Amerykanie pochodzenia honduraskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amerykanie pochodzenia honduraskiego
American Ferrera
America Ferrera
Liczebność ogółem 459 653
według danych z 2006
Regiony zamieszkania Floryda (przede wszystkim jej południowa część) · Kalifornia · Nowy Jork (stan) · Chicago · Luizjana · Waszyngton · Dallas · Houston
Języki angloamerykański · hiszpański
Główne religie Katolicyzm (większość) · Protestantyzm · Islam
Pokrewne grupy etniczne Metysi · Hiszpanie · Czarni

Amerykanie pochodzenia honduraskiego – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych których przodkowie pochodzą z Hondurasu, bądź też imigranci z tego kraju. Społeczność ta według danych z 2006 liczy sobie 459 653[1] członków.

Główne regiony zamieszkania[edytuj | edytuj kod]

Migracje z Hondurasu do USA rozpoczęły się już w latach 60. XX wieku. Ocenia się że w Nowym Orleanie mieszka około 100 000 Amerykanów pochodzenia honduraskiego. Inna, znacząca społeczność zamieszkuje Nowy Jork, szacuje się że liczy ona 35 000 osób. Liczne grupy żyją także w Dallas, Houston, Chicago, Waszyngtonie, Miami (przede wszystkim w Little Havana) i San Francisco[2]. Do tego dochodzą San Diego i Los Angeles, w których społeczności Amerykanów pochodzenia honduraskiego nie są zbyt duże, ale ich liczba szybko rośnie. Ocenia się że prawie 10 000 osób pochodzących z Hondurasu zamieszkuje Dolinę Coachella, nieopodal Los Angeles.

Przyczyny migracji[edytuj | edytuj kod]

Imigranci osiedlają się głównie w miejscach odnotowujących wysoki wzrost gospodarczy, jest to podyktowane tym że większość z nich przybywa do Stanów Zjednoczonych z powodów ekonomicznych, w poszukiwaniu pracy. Zatrudnienie znajdują głównie w budownictwie, usługach i przemyśle lekkim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]