Afrykański Medal Wojenny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Afrykański Medal Wojenny
Médaille de la Guerre Africaine
Afrikaanse Oorlogsmedaille
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 30 stycznia 1947
Wielkość 32 mm x 52 mm
Kruszec brąz

Afrykański Medal Wojenny (fr. Médaille de la Guerre Africaine, fl. Afrikaanse Oorlogsmedaille) – belgijskie wojskowe odznaczenie państwowe nadawane za służbę wojskową na terenie kolonii belgijskich w Afryce w okresie II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie został ustanowione dekretem księcia regenta Belgii Karola w dniu 30 stycznia 1947 roku dla wyróżnienia oficerów i żołnierzy belgijskich oddziałach kolonialnych służących w okresie od 10 maja 1940 do 7 maja 1945 roku na terenie afrykańskich kolonii belgijskich oraz biorących udział w działaniach zbrojnych na terenie Afryki i Azji.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z statutem medal nadawany był oficerom i żołnierzom służącym w belgijskich oddziałach kolonialnych na terenie Afryki przez co najmniej rok w okresie od 10 maja 1940 do 7 maja 1945 roku[1]. Medal ten nadawany tak był nadawany także za służbę na terenie Bliskiego Wschodu i Birmy.

Oprócz medalu nadawano także okucia do niego, które przyznawano za co najmniej 6 miesięczną służbę na terenach poza koloniami, a nazwa obszarze wymieniona była na okuciu. Zgodnie ze statutem były cztery rodzaje okuć:

  • NIGERIE – obszar Nigerii
  • MOYEN-ORIENT – obszar Bliskiego Wschodu
  • MADAGASCAR – obszar Madagaskaru
  • BIRMANIE – obszar Birmy

Dodatkowo oficerowie i żołnierze lotnictwa służący w jednostkach bojowych lub transportowych mogli umieszczać okucie w postaci miniaturki znaku lotnictwa belgijskiego wykonaną z brązu.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę medalu jest prostokąt z zaokrąglonymi kątami o szer. 33 mm i wysokości 52 mm wykonany z brązu.

Na awersie medalu w środku we wklęsłej tarczy znajdują się głowy dwóch żołnierzy kolonialnych wojsk belgijskich – żołnierz tubylczy w kepi i żołnierz belgijski w hełmie typu francuskiego. Poniżej znajdują się daty 1940 i 1945. Pod popiersiem żołnierza afrykańskiego znajduje się napis DUPAGNE[2]

Rewers odznaki jest gładki.

Medal zawieszony jest na wstążce o szer. 37 mm koloru jasnoniebieskiego, z trzema paskami koloru żółtego, w środku o szer. 5 mm i dwa o szer. 3 mm. Na wstążce mogły być umieszczane cztery rodzaje okuć z napisami: NIGERIE, MOYEN-ORIENT, MADAGASCAR i BIRMANIE oraz miniaturowy wykonany z brązu symbol lotnictwa belgijskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zgodnie ze statutem medal ten nie był nadawany za udział żołnierzy belgijskich w okresie od 6 marca do 3 lipca 1941 roku w walkach na terenie Etiopii, odznaczani oni byli Medalem Kampanii Abisyńskiej ustanowionym tego samego dnia.
  2. Jest to nazwisko autora odznaki medalu – Arthur Dupagne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • С. В. Потрашков, И. И. Лившиц: Награды Второй мировой войны. Moskwa: Эксмо, 2008, s. 16-17. ISBN 978-5-699-29296-7. (ros.)