Alaksandr Fiaduta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alaksandr Iosifawicz Fiaduta (biał. Аляксандр Іосіфавіч Фядута, ros. Александр Иосифович Федута, Aleksandr Iosifowicz Fieduta; ur. 3 listopada 1964 w Grodnie) – białoruski literaturoznawca i politolog.

W 1986 ukończył studia na Wydziale Filologii Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego, po czym pracował jako nauczyciel języka rosyjskiego w grodzieńskich szkołach (do 1991). W 1991 wybrano go przewodniczącym KC Leninowskiej Komunistycznej Radzieckiej Młodzieży Białorusi (od 1992: Związku Młodzieży Białorusi) – funkcję pełnił do 1994.

W 1994 wszedł w skład sztabu wyborczego Alaksandra Łukaszenki. Po jego zwycięstwie wyborczym objął urząd szefa Wydziału Informacji Społeczno-Politycznej Administracji Prezydenta. Na początku 1995 przeszedł na stronę opozycji podejmując pracę w gazetach prywatnych (m.in. Biełorusskaja diełowaja gazieta, Moskowskije Nowosti, Imia, Narodnaja wola).

W 1997 obronił dysertację kandydacką z dziedziny filologii pod tytułem Problem czytelnika w świadomości twórczej A. Puszkina.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Czytatiel w tworczeskom soznanii A. S. Puszkina, Mińsk 1999
  • Łukaszenko: politiczeskaja biografija, Moskwa 2005