Alessandro Guagnini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksander Gwagnin
Ilustracja
Herb
Gwagnin
Rodzina

Guagnini

Data i miejsce urodzenia

1534
Werona

Data i miejsce śmierci

1614
Kraków

Sarmatiae Europeae descriptio, Spira, 1581

Alessandro Guagnini (w Polsce znany jako Aleksander Gwagnin, ur. 1534 w Weronie, zm. 1614 w Krakowie) – polski historyk, żołnierz i dziejopis pochodzenia włoskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się we włoskiej zubożałej rodzinie szlacheckiej. Od 1561 uczestniczył w północnej wojnie siedmioletniej. Walczył również w polskim wojsku. W 1571 otrzymał indygenat polski z herbem własnym Gwagnin. Pod jego komendą służył Maciej Stryjkowski. Gwagnin jest autorem Sarmatiae Europeae descriptio[1] z 1578 roku (Kronika sarmacji europejskiej przetłumaczona w 1611 przez Marcina Paszkowskiego). Praca ta stała się popularna w Europie; została wznowiona w 1581.

Dzieło Sarmatiae Europeae descriptio, które zostało wydane pod nazwiskiem Guagniniego, Stryjkowski wymienił jako własne w napisanej przez siebie Kronice Polskiej, Litewskiej, Żmudzkiej...[2]. Kwestia autorstwa pozostaje nie do końca wyjaśniona. Niektórzy badacze, jak Alojzy Sajkowski, przyjmują możliwość wkładu Guagniniego jedynie pod względem językowym i erudycyjnym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca ukazała się pod tytułem Sarmatiae Evropeae descriptio, quae Regnum Poloniae, Lituaniam, Samogitiam [...] partem complectitur / Alexandri Gwagnini Veronensis [...] conscriptae w drukarni Macieja Wirzbięty. Zachowany egzemplarz w wersji cyfrowej można obejrzeć w serwisie Polona.pl
  2. Dane według: Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny, tom I, s. 336. Przewodniczący komitetu redakcyjnego - Julian Krzyżanowski. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1984.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]