Ælfric

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Manuskrypt ksiąg Starego Testamentu sporządzony przez Ælfric

Ælfric zwany Grammaticus (urodzony ok. 955 – zmarł po roku 1020) – anglosaski mnich z zakonu benedyktynów i pisarz piszący po łacinie i angielsku.

Kształcił się w klasztorze benedyktyńskim Winchester, pod kierunkiem Æthelwolda, który był tam biskupem w latach 963-984. Należy przypuszczać, że w Winchester odznaczył się jako uczony ponieważ w roku 987 został wysłany do opactwa w Cernel (obecnie Cerne Abbas w Dorset) aby nauczać tamtejszych mnichów. Od roku 1005 był opatem klasztoru w Eynsham (obecnie Evesham w Worcestershire).

Opracował, jako pomoc naukową dla kształcących się mnichów, adaptację łacińskiej gramatyki Prisciana oraz opracował podręcznik Colloquay. Były to ćwiczenia w formie dialogów z retoryki łacińskiej wraz z obszernymi wyjaśnieniami w języku angielskim.

Przełożył na angielski, dodając własny komentarz, siedem pierwszych ksiąg Starego Testamentu.

W dziejach zapisał się jako autor Catholic Homilies (Kazania katolickie, 990-996), dzieła kompilacyjnego zawierającego przekłady opowieści biblijnych, dzieł Ojców Kościoła oraz żywotów świętych. Zyskało ono w średniowiecznej Anglii olbrzymią popularność.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]