Alessandro Guagnini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksander Gwagnin
Aleksander Gwagnin
Gwagnin
Gwagnin
Data urodzenia 1534
Miejsce urodzenia Werona
Data śmierci 1614
Miejsce śmierci Kraków
Rodzina Guagnini
Sarmatiae Europeae descriptio, Spira, 1581

Alessandro Guagnini (w Polsce znany jako Aleksander Gwagnin, ur. 1534 w Weronie, zm. 1614 w Krakowie) – polski historyk, żołnierz i dziejopis pochodzenia włoskiego.

Urodził się we włoskiej zubożałej rodzinie szlacheckiej. Od 1561 uczestniczył w północnej wojnie siedmioletniej. Walczył również w polskim wojsku. W 1571 otrzymał indygenat polski z herbem własnym Gwagnin. Pod jego komendą służył Maciej Stryjkowski. Gwagnin jest autorem Sarmatiae Europeae descriptio z 1578 roku (Kronika sarmacji europejskiej przetłumaczona w 1611 przez Paszkowskiego). Praca ta stała się popularna w Europie; została wznowiona w 1581.

Dzieło Sarmatiae Europeae descriptio, które zostało wydane pod nazwiskiem Guagniniego, Stryjkowski wymienił jako własne w napisanej przez siebie Kronice Polskiej, Litewskiej, Żmudzkiej...[1]. Kwestia autorstwa pozostaje nie do końca wyjaśniona. Niektórzy badacze, jak Alojzy Sajkowski, przyjmują możliwość wkładu Guagniniego jedynie pod względem językowym i erudycyjnym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dane według: Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny, tom I, s. 336. Przewodniczący komitetu redakcyjnego - Julian Krzyżanowski. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1984.