Żuki (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żuki
Rok założenia

1985

Pochodzenie

 Polska (Bydgoszcz)

Gatunek

rock, rock 'n' roll,

Skład
Piotr Andrzejewski, Adam Staniszewski, Marek Posieczek, Jerzy Bołka
Współpracownicy
Mirosław Balbuza
Strona internetowa

Żukipolski trybutowy zespół muzyczny wywodzący się z Bydgoszczy. W trakcie swojej kariery muzycznej zespół skupił się praktycznie wyłącznie na wykonywaniu utworów grupy The Beatles. Gra także przeboje takich wykonawców jak Led Zeppelin, Krzysztof Klenczon, Czerwone Gitary, czy Free. Z racji skoncentrowania się na twórczości The Beatles, zespół przyjął spolszczoną nazwę „Czwórki z Liverpoolu”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w 1985 roku w Bydgoszczy. W roku 1987 zadebiutował na profesjonalnej scenie. Muzycy zespołu (uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych) od 1981 r. grali w bydgoskim Klubie „Medyk”, a później zadebiutowali koncertem w Kinoteatrze i „Orionie”. W połowie lat 80. menedżerem zespołu został działacz studencki (Klub „Beanus”) Mirosław Balbuza.

Zespół dawał ok. 200 koncertów rocznie. Został uhonorowany nagrodą „Metronomu” dla najlepszego zespołu 1990 r. oraz nagrodą kulturalną „BIK-u”. Pod batutą Jana Walczyńskiego grał wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. W kraju gościł na renomowanych estradach (Sala Kongresowa, Opera Leśna, Festiwal w Sopocie – 1993).

W trakcie działalności grał koncerty również poza granicami Polski, jak w USA, Libanie czy Wielkiej Brytanii. Występował także jako support zespołów Electric Light Orchestra, Pet Shop Boys, The Troggs czy Fisha z zespołu Marillion.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Zespół od momentu powstania pozostaje w niezmienionym składzie:

Menadżerem zespołu jest Mirosław Balbuza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]