Zwrotnica głośnikowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zwrotnica głośnikowa – zestaw filtrów stosowany w kolumnach głośnikowych. Zadaniem zwrotnicy jest podział sygnału docierającego do kolumn na kilka węższych pasm, z których każde jest następnie odtwarzane przez odpowiedni głośnik. Używanie zwrotnic jest konieczne, ponieważ pojedynczy głośnik nie jest w stanie odtworzyć całego pasma akustycznego z zadowalającą jakością, a zasilanie głośnika częstotliwościami poza zakresem do którego jest przystosowany prowadzi do pogorszenia parametrów pracy głośnika[1].

W hi-endowych zestawach głośnikowych parametry zwrotnicy są równie ważne jak parametry głośników. Zwrotnice projektuje się m.in. z uwzględnieniem przesunięć fazowych i efektywności głośników czy efektu baffle-step, czyli kierunkowemu obniżeniu niskich tonów.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Pasywna zwrotnica głośnikowa.

Zwrotnice głośnikowe są zwykle budowane z elementów pasywnych (rezystorów, cewek, kondensatorów), które połączone w odpowiednim układzie stanowią filtry dolnoprzepustowe, górnoprzepustowe lub środkowoprzepustowe. Taka zwrotnica, nazywana zwrotnicą pasywną, jest instalowana wewnątrz obudowy zestawu głośnikowego, a sygnały z niej trafiają bezpośrednio do głośników[1].

Czasami dla zabezpieczenia głośników (zwłaszcza wysokotonowych) w zwrotnicach szeregowo z głośnikiem umieszcza się rezystory ograniczające moc dostarczaną do głośnika. Czasem instaluje się żarówkę np. samochodową, która pełni rolę rezystora o oporze wzrastającym przy wzroście temperatury w razie przesterowania, nie dopuszczając tym samym do uszkodzenia przetwornika.

Parametry[edytuj | edytuj kod]

Podstawowe parametry zwrotnicy to[1]:

  • częstotliwość lub częstotliwości podziału
  • nachylenie zbocza (np. 12 dB/oktawę, 24 dB/okt., im większa liczba tym bardziej strome nachylenie zbocza)
  • typ filtru (np. Bessela, Butterwortha, Linkwitz-Riley)
Wikimedia Commons

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Audio słownik – Zwrotnica (głośnikowa). hifi.pl. [dostęp 25 stycznia 2010].