ČKD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ČKD
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Siedziba

Praga

Data założenia

1927

Data likwidacji

przejęte przez Siemens

Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ČKD”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ČKD”
Ziemia50°04′41″N 14°24′07″E/50,078056 14,401944
Strona internetowa
Jeden z produktów zakładów ČKD – Tatra T6A5

ČKD (Českomoravská Kolben Daněk) – jeden z największych zakładów przemysłowych dawnej Czechosłowacji, powstały w roku 1927 z połączenia dwóch mniejszych spółek Českomoravská-Kolben i Breitfeld-Daněk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

ČKD składała się z dwóch fabryk: zakładów produkujących lokomotywy w Vysočanach i fabryki produkującej tramwaje w dzielnicy PragiSmíchov (dawniej fabryka tramwajów Ringhoffera). Podczas II wojny światowej zakłady zostały przemianowane na Böhmisch Mährische Maschinenfabrik i produkowały czołgi PzKpfw 38(t) i niszczyciele czołgów Hetzer.

Po zakończeniu wojny zakład znacjonalizowano i przestawiono wyłącznie na produkcję tramwajów i lokomotyw. Dzięki pozyskaniu licencji na produkcję wyposażenia elektrycznego tramwajów typu PCC, rozpoczęto wytwarzanie nowoczesnych modeli Tatra T1 i T2, a następnie długiej serii T3[1]. Od 1954 roku firma była jedynym czechosłowackim producentem tramwajów[1].

Wkrótce zakłady ČKD zostały największym producentem tramwajów dla krajów RWPG, a rozwiązania zastosowane w ich tramwajach kopiowane były przez innych producentów państw bloku (m.in. Polskę). Tramwaje Tatra eksportowane były m.in. do NRD i krajów ZSRR, a na początku lat 90. XX wieku podpisano kontrakty na dostawy do Urugwaju i Manili na Filipiny.

Produkcja lokomotyw w ČKD początkowo obejmowała wyłącznie parowozy, ale z czasem podjęto także wytwarzanie lokomotyw spalinowych i elektrycznych. Znalazły one zastosowanie nie tylko na kolejach czeskich, ale także poza granicami kraju – głównie na liniach przemysłowych (np. w Polsce przemysłowe lokomotywy spalinowe S200, T448p i T419P).

ČKD dziś[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. XX wieku zakłady sprywatyzowano. W 1996 roku produkcja pojazdów szynowych została wydzielona do spółki ČKD Systemy Transportowe SA[1]. Potem zostały one wykupione przez koncern Siemens. Obecnie produkują one głównie wagony dla praskiego metra i lokomotywy, ale nazwa ČKD nie jest już używana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Michal Brunner. Nieśmiertelna Tatra T-3. „Świat Kolei”. Nr 6/1999. s. 35-39. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]