ČKD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ČKD
ČKD
ČKD
Jeden z produktów zakładów ČKD – Tatra T6A5
Data założenia 1927
Data likwidacji przejęte przez Siemens
Lokalizacja Czechy
Siedziba Praga
Branża tramwaje, lokomotywy
Ziemia 50°04′41,0000″N 14°24′07,0000″E/50,078056 14,401944
Strona internetowa

ČKD (Českomoravská Kolben Daněk) – jeden z największych zakładów przemysłowych dawnej Czechosłowacji, powstały w roku 1927 z połączenia dwóch mniejszych spółek Českomoravská-Kolben i Breitfeld-Daněk.

Historia[edytuj]

ČKD składała się z dwóch fabryk: zakładów produkujących lokomotywy w Vysočanach i fabryki produkującej tramwaje w dzielnicy PragiSmíchov (dawniej fabryka tramwajów Ringhoffera). Podczas II wojny światowej zakłady zostały przemianowane na Böhmisch Mährische Maschinenfabrik i produkowały czołgi PzKpfw 38(t) i niszczyciele czołgów Hetzer.

Po zakończeniu wojny zakład znacjonalizowano i przestawiono wyłącznie na produkcję tramwajów i lokomotyw. Dzięki pozyskaniu licencji na produkcję tramwajów typu PCC[potrzebny przypis] rozpoczęto wytwarzanie nowoczesnych modeli Tatra T1 i T2, a następnie długiej serii T3. Wkrótce zakłady ČKD zostały największym producentem tramwajów dla krajów RWPG, a rozwiązania zastosowane w ich tramwajach kopiowane były przez innych producentów państw bloku (m.in. Polskę). Tramwaje Tatra eksportowane były m.in. do NRD i krajów ZSRR, a na początku lat 90. XX wieku podpisano kontrakty na dostawy do Urugwaju i Manili na Filipiny.

Produkcja lokomotyw w ČKD początkowo obejmowała wyłącznie parowozy, ale z czasem podjęto także wytwarzanie lokomotyw spalinowych i elektrycznych. Znalazły one zastosowanie nie tylko na kolejach czeskich, ale także poza granicami kraju – głównie na liniach przemysłowych (np. w Polsce przemysłowe lokomotywy spalinowe S200, T448p i T419P).

ČKD dziś[edytuj]

W latach 90. XX wieku zakłady sprywatyzowano, potem zostały one wykupione przez koncern Siemens. Obecnie produkują one głównie wagony dla praskiego metra i lokomotywy, ale nazwa ČKD nie jest już używana.

Zobacz też[edytuj]