Łokacz Mały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Łokacz Mały
wieś
Ilustracja
Ośrodek rekreacyjny nad jez. Królewskim
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

czarnkowsko-trzcianecki

Gmina

Krzyż Wielkopolski

Strefa numeracyjna

67

Kod pocztowy

64-761[2]

Tablice rejestracyjne

PCT

SIMC

0526877

Położenie na mapie gminy Krzyż Wielkopolski
Mapa konturowa gminy Krzyż Wielkopolski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Łokacz Mały”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Łokacz Mały”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Łokacz Mały”
Położenie na mapie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego
Mapa konturowa powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Łokacz Mały”
Ziemia52°53′26″N 16°00′55″E/52,890556 16,015278[1]

Łokacz Maływieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Krzyż Wielkopolski, między miastem Krzyż Wielkopolski, a jeziorem Łokacz (Królewskim).

Z miastem łączy ją wspólna ulica Mickiewicza, która prowadzi do Ośrodka Wypoczynkowego nad jeziorem. Na przełomie lat 70. i 80. minionego wieku powstało tu osiedle domków jednorodzinnych, pobudowanych przez mieszkańców Krzyża. Obecnie trwa dalsza zabudowa tych terenów, a Łokacz Mały stał się „sypialnią” dla Krzyża. Na terenie wsi pozostały jedynie trzy gospodarstwa rolne, a miejscowa ludność utrzymuje się z pracy w mieście oraz z usług wykonywanych przez miejscowych przedsiębiorców.

Wieś posiada infrastrukturę komunalną, która jest w ciągłej rozbudowie pod potrzeby rozwijającego się budownictwa. Przy jeziorze Łokacz czynny jest stadion i boisko klubu „Drawa”. Opodal usytuowany jest ośrodek rekreacyjny. Przy jeziorze znajduje się strzeżone kąpielisko.

W latach 1954-1957 wieś należała i była siedzibą władz gromady Łokacz Mały, po jej zniesieniu w gromadzie Krzyż. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa pilskiego.

Zobacz też: Łokacz Wielki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 73095
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 707 [zarchiwizowane 2022-10-26].