Łożysko ślizgowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Łożysko ślizgowełożysko nie posiadające ruchomych elementów pośredniczących. Czop wału lub inny obrotowy element jest umieszczony w cylindrycznej panewce z pasowaniem luźnym[1].

Łożyska ślizgowe dzielą się na[2][3]:

 • suche – nie są smarowane lub są smarowane okresowo. Panewki takich łożysk wykonane są ze stopów łożyskowych lub z tworzyw sztucznych takich jak teflon lub iglidur[4]. Używane są do połączeń słabo obciążonych i mniej odpowiedzialnych.
 • powietrzne – w których dystans między wałem a panewką utrzymywany jest przez poduszkę powietrzną wytworzoną przez sprężone powietrze dostarczane do panewki. Łożyska tego typu stosuje się w urządzeniach o dużych prędkościach obrotowych, w których na wałach występują niewielkie obciążenia.
 • olejowe – część korpusu łożyska wypełniona jest olejem. W czasie ruchu wału, pomiędzy powierzchnią wału a panewką tworzy się cienka warstwa oleju (film olejowy), która jest wystarczająca do podtrzymania wału.
  • hydrodynamiczne – w których film olejowy tworzy się samoczynnie wskutek zjawisk hydrodynamicznych powstających w szczelinie. Aby można było zastosować ten typ smarowania, w łożysku ślizgowym musi istnieć kieszeń smarna. Smarowaniem hydrodynamicznym jest smarowanie tzw. pierścieniem luźnym.
  • hydrostatyczne – w tego typu łożyskach dodatkowo do panewki dostarczany jest olej pod ciśnieniem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Andrzej Rutkowski, Części maszyn, wyd. szóste, Warszawa: Wydawnictwo szkolne i pedagoficzne, str. 212.
 2. Andrzej Rutkowski, Części maszyn, wyd. szóste, Warszawa: Wydawnictwo szkolne i pedagogiczne, str. 214.
 3. Łożyska ślizgowe, 14 lipca 2015.
 4. 30 lat łożysk ślizgowych iglidur - od tulei z tworzywa sztucznego do elementów maszyn high-tech, automatykab2b.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).