Adam Czerwiński (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Czerwiński
Ilustracja
Adam Czerwiński na pierwszym planie
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1965
Polska, Nowe nad Wisłą
Instrumenty perkusja
Gatunki jazz
Zawód muzyk
Aktywność od 1986
Powiązania Jarosław Śmietana, Darek Oleszkiewicz
Instrument
perkusja
Strona internetowa

Adam Czerwiński (ur. 2 lipca 1965 w Nowem nad Wisłą) – polski perkusista jazzowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1981 roku, jako szesnastolatek, rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie perkusji, którą ukończył w 1986 roku[1]. Przez pierwsze trzy lata interesował się głównie wibrafonem. To na tym instrumencie rozpoczął swoją edukację jazzową, trafiając do "Big Bandu Gdańsk" prowadzonego przez Jerzego Partykę. Uczestniczył w "Jazz Juniors” oraz w warsztatach jazzowych w Gdańsku i Chodzieży.

Rok później, już jako perkusista, współpracował z gdańską grupą "Zu-zu" i zespołem "New Coast". W 1986 zaczął swoją profesjonalną działalność w zespole Janusza Muniaka. Następny etap to współpraca z zespołami "D-Box", „Young Power", "New Presentation", oraz Janem Ptaszynem Wróblewskim i Zbigniewem Namysłowskim.

Od 1993 rozpoczął współpracę z Jarosławem Śmietaną, która trwała do momentu śmierci owego muzyka. Zagrali oni wspólnie setki koncertów w klubach i na festiwalach na całym świecie. Nagrali też kilkanaście płyt, między innymi "Phone Consultations", "Autumn Suite" czy "Polish Standards". Współpracował również z Lee Konitzem, Eddie Hendersonem, Larry Koonzem, Harvie Swartzem, Cameronem Brownem, Jean Poul Bourellim, Bennie Wallacem czy Jamesem Newtonem.

Koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii oraz w tak egzotycznych miejscach jak Liban, Egipt, Dubaj, Kuwejt czy Albania.

Adam Czerwiński jest również bardzo aktywny na polu edukacji jazzowej. Wielokrotnie brał udział jako wykładowca w warsztatach jazzowych. Od dziesięciu lat prowadzi własny workshop w Gdańsku. Są to polsko-niemieckie warsztaty pod egidą fundacji Pojednanie. Warsztaty te mogą się poszczycić trzema płytami nagranymi przez uczestników.

Adam jest również pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu "Jazz w Lesie", którego pierwsza edycja odbyła się w Sulęczynie latem 1995 roku. Festiwal istnieje już dwadzieścia jeden lat, podczas których wystąpiła tam cała czołówka polskiego jazzu oraz wiele gwiazd zagranicznych. W tej chwili jest to jeden z wiodących Festiwali w Polsce.

Ostatnie lata, to okres współpracy z wybitną gwiazdą, znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedym. Adam uczestniczy w kilku projektach kierowanych przez tego wirtuoza. Są to „Nigel Kennedy and Friends”, „Bach meets Miles Davies”, „Autumn Suite” i „The Jimi Hendrix Experience”.

Artyści koncertowali w takich miejscach jak: Grosse Freiheit w Hamburgu, Columbiahalle w Berlinie, Teatro Dal Verme w Mediolanie, Ronnie Scott’s oraz Royal Albert Hall w Londynie.

Adam jest również kompozytorem, aranżerem, oraz leaderem własnych zespołów.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • 2002 - „Hollywood Album”, Nagrania dokonano w Los Angeles z udziałem Larry Goldingsa, Bennie Maupina, Darka Oleszkiewicza i Jarosława Śmietany,
 • 2002 - „Up For Air”, w Japonii wydano nagrania jego trio z Larry Goldingsem,
 • 2005 - „Raindance“, nagrań dokonano również w LA z udziałem Larry Goldingsa, Larry Koonsa i Darka Oleszkiewicza.
 • 2009 - „Pictures“, tym razem w trio z udziałem Darka Oleszkiewicza i Larry Koonsa.

Osobny rozdział w działalności Adama to współpraca z muzykami Amerykańskimi. Nagrał wiele płyt z największymi gwiazdami światowego jazzu.

 • Z Art. Farmerem – „Art In Wrocław” oraz „Art Farmer Plays Standards”.
 • Z Garry Bartzem – „African Lake”.
 • Z Johnem Abercrombiem – ‘Speak Easy”.
 • Z Larry Goldingsem – „Hollywood Album” i „Up For Air”.
 • Z Bennie Maupinem – Story Of Polish Jazz”.
 • Z Karen Edwards – „Everything Ice”.
 • Z Johnem Purcellem – “Out of the Question”.
 • Z Nigelem Kennedym – “Life In The Krakow Philharmonic Hall”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]