Aleksandra Pezda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksandra Pezda

Aleksandra Pezda (ur. w Gorzowie Wlkp[1].) – polska dziennikarka, publicystka, reportażystka. Specjalizuje się w tematyce współczesnej edukacji i szkolnictwa. Autorka książek:

  • Koniec epoki kredy. Internet dla nauczycieli i rodziców (wyd. Agora; Warszawa; 2011);

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wieloletnia publicystka „Gazety Wyborczej” z którą związana jest od początku XXI wieku. Specjalizuje się w problematyce współczesnej edukacji na różnych szczeblach szkolnictwa włącznie ze szkolnictwem wyższym oraz wpływem cyfryzacji na dzisiejsze szkolnictwo. Jako jedna z pierwszych stawała w obronie twórczości Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza organizując akcję przeciwko usunięciu ich z listy lektur przez ministra edukacji narodowej Romana Giertycha.

Jedna z inicjatorek wyprawy 25 reporterów do polskich szkół, która przerodziła się następnie w akcję społeczną „Szkoła z klasą 2.0". Organizatorka i prelegentka różnych debat i konferencji dotyczących problematyki edukacji w Polsce, w tym między innymi „Wyzwania Cyfrowej Polski 2012”, międzynarodowa konferencja „Gazety”, „Laptop dla pierwszaka” (obserwowała i analizowała Technologiczny Plan dla Edukacji w Portugalii, w ramach którego półtora miliona portugalskich uczniów i nauczycieli zostało wyposażonych w laptopy).

Była dziennikarką radia Tok FM, gdzie w ramach pasma „Wieczór Radia TOK FM” prowadziła autorskie audycje „Gra w klasy” oraz „Jestem z miasta”[3][4]. Publikuje m.in. w Forbes Women, Dużym Formacie, Urodzie Życia i Onecie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksandra Pezda [online], www.facebook.com [dostęp 2020-12-11] (pol.).
  2. ZDROWAŚ MARIO. REPORTAŻE O MEDYCZNEJ MARIHUANIE [online], Dowody na Istnienie [dostęp 2020-01-23] (pol.).
  3. Aleksandra Pezda prowadzącą audycji „Wieczór Radia TOK FM”. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2015-05-05].
  4. Wieczór - Aleksandra Pezda. audycje.tokfm.pl. [dostęp 2015-05-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]