A.I. Bezzerides

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A.I. „Buzz” Bezzerides
Prawdziwe imię i nazwisko Albert Isaac Bezzerides
Data i miejsce urodzenia 9 stycznia 1908
Samsun, Turcja
Data i miejsce śmierci 1 stycznia 2007
Los Angeles
Zawód pisarz, scenarzysta
Współmałżonek Silvia Richards

Albert Isaac Bezzerides, ps. A.I. „Buzz”[1] Bezzerides (ur. 9 stycznia 1908 w Samsun w Turcji, zm. 1 stycznia 2007 w Los Angeles) – amerykański pisarz i scenarzysta, przedstawiciel Film noir, współpracował z wytwórnią Warner Bros. Przyjaciel Williama Faulknera.

Przyszedł na świat w Turcji jako syn Armenki i Greka. W wieku dwóch lat wyemigrował wraz z rodzicami do USA, rodzina osiedliła się we Fresno w Kalifornii[1]. Początkowo pracował jako kierowca ciężarówki, następnie podjął studia inżynieryjne na wydziale elektrotechnicznym Uniwersytetu w Berkeley. Zrezygnował jednak z pracy jako inżynier i poświęcił się swojej pasji – pisarstwu[1].

Już w 1940 jego powieść Long Haul (Nocna wyprawa) została z dużym sukcesem zekranizowana przez Raoula Walsha, a w jedną z głównych ról wcielił się Humphrey Bogart. W 1942 napisał swój pierwszy scenariusz do filmu Juke Girl z Ann Sheridan i Ronaldem Reaganem[1]. W 1949 na podstawie jego scenariusza zekranizowano thriller Złodziejski trakt[1].

W latach 50. XX wieku, był głównie autorem scenariuszy telewizyjnych, między innymi do 77 Sunset Strip, Bonanzy, DuPont Theater, Rawhide i The Virginian. Był również autorem scenariuszy do kilku znanych produkcji kinowych tego okresu: Niebezpieczne terytorium (1952) i Śmiertelny pocałunek (1955).

W 1999 zmarła druga żona Bezzeridesa Silvia Richards, scenarzystka filmowa i telewizyjna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Tom Vallance: A. I. Bezzerides. No-nonsense novelist/screenwriter (ang.). W: The Independent [on-line]. 2007-01-20. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-01)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]