ČKD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ČKD
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Siedziba

Praga

Data założenia

1927

Data likwidacji

przejęte przez Siemens

Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ČKD”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ČKD”
Ziemia50°04′41″N 14°24′07″E/50,078056 14,401944
Strona internetowa
Jeden z produktów zakładów ČKD – Tatra T6A5

ČKD (Českomoravská Kolben Daněk) – jeden z największych zakładów przemysłowych dawnej Czechosłowacji, powstały w roku 1927 z połączenia dwóch mniejszych spółek Českomoravská-Kolben i Breitfeld-Daněk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

ČKD składała się z dwóch fabryk: zakładów produkujących lokomotywy w Vysočanach i fabryki produkującej tramwaje w dzielnicy PragiSmíchov (dawniej fabryka tramwajów Ringhoffera). Podczas II wojny światowej zakłady zostały przemianowane na Böhmisch Mährische Maschinenfabrik i produkowały czołgi PzKpfw 38(t) i niszczyciele czołgów Hetzer.

Po zakończeniu wojny zakład znacjonalizowano i przestawiono wyłącznie na produkcję tramwajów i lokomotyw. Dzięki pozyskaniu licencji na produkcję wyposażenia elektrycznego tramwajów typu PCC, rozpoczęto wytwarzanie nowoczesnych modeli Tatra T1 i T2, a następnie długiej serii T3[1]. Od 1954 roku firma była jedynym czechosłowackim producentem tramwajów[1].

Wkrótce zakłady ČKD zostały największym producentem tramwajów dla krajów RWPG, a rozwiązania zastosowane w ich tramwajach kopiowane były przez innych producentów państw bloku (m.in. Polskę). Tramwaje Tatra eksportowane były m.in. do NRD i krajów ZSRR, a na początku lat 90. XX wieku podpisano kontrakty na dostawy do Urugwaju i Manili na Filipiny.

Produkcja lokomotyw w ČKD początkowo obejmowała wyłącznie parowozy, ale z czasem podjęto także wytwarzanie lokomotyw spalinowych i elektrycznych. Znalazły one zastosowanie nie tylko na kolejach czeskich, ale także poza granicami kraju – głównie na liniach przemysłowych (np. w Polsce przemysłowe lokomotywy spalinowe S200, T448p i T419P).

ČKD dziś[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. XX wieku zakłady sprywatyzowano. W 1996 roku produkcja pojazdów szynowych została wydzielona do spółki ČKD Systemy Transportowe SA[1]. Potem zostały one wykupione przez koncern Siemens. Obecnie produkują one głównie wagony dla praskiego metra i lokomotywy, ale nazwa ČKD nie jest już używana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Michal Brunner. Nieśmiertelna Tatra T-3. „Świat Kolei”. Nr 6/1999. s. 35-39. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]