Aeroport (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aeroport
Аэропорт
Zdjęcie Aeroport
Data otwarcia 11 września 1938
Długość peronu 155 m
Szerokość peronu 7 m
Głębokość stacji 10.0 m
Zamoskworiecka
(Sokoł - Teatralnaja)
Poprzednia stacja Sokoł (Сокол)
Następna stacja Dinamo (Динамо)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Aeroport
Aeroport
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Aeroport
Aeroport
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Aeroport
Aeroport
Ziemia 55°48′03″N 37°31′52″E/55,800833 37,531111
Portal Portal Transport szynowy

Aeroport (ros. Аэропорт) – stacja moskiewskiego metra linii Zamoskworieckiej (kod 037) położona w północnym okręgu administracyjnym Moskwy w rejonie Choroszowskij. Nazwa pochodzi od pobliskiego lotniska Chodynka. Wyjścia prowadzą na Leningradskij Prospekt.

Historia[edytuj]

Lotnisko Chodynka powstało w 1910 roku i po przyłączeniu jego do Moskwy, od początku lat 30. planowano połączenie metrem z centrum miasta. Stacja powstała w drugim etapie budowy metra na odcinku Sokoł - Teatralnaja. Podczas wojny służyła za schron przeciwlotniczy. Architekt Julian Ostrowskij (Юлиан Островский) wzorował na stacji projekt bunkra Stalina w Samarze.

Konstrukcja i wystrój[edytuj]

Jednopoziomowa, jednonawowa stacja z jednym peronem. Była drugą stacją o takiej konstrukcji w systemie metra i pierwsza zbudowana metodą otwartych wykopów. Motywem przewodnim wystroju, wykonanego w stylu sowieckiego Art deco, jest awiacja. Strop zbudowany jest z betonowych żeber. Lampy i ściany nad torami obłożono brązowym marmurem i wapieniem. Podłogi pokryto szarym granitem. W ścianach znajdują się żeliwne kratki wentylacji w kształcie rombów. Elementy wystroju zmieniały się kilka razy na przestrzeni czasu (np. asfaltowe pokrycie peronów).

Galeria[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]