Albert von Maybach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Albert von Maybach
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1822
Werne, Królestwo Prus
Data i miejsce śmierci 21 stycznia 1904
Berlin, Cesarstwo Niemieckie
Zawód prawnik, urzędnik, polityk
Odznaczenia
Order Czarnego Orła (Prusy)
Dyrekcja Kolei Wschodniej w Bydgoszczy, gdzie Albert von Maybach urzędował w latach 1863-1867 (budynek Dyrekcji widoczny na zdjęciu wzniesiono 22 lata później)

Albert von Maybach (ur. 1823 r., zm. 1904 r.) – minister w rządzie pruskim i poseł do sejmu pruskiego, Honorowy Obywatel Bydgoszczy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 29 listopada 1822 w Werne w Westfalii. Był synem Friedricha Maybacha - burmistrza Werne i Heleny z domu Homan. Uczęszczał do królewskiego gimnazjum w Recklinghausen. Po jego ukończeniu odbył studia prawnicze. Karierę zawodową rozpoczął w sądownictwie. W 1845 r. objął stanowisko sędziego powiatowego w Hamm. Wkrótce jednak w 1854 r. przeszedł do administracji kolejowej, gdzie pracował do końca swojej aktywności zawodowej.

Na przełomie 1855-1856 r. objął funkcję szefa dyrekcji kolei we Wrocławiu. Dalszym etapem zawodowej kariery Maybacha była praca w Ministerstwie Handlu, gdzie od 1858 r. pełnił funkcję doradcy w sprawach kolejowych. W 1863 r. związał swoje losy z Bydgoszczą, gdzie powierzono mu kierownictwo miejscowej Dyrekcji Kolei Wschodniej. W Bydgoszczy pozostał jednak tylko do 1867 r., kiedy to objął funkcję dyrektora kolei w Hanowerze.

Efektem jego pracy było włączenie hanowerskiej sieci kolejowej do sieci kolei pruskiej. Upaństwowienie kolei stało się wykładnią jego działalności zawodowej. Planom połączenia osobnych sieci kolejowych poszczególnych państw niemieckich i centralnemu zarządzaniu nimi na obszarze Rzeszy patronował Otto von Bismarck.

W 1874 r. powierzył on Maybachowi kierownictwo utworzonego w 1873 r. Urzędu Kolei Rzeszy w Berlinie, powołanego dla przeprowadzenia unifikacji kolejnictwa oraz przejęcia administracji linii kolejowych przez Rzeszę. Konieczne stało się opracowanie stosownych przepisów prawnych. Jednak po odrzuceniu w 1875 r. przez Bundesrat przygotowanego przy współudziale Maybacha projektu ustawy kolejowej, złożył on dymisję z zajmowanego stanowiska.

Albert von Maybach pozostał pracownikiem Ministerstwa Handlu, a od 1879 r. powierzono mu stanowisko szefa nowo utworzonego Ministerstwa Robót Publicznych. Plany upaństwowienia linii kolejowych z powodzeniem urzeczywistnił na terenie Prus drogą szeroko zakrojonego, systematycznego wykupu linii kolejowych pozostających w rękach prywatnych. Dbał również o równomierny rozwój połączeń kolejowych tworzących funkcjonalną sieć, ujednolicenie taryfy kolejowej oraz decentralizację zarządzania. Przedmiotem zainteresowania Maybacha była także budowa dróg wodnych i wykorzystanie ich do transportu towarów masowych.

Maybach pozostał na stanowisku ministra robót publicznych do 1891 r., kiedy przeszedł na emeryturę. Obok działalności administracyjnej, dwukrotnie, w latach 1882-1888 i 1889-1893 był posłem do parlamentu pruskiego. Zmarł w Berlinie 21 stycznia 1904 r. Żonaty był z Marią z domu Brefeld. Miał trzy córki

Za zasługi dla rozwoju kolejnictwa otrzymał 14 marca 1888 r. pruskie szlachectwo i udekorowany został przez cesarza Fryderyka III Orderem Czarnego Orła.

Honorowy Obywatel Bydgoszczy[edytuj | edytuj kod]

29 maja 1889 r. magistrat i rada miejska Bydgoszczy nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Był to wyraz uznania dla jego zasług w rozwoju kolejnictwa, ważnego dla rozwoju Bydgoszczy. Uwzględniono przy tym jego pobyt w mieście w związku z pełnioną funkcją szefa bydgoskiej Dyrekcji Kolei Wschodniej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Błażejewski Stanisław, Kutta Janusz, Romaniuk Marek: Bydgoski Słownik Biograficzny. Tom I. Bydgoszcz 1994, str. 79-80