste, nagie, zielone, gęsto rozgałęzione.
Liście
Ulistnienie skrętoległe, liście z zewnątrz połyskujące, od spodu jaśniejsze, cienkie, podługowato-jajowate, na brzegach drobno piłkowane, zaostrzone na szczycie. Ogonki krótkie. Na zimę opadają.
Kwiaty
Pojedyncze, zwisające w kątach liści na szypułkach długości 3-5 mm. Korona różowozielonkawa do białaworóżowej o beczułkowatym kształcie, cztero- lub pięciokrotnie wrębna. Posiada 10 pręcików i słupek złożony z 4-5 owocolistków.
Owoce
Czarna jagoda z niebieskawym, woskowym nalotem.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Krzewinka, chamefit. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty są zapylane przez owady. Czas od zapylenia do pełnej dojrzałości owocu wynosi ok. 2 miesiące. Siedlisko: gatunek eurosyberyjski, występuje od niżu po wysokie stanowiska górskie (nawet powyżej górnej granicy lasu), miejscami masowo. Roślina kwasolubna, rośnie na glebach lekko wilgotnych w borach sosnowych, innych lasach iglastych, dąbrowach, buczynach i na wrzosowiskach. Borówka jest wskaźnikiem kwaśnych gleb.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-13].
  2. Jb. Borówka i brusznica, nazwy góralskie i małopolski. „Na Spiszu”. nr 2 (67), s. 39-40, 2008. Związek Polskiego Spisza. ISSN 12342262 (pol.). [dostęp 2012-05-28]. 
  3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-08-25].
  4. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004, s. 351. ISBN 8301143428.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]