Przejdź do zawartości

Dziegieć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dziegieć w niewielkiej butelce, wyprodukowany we wsi Łosie w gminie Ropa

Dziegieć – produkt o gęstej, smolistej konsystencji powstający w wyniku suchej destylacji drewna bądź kory różnych gatunków drzew i krzewów[1].

Wśród sklasyfikowanych rodzajów (według różnych źródeł) wyróżnia się dziegcie gatunkowe[2]: sosnowy (Pix liquida Pini)[3][4], bukowy (Pix Fagi)[5], brzozowy (Pix Betulae)[6], jałowcowy (Pix Juniperi)[7] oraz dziegieć mieszany (Pix liquida)[8] i jego zagęszczoną odmianę – dziegieć okrętowy (Pix navalis). Rzadziej uzyskiwane w praktyce są dziegcie gatunkowe: modrzewiowy (Pix Laricis), jodłowy (Pix Abietis), dziegieć świerkowy (Pix Picea), wierzbowy (Pix Salicis) oraz torfowy (Pix Cespesis)[2].

Niekiedy jako „dziegieć mineralny” określa się smołę pogazową[a] używaną w lecznictwie jako produkt standaryzowany pod nazwą Prodermina[9]. W literaturze opisywany jest także dziegieć węgla brunatnego[10].

Proces produkcji

[edytuj | edytuj kod]

Wytwarzany był w smolarniach. Technologia polega na rozpaleniu ognia w specjalnie przygotowanych dołach ziemnych, w których ułożone zostają stosy drewna, uszczelnione darnią, mchem i gliną, a następnie obsypane ziemią. Proces wytapiania dziegciu trwa wiele godzin, a powstała substancja spływa do glinianego naczynia umieszczonego na dnie dołu.

Umiejętność produkcji dziegciu była kiedyś pilnie strzeżoną tajemnicą, a sam dziegieć bardzo cenioną i szeroko stosowaną substancją.

Był jednym z ważnych produktów handlowych eksportowanych z Polski w beczkach od XV do XIX wieku.

Współcześnie jego produkcja występuje głównie w południowo-wschodniej Polsce i ma charakter jedynie podtrzymywania tradycji rzemiosła ludowego.

Zastosowanie

[edytuj | edytuj kod]

Dziegieć ma właściwości aseptyczne, grzybo- i bakteriobójcze[11]. Mimo trudnych do usunięcia zabrudzeń i silnej woni, był stosowany w leczeniu chorób skóry, np. łuszczycy i łupieżu. Był też używany w weterynarii przy wykonywaniu opatrunków oraz w pielęgnacji racic lub kopyt[12].

Wykorzystywano go również w przemyśle skórzanym, do impregnacji płótna i skóry, smarowania osi, uszczelniania łodzi i beczek, przyklejania grotów do strzał i w wielu innych celach.

W literaturze

[edytuj | edytuj kod]

Dziegieć, ze względu na swoje właściwości oraz niepowtarzalny zapach, był często opisywany w polskiej literaturze, a także stał się przedmiotem przysłów (np. Łyżka dziegciu w beczce miodu) i opowiadań. Wspominali o nim w swojej twórczości między innymi: Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Tadeusz Naruszewicz, Eliza Orzeszkowa, Jan Stanisław Bystroń, Andrzej Sapkowski oraz Jacek Kaczmarski.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
 1. produkt uboczny powstający przy produkcji koksu z węgla kamiennego

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Strona internetowa dr. Henryka Różańskiego.
 2. a b Strona internetowa dr. Henryka Różańskiego, Rodzaje dziegci.
 3. Farmakopea Polska II 1937 r., s. 688, Monografia szczegółowa – Pix liquida Pini (dziegieć sosnowy).
 4. Dziegieć sosnowy. Pharma Cosmetic. [dostęp 2015-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-30)].
 5. Ergänzungsbuch 6 zum DAB, Erg.-B. 6, 1941 (EB 6), Monografia szczegółowa Pix Fagi (Buchenteer).
 6. Deutsches Arzneibuch. 6. Ausgabe 1926 (DAB 6), s. 538. Monografia szczegółowa – Pix Betulae (Birkenteer).
 7. Deutsches Arzneibuch. 6. Ausgabe 1926 (DAB 6), s. 539, Monografia szczegółowa – Pix Juniperi (Wacholderteer).
 8. Deutsches Arzneibuch. 6. Ausgabe 1926 (DAB 6) > s. 540 > monografia szczegółowa – Pix liquida (Holzteer).
 9. Ilona Sedlak-Kaczmarczyk, Arkadiusz Ciołkowski Zioła w medycynie. Choroby skóry włosów i paznokci. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020
 10. Strona internetowa dr. Henryka Różańskiego. Dziegieć węglowy.
 11. dziegieć – Słownik języka polskiego PWN [online], sjp.pwn.pl [dostęp 2023-12-09] (pol.).
 12. praca zbiorowa: Zootechniczny słownik encyklopedyczny. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1965, s. 125.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]