Aclypea bituberosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aclypea bituberosa
(LeConte, 1859)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

omarlicowate

Podrodzina

Silphinae

Rodzaj

Aclypea

Gatunek

Aclypea bituberosa

Synonimy
  • Silpha bituberosa LeConte, 1859

Aclypea bituberosagatunek chrząszcza z rodziny omarlicowatych.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcze te osiągają od 14 do 17 mm długości. Głowę i przedplecze mają czarne do brązowych, zwykle pokryte owłosieniem barwy od żółtej do czarnej. Brzegi boczne przedplecza wyniesione, przedni zaś zwykle gruby[1][2], grubszy niż u A. opaca[1]. Niekiedy na przedpleczu występować mogą obszary niepunktowane, ale nigdy nie leżą one za oczami. Na każdej pokrywie obecne trzy żeberka. Punkty na pokrywach są głębokie i często zlewają się, zwłaszcza ku ich nasadzie. Ponadto na przedpleczu i pokrywach obecna niewyraźna izodiametryczna (poszczególne oczka o równej średnicy) mikrorzeźba. Pewne formy górskie mogą mieć punkty na pokrywach płytsze i mniejsze. Narządy płciowe u obu płci są silnie zesklerotyzowane, wskutek czego ich barwa jest ciemnobrązowa[1][2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Omarlicowaty ten zasiedla głównie prerie i otwarte łąki, ale spotykany jest także na stanowiskach alpejskich[1][2]. Larwy i dorosłefitofagami, żerującymi na liściach komosowatych, jak Monolepis nuttalliana czy komosa biała, a także psianki Solanum trifolium[2].

Gatunek nearktyczny. W Stanach Zjednoczonych występuje na zachodzie kraju. Najdalej na wschód podawany z Dakoty Północnej i Nebraski. Na południe sięga północno-środkowej Kalifornii, Utah i Kolorado[1]. W Kanadzie zasiedla Kolumbię Brytyjską, Albertę, Saskatchewan, zachodnią Manitobę i południową część Terytoriów Północno-Zachodnich[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Robert S. Anderson, Stewart B. Peck. Bionomy of Nearctic Species of Aclypea Reitter: Phytophagous "Carrion" Beetles (Coleoptera, Silphinae). „Pan-Pacific Entomologist”. 60 (3), s. 248-255, 1984. [zarchiwizowane z adresu 2016-08-20]. 
  2. a b c d e Robert S. Anderson, Stewart B. Peck: The Insects and Arachnids of Canada Part 13. The Carrion Beetles of Canada and Alaska. Coleoptera: Silphidae and Agyrtidae. Ottawa: Minister of Supply and Services of Canada, 1985.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]