Przejdź do zawartości

Kościół San Zeno w Pizie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
nowy artykuł
(Brak różnic)

Wersja z 00:16, 6 sty 2017

Kościół San Zeno w Pizie
Chiesa di San Zeno a Pisa, Abbazia di San Zeno a Pisa
sala wystawowa i koncertowa
Ilustracja
Fasada kościoła
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Piza

Adres

{{{adres}}}

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Wezwanie

św. Zenona

Położenie na mapie Toskanii
Mapa konturowa Toskanii
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Wnętrze – fragment wystawy

Kościół San Zeno – (pol. kościół św. Zenona, zwany także abbazia di San Zeno – opactwem św. Zenona) – były rzymskokatolicki kościół w Pizie, zbudowany w X–XII wieku, później zdesakralizowany. Po długotrwałych pracach konserwatorskich otwarty w 2000 roku. Wykorzystywany obecnie jako sala wystawowa lub koncertowa.

Historia

Pierwsze wzmianki o kościele San Zeno pochodzą z 1029 roku. Jest on położony w pobliżu Piazza Santa Caterina, na obszarze znanym w średniowieczu jako „alle grotte” (przy jaskiniach), a to z powodu zachowanych tam, starszych budowli, wykorzystywanych jako źródło zaopatrzenia w materiały budowlane[1]. Za kościołem znajduje się starożytna Porta San Zeno (Brama św. Zenona), w XIII wieku znana także jako Porta Monetaria (Brama Mennicza), ponieważ znajduje się w pobliżu blisko średniowiecznej mennicy[2]. Kościół wchodził początkowo w skład opactwa benedyktynów, którego budowę rozpoczęto przed X wiekiem. Wykopaliska prowadzone w latach 60. XX wieku ujawniły czworoboczną strukturę podzieloną na 3 nawy, zamknięte odpowiednio 3 apsydami. Wyższe partie kościoła pochodzą z XII wieku[1]. Kościół znalazł się następnie w obrębie klasztoru kamedułów, a na początku XV wieku został całkowicie przebudowany[3].

Po długich pracach konserwatorskich został ponownie otwarty w październiku 2000 roku. W średniowiecznym budynku organizowane są wystawy sztuki współczesnej i koncerty muzyczne{r|Turismo in Toscana}}.

Architektura

Różnorodność stylów architektonicznych kościoła widoczna jest w jego fasadzie. W przyziemiu znajduje się portyk, ozdobiony motywami geometrycznymi stylu romańskim[2]. Pierwszą kondygnację, położoną ponad portykiem, wypełniają biforia umieszczone w ślepych arkadach, również ozdobione motywami w stylu romańskim. Drugą kondygnację wypełnia duży, okrągły otwór, zwieńczony herbem arcybiskupa Pizy[1].

Wnętrze

Wnętrze przedstawia plan bazyliki z trzema nawami, przedzielonymi rzędami kolumnami z antycznymi kapitelami[3]. Do wystroju użyto marmuru i kamienia. Wnętrze jest asymetryczne, podobnie jak świątynia na na zewnątrz. Łuki mają różne rozmiary i prezentują różne style (łuki półkoliste i ostrołuki)[4]. Zachowały się ślady pierwotnej budowli, wzniesionej między X i XII wiekiem[3].

Przypisy

Szablon:Przypisy-lista

  1. a b c Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie TurismoPisa
    BŁĄD PRZYPISÓW
  2. a b Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie Turismo in Toscana
    BŁĄD PRZYPISÓW
  3. a b c Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie TravelItalia
    BŁĄD PRZYPISÓW
  4. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie LaKinzica.it
    BŁĄD PRZYPISÓW