Ahmad Jasin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ahmed Jassin)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szejk Ahmad Isma’il Hasan Jasin (ur. ok. 1936, zm. 22 marca 2004) – duchowy przywódca zbrojnego palestyńskiego ugrupowania Hamas[1].

Życiorys[edytuj]

Urodził się w Palestynie. W 1948 roku musiał opuścić ojczyznę jako uchodźca po tym gdy jego rodzinna wioska została zrównana z ziemią przez siły izraelskie. W 1952 roku w następstwie wypadku na boisku szkolnym, doznał porażenia kończyn. W kolejnych latach całkowicie utracił wzrok i poruszał się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Od 1967 roku duchowny. Głosił islam w radykalnym wydaniu Braci Muzułmańskich. Stanął na czele palestyńskiej sekcji stowarzyszenia Braci. W 1973 roku założył na okupowanych przez Izrael obszarach Centrum Islamskie. Organizacja została zarejestrowana przez rząd Izraelu w 1978 roku. Centrum prowadziło działalność społeczną i organizowała pomoc dla mieszkańców Palestyny. Jednocześnie głosiła hasła islamistyczne i krytyczne wobec świeckich pozycji zajmowanych przez OWP. Działalność społeczno-charytatywna finansowana była z zakatu i datków finansowych palestyńskich uchodźców w Stanach Zjednoczonych, Jordanii i państwach Zatoki Perskiej. Otrzymywał również pieniądze od rządu Izraela (rząd tego państwa finansował początkowo działalność fundamentalistów jako przeciwników OWP)[2][1].

W 1979 roku jako zbrojne skrzydło Centrum Islamskiego powstała grupa Duma Wiernych Wojowników. W 1982 roku powstała z kolei grupa o nazwie Palestyńscy Święci Bojownicy. W 1983 roku grupy te rozpoczęły antyizraelskie działania militarne. W odwecie za nie Jasin został aresztowany przez wojsko izraelskie. W 1985 wypuszczony w wyniku ustaleń pomiędzy Izraelem a Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny. W 1987 roku wraz z wybuchem pierwszej Intifady współtworzył Hamas w skład którego weszły wcześniej istniejące grupy islamistów. Organizacja włączyła się w antyizraelskie powstanie. Jako „Główny Przewodniczący“ był pierwszym liderem i duchowym przywódcą tej fundamentalistycznej grupy[2][1]. W 1993 roku potępił porozumienia z Oslo uznając je za zdradę sprawy palestyńskiej. W swoich przemówieniach podkreślał konieczność całkowitej likwidacji państwa Izrael[2].

Został zabity 22 marca 2004 w ataku rakietowym śmigłowców izraelskich w Gazie, kiedy opuszczał meczet. Oprócz Jasina zginęli jego dwaj ochroniarze i 6–7 przypadkowych Palestyńczyków[3][4].

Przypisy

  1. a b c Hamas (pol.).
  2. a b c Adam Krawczyk Terroryzm ugrupowań fundamentalistycznych na obszarze Izraela w drugiej połowie XX wieku (pol.).
  3. The Life And Death Of Shaikh Yasin. english.aljazeera.net, 2004-03-25. [dostęp 2014-03-22].
  4. Assassination of Sheik Yasin Opened Pandora's box. scoop.co.nz, 2004-03-23. [dostęp 2014-03-22].