Ślepotka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ślepotka
Ilustracja
Ślepiotka – widok z mostu ul. Jankego w Katowicach Ochojcu
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Lokalizacja Wyżyna Śląska
Potok
Długość 8 km
Powierzchnia zlewni 14 km²
Źródło
Miejsce Katowice: Murcki, Ochojec
Współrzędne 50°12′31,2″N 19°01′41,8″E/50,208667 19,028278
Ujście
Recypient Kłodnica
Miejsce Katowice-Panewniki
przy granicy z Rudą Śląską
Współrzędne 50°13′43,9″N 18°55′26,5″E/50,228861 18,924028
Położenie na mapie Katowic
Mapa lokalizacyjna Katowic
źródło
źródło
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
źródło
źródło
ujście
ujście
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
źródło
źródło
ujście
ujście

Ślepotka[1], w powszechnym użyciu także nazwa Ślepiotka[2][3]potok w południowej Polsce, w województwie śląskim. Bierze swój początek w Katowicach, w lesie na granicy Ochojca i Murcek. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od ślepicy – larw minogów, które niegdyś zamieszkiwały potok.[potrzebny przypis]

Płynie przez Ochojec (w tym przez rezerwat przyrody Ochojec), Ligotę oraz Panewniki. W zachodniej części Panewnik, tuż przy granicy z dzielnicą Rudy ŚląskiejKochłowicami wpada do Kłodnicy. Długość Ślepotki wynosi 8 km, powierzchnia dorzecza wynosi 14 km².

Jeszcze na początku XX wieku nad Ślepotką działały młyny wodne. W sumie na rzece o 8 kilometrowej długości działały 3 takie młyny. Dziś po ostatnim – młynie Kluczków pozostały jedynie ruiny.

W latach 60. i 80. XX wieku potok uregulowano, wykładając koryto betonowymi płytami. Tłumaczono to koniecznością zapobieżenia powodziom. W efekcie zdewastowano naturalne koryto, które w kilku miejscach przesunięto o kilkanaście metrów.

Widok doliny Ślepotki we wczesnych latach 60.

Potok został silnie zanieczyszczony przez ścieki, nielegalnie spuszczane przez mieszkańców okolicznych dzielnic, a także przez substancje ropopochodne, które spływały z ulic biegnących nad Ślepotką. Z tych powodów w potoku nie ma innych mieszkańców poza pijawkami, skąposzczetami i żabami. Obecnie sytuacja poprawia się, dzięki rozbudowie sieci kanalizacyjnej w Katowicach.

Mimo to w górnym biegu potoku i w pobliżu jego ujścia można zaobserwować bogate formy roślinne, m.in. łęgi, lasy olsowe i torfowiska. W dolinie Ślepotki można napotkać szereg chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Najcenniejsze przyrodniczo są endemiczne stanowiska liczydła górskiego – typowo górskiej rośliny, która dzięki nietypowemu mikroklimatowi doliny, przetrwała w jej górnej części. W lesie między Ochojcem a Murckami, gdzie obok liczydła i innych roślin górskich występuje także chroniona ciemiężyca zielona czy kruszyna pospolita utworzono w 1982 r. rezerwat przyrody Ochojec.

Koryto Ślepotki w pobliżu źródła w lesie w Ochojcu
„Rewitalizacja Doliny Ślepiotki” – tablica informacyjna

Według planów władz Katowic Ślepotka ma być ciągle rewitalizowana, odtwarzane mają być jej meandry i starorzecza, mają też powstać kaskady, co pozwoli w przyszłości na nowo zarybić Ślepotkę. W roku 2010, w ramach realizowanego ze środków UE projektu REURIS, zrewitalizowano fragment Ślepotki w dzielnicy Ochojec w rejonie ulicy gen. Zygmunta Waltera-Jankego.

Głównym problemem jest w tej chwili błyskawiczna ekspansja niecierpka balsamicznego, zawleczonej z Azji rośliny (uprawianej w Polsce jako ozdobny kwiat rabatowy), który rozprzestrzenia się wzdłuż koryta potoku i zagłusza rosnące tam rośliny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy rejestr nazw geograficznych, PRNG - nazwy obiektów fizjograficznych[1]
  2. UM Katowice: Rewitalizacja fragmentu terenu nad rzeką Ślepiotką jako akcja pilotażowa do projektu REURIS. [dostęp 2011-05-30].
  3. Ministerstwo Środowiska RP: Organizacja i zakres działania regionalnych zarządów gospodarki wodnej. [dostęp 2011-05-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]