Albion Online

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Albion Online
Producent Sandbox Interactive GmbH
Wydawca Sandbox Interactive GmbH
Silnik Unity
Data wydania 13 lipca 2017[1]
Gatunek MMORPG
Tryby gry gra wieloosobowa
Język polski, angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, portugalski, rosyjski, koreański, chiński[1]
Wymagania sprzętowe
Platforma Android, iOS, Microsoft Windows, macOS, Linux[1]
Nośniki dystrybucja cyfrowa
Wymagania

minimalne[1]:

zalecane[1]:

Kontrolery klawiatura, mysz
Strona internetowa

Albion Onlinegra komputerowa z gatunku MMORPG, osadzona w średniowiecznym świecie fantasy. Została wyprodukowana i wydana przez studio Sandbox Interactive GmbH 17 lipca 2017 na komputery PC[1], a 9 czerwca 2021 na urządzenia mobilne[2]. W momencie premiery gra była płatna, natomiast 10 kwietnia 2019 została przekształcona w model Free to play[3].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem gry jest rozwój postaci która została stworzona przez gracza. Rozwój polega na doskonaleniu umiejętności bohatera oraz na zdobywaniu coraz lepszego ekwipunku. Każdy gracz może dołączyć do gildii w celu bliższej gry z innymi graczami[1]. Przykłady czynności w grze, które gracz może wykonywać:

  • Zbieranie zasobów: Jest to prawie obowiązkowa czynność dla postępu postaci, ponieważ z każdego z zasobów można wytworzyć potrzebny ekwipunek, istnieje 5 rodzajów zasobów (drewno, metal, kamień, skóra i bawełna), z czego każdy ma inne zastosowania[1].
  • Eksploracja lochów: W świecie gry znajdują się wejścia do lochów, które mogą być ukończone przez jednego lub więcej graczy jednocześnie, wszystkie mają od 1 do 3 pięter i co najmniej 1 bossa na końcu każdego z poziomów. Czasami przez system generowane są lochy grupowe. Są to trudniejsze lochy, do których ukończenia potrzeba większą ilość osób[1].
  • PvP: Istnieją obszary, w których gracz może walczyć z innymi graczami. aby ich okraść lub uniemożliwić im kradzież łupów, występują tzw. "bramy piekieł", które są dostępne po wyeliminowaniu wroga. Mniejsze "bramy piekieł" dostępne są dla 4 graczy (2vs2), gdzie celem jest wyeliminowanie bossów i drużyny przeciwnej, aby zdobyć łup[1].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Gra otrzymała w większości mieszane opinie i recenzje od krytyków. Na serwisie Metacritic gra otrzymała 72 na 100 punktów wśród recenzentów oraz ocenę 5,2 na 10 punktów wśród ocen użytkowników serwisu[4]. Redakcja polskiego serwisu GRY-OnLine.pl nagrodziła natomiast grę oceną 8 na 10 punktów, chwaląc m. in.: wielkość i złożoność świata, elastyczność mechaniki rozwoju postaci, wolność wyboru oraz rozbudowany system rzemiosła. Krytyczne opinie redakcji dotyczyły: wysokiego progu wejścia do gry przez nowych graczy, problemów z działaniem serwerów oraz podziału świata na część PvP i PvE[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Albion Online na Steam, store.steampowered.com [dostęp 2021-09-17] (pol.).
  2. Albion Online | Out Now on Mobile. [dostęp 2021-09-17].
  3. Tom Senior, EVE-inspired MMO Albion Online goes free to play, PC Gamer, 10 kwietnia 2019 [dostęp 2021-09-17] (ang.).
  4. Albion Online, Metacritic [dostęp 2021-09-17] (ang.).
  5. Recenzja gry Albion Online – MMO hardkorowego jak Tibia i Ultima Online | GRYOnline.pl, GRY-Online.pl [dostęp 2021-09-17] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]