Aleksandr Domogarow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Aleksander Domogarow)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandr Domogarow
Ilustracja
Aleksandr Domogarow 2009
Imię i nazwisko

Aleksandr Jurjewicz Domogarow

Data i miejsce urodzenia

12 lipca 1963
Moskwa, ZSRR

Zawód

aktor

Strona internetowa

Aleksandr Jurjewicz Domogarow, ros. Александр Юрьевич Домогаров (ur. 12 lipca 1963 w Moskwie) – rosyjski aktor teatralny i filmowy. W Polsce znany głównie z roli Jurka Bohuna w Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana.

Dzieciństwo i rodzina[edytuj | edytuj kod]

Aleksandr przyszedł na świat w 1963 roku w Moskwie, ma brata Andrieja. Ojciec Aleksandra, Jurij Lwowicz grał rolę generała Platova w filmie Suworov. Podczas II wojny światowej ojca Saszy wysłano na front wschodni, gdzie został ranny podczas bitew pod Rżewem latem 1942 roku. W latach 70 Jurij Lwowicz był odpowiedzialny za Centralny Dziecięcy Akademicki Teatr Muzyczny. Matka Aleksandra, Natalia Pietrowna, nie była związana ze sztuką[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku ukończył Wyższą Szkołę Teatralną im. Szczepkina przy Teatrze Małym w Moskwie, gdzie pracował bezpośrednio po studiach. Przez kolejne 9 lat grał w Teatrze Armii Radzieckiej, od 1994 jest aktorem moskiewskiego Teatru im. Mossowieta. Grał także w spektaklach w Teatrze na Maloy Bronnoy w Moskwie czy w Teatrze Bagatela w Krakowie.

Na srebrnym ekranie zadebiutował w roku 1984 w filmie Nasledstwo Georgija Natansona. W Rosji największą popularność przyniosły mu role w serialu historycznym Pani de Monsoreau, a także w miniserialu kryminalnym Bandycki Petersburg i filmach z cyklu Marsz Tureckiego.

W 1999 roku zagrał jedną z trzech głównych ról w ekranizacji Ogniem i Mieczem Jerzego Hoffmana, dzięki czemu zdobył rozpoznawalność również w Polsce. Poza rolą Bohuna, w Polsce znany jest głównie z roli Siergieja z serialu kryminalnego Fala zbrodni i Antona z serialu Krew z krwi. Jerzy Hoffman ponownie zaangażował go w 2012 roku do filmu 1920 Bitwa Warszawska.

W 2007 Domogarowa wyróżniono tytułem Ludowego Artysty Federacji Rosyjskiej[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Aktor był żonaty czterokrotnie. Pierwszą żoną była poznana w dzieciństwie Natalia Sagoyan. W 1985 roku urodziła mu syna Dmitrija, zmarłego tragicznie w 2008 roku po potrąceniu przez samochód na ulicach Moskwy. Drugą żoną została w 1988 roku Irina Gunenkowa, z którą ma syna Aleksandra urodzonego w 1989, obecnie reżysera. W 2001 roku aktor wziął ślub z aktorką Natalia Gromushkiną. Po raz czwarty aktor ożenił się w 2020 roku z tancerką Tatianą Stiepanową[3].

Zwolennik polityki Władimira Putina[4].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]