Aeroport (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aeroport
Аэропорт
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Data otwarcia 11 września 1938
Długość peronu 155 m
Szerokość peronu 7 m
Głębokość stacji 10.0 m
Linia Zamoskworieckaja
Zamoskworieckaja
Poprzednia stacja Sokoł (Сокол)
Następna stacja Dinamo (Динамо)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Aeroport
Aeroport
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Aeroport
Aeroport
Ziemia55°48′03″N 37°31′52″E/55,800833 37,531111
Portal Portal Transport szynowy

Aeroport (ros. Аэропорт) – stacja moskiewskiego metra linii Zamoskworieckiej (kod 037) położona w północnym okręgu administracyjnym Moskwy w rejonie Choroszowskij. Nazwa pochodzi od pobliskiego lotniska Chodynka. Wyjścia prowadzą na Leningradskij Prospekt.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko Chodynka powstało w 1910 roku i po przyłączeniu jego do Moskwy, od początku lat 30. planowano połączenie metrem z centrum miasta. Stacja powstała w drugim etapie budowy metra na odcinku Sokoł - Teatralnaja. Podczas wojny służyła za schron przeciwlotniczy. Architekt Julian Ostrowskij (Юлиан Островский) wzorował na stacji projekt bunkra Stalina w Samarze.

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Jednopoziomowa, jednonawowa stacja z jednym peronem. Była drugą stacją o takiej konstrukcji w systemie metra i pierwsza zbudowana metodą otwartych wykopów. Motywem przewodnim wystroju, wykonanego w stylu sowieckiego art déco, jest awiacja. Strop zbudowany jest z betonowych żeber. Lampy i ściany nad torami obłożono brązowym marmurem i wapieniem. Podłogi pokryto szarym granitem. W ścianach znajdują się żeliwne kratki wentylacji w kształcie rombów. Elementy wystroju zmieniały się kilka razy na przestrzeni czasu (np. asfaltowe pokrycie peronów).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]