Adema

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adema
Rok założenia 2000
Pochodzenie  Stany Zjednoczone (Bakersfield)
Gatunek nu metal, metal alternatywny
Obecni członkowie
Mark Chavez (śpiew)
Kris Kolhs (perkusja)
Tim Fluckey (gitara)
Mike Ransom (gitara)
Dave Deroo (gitara basowa)
Byli członkowie
Luke Caraciolli (śpiew)
Bobby Reeves (śpiew)
Ed Faris (gitara)
Strona internetowa

Ademaamerykańska grupa numetalowa pochodząca z Bakersfield. Z tej miejscowości wywodzą się również takie zespoły jak Korn, Orgy czy Videodrone.

Nazwa zespołu jest zaczerpnięta z terminologii medycznej: "Nazwa naszej kapeli to medyczne określenie. Adema oznacza opuchliznę, pęcznienie skóry, my tylko zmieniliśmy pisownię (właściwie athema)" – wyjaśnia Kris Kohls.

Frontmanem zespołu jest Mark Chavez i to on wpadł na pomysł założenia kapeli. Oprócz niego w skład zespołu wchodzą byli muzycy Sexart, Juice i Videodrone. Skład zespołu uformował się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Muzycy Ademy trafili do wytwórni Arista/BMG, gdzie z producentami Billem Apleberrym i Tobiasem Millerem nagrali swój debiutanckim album, zatytułowany po prostu "Adema". Debiutancką płytę kupiło ponad 661 tysięcy fanów bandu. Krytycy również dobrze wypowiadali się o płycie. Zespół został nawet okrzyknięty jako "największe objawienie hard rocka 2001 r."

Adema gra nu metal z wpływami rocka.

Obecnie zespół nagrał dużo nowych utworów m.in. z Kornem, Linkin Park, Disturbed, Puddle Of Mudd, a nawet przed mało znanymi u nas kapelami hip-hopowymi. W czasie, gdy muzycy Ademy stawiali pierwsze kroki jako nowy zespół, otrzymali duże wsparcie ze strony Jonathana Davisa i muzyków z KoRna – nie bez powodu Adema jest nazywana "rodziną Korna".
W 2001 i 2002 byli jedną z gwiazd Ozzfestu.

Pod koniec grudnia 2003 z zespołu odszedł gitarzysta Mike Ransom. Wcześniej odszedł wokalista Mark Chavez. Na początku 2004 kontrakt z zespołem zerwała wytwórnia Arista Records. Szefowie tej firmy byli rozczarowani kiepską sprzedażą albumu "Unstable", po który w Stanach Zjednoczonych sięgnęło na razie tylko nieco ponad 100 tysięcy osób.

Obecnie grupa związała się z firmą Earache Records, dla której nagrywają choćby takie formacje, jak Morbid Angel, Deicide czy Mortiis. W 2005 roku wydali album "Planets"; w tym samym roku, w grudniu z zespołu odszedł wokalista Luke Caraciolli, po Luke'u przyszedł czas na wokalistę zespołu "Level" Bobby'ego Reevesa, który dołączył do zespołu wraz z gitarzystą zespołu Level Edem Farisem. Bobby i Ed grają w zespole od końca 2005 roku. 13 sierpnia 2009 roku do zespołu powrócili wokalista Mark Chavez oraz Mike Ransom.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Piosenka US Hot 100 U.S. Modern Rock U.S. Mainstream Rock Album
2001 "Giving In" - 14 16 Adema
2003 "The Way You Like It" - 15 21 Adema
2002 "Freaking Out" - 36 25 Adema
2002 "Immortal" - - - Insomniac's Dream
2003 "Unstable" - 38 25 Unstable
2005 "Tornado" - - - Planets
2005 "Planets" - - - Planets
2007 "Cold And Jaded" - - - Kill the Headlights