Amadeusz z Lozanny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Amadeusz OSCO
biskup Lozanny
Data urodzenia ok. 1108
Data śmierci 27 sierpnia 1159
Czczony przez Kościół katolicki
Kanonizacja 1910
Rzym
przez Piusa X
Wspomnienie 27 sierpnia

Święty Amadeusz z Lozanny (ur. ok. 1108 - zm. 27 sierpnia 1159 w Lozannie) – zakonnik cysterski i biskup Lozanny, święty Kościoła katolickiego.

Urodził się jako syn błogosławionego Amadeusza z Clermont, możnowładcy z okolic Auterive, który porzucił dostatnie życie. Początkowo bł. Amadeusz wraz z synem i kilkoma możnymi przebywał w Bonnevaux w Delfinacie, następnie niezadowoleni z poprzednich warunków kształcenia przenieśli się do Clairvaux, gdzie przyszły święty został zakonnikiem[1]. W 1139 został przełożonym w Hautecombe, natomiast w 1144 został powołany na biskupa Lozanny (wówczas w Arelacie, lennie Świętego Cesarstwa Rzymskiego). Pełniąc tę funkcję był wychowawcą młodego Humberta III Błogosławionego, przyszłego hrabiego Sabaudii; okresowo był też w Sabaudii regentem i rozsądzając spory[2]. Przebywał w otoczeniu cesarza Konrada III Hohenstaufa i Fryderyka I Barbarossy, a potem (ok. 1146) - u boku papieża Eugeniusza III i św. Bernarda w Spirze. Znany jako dobry kaznodzieja (pozostawił po sobie przynajmniej 8 homilii o Maryi). Zmarł 27 sierpnia 1159 roku.

Został kanonizowany przez papieża Piusa X w 1910 roku. Zatwierdzono wówczas wieloletni kult, panujący szczególnie w diecezji Lozanny i zakonie cystersów.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci, 27 sierpnia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]