Anastasia Nabokina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anastasia (Anastasija) Nabokina, ros. Анастасия Набокина (ur. 14 lutego 1971 w Moskwie) – rosyjska tancerka klasyczna i współczesna. Pierwsza solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Naukę tańca rozpoczęła w 1981 roku w Moskiewskiej Akademii Choreografii. W wieku siedemnastu lat zadebiutowała w roli Lise w Córce źle strzeżonej w wersji choreograficznej Aleksandra Gorskiego na scenie Teatru Bolszoj. Po ukończeniu szkoły w 1990 roku uczestniczyła w tworzeniu Kremlowskiego Teatru Baletu w Moskwie, gdzie jako pierwsza solistka pracowała z wielkimi artystami rosyjskiej sceny Władimirem Wasiliewem, Ekateriną Maksimową oraz Niną Timofiejewą. W 1993 roku wystąpiła w musicalu Rusłan i Ludmiła.

W poszukiwaniu nowych scenicznych możliwości, w 1996 roku wyjechała do Polski, by przyjąć angaż w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie kontynuowała swoją karierę zawodową jako solistka oraz, od roku 2003, pierwsza solistka. By na równi z partiami repertuaru klasycznego tańczyć w spektaklach choreografów współczesnych, rozbudowała swą technikę o taniec modern, interesując się szkołą Marthy Graham i José Limóna. Wśród jej ról znalazły się Nikia w Bajaderze Natalii Makarowej, Solistka w Coś jakby Matsa Eka, oraz Odetta-Odylia. Tą ostatnią kreowała współpracując przy realizacji Jeziora Łabędziego, którą dla warszawskiej Opery w 2001 roku przygotował Irek Muchamiedow.

Taniec jej charakteryzuje się emocjonalnością oraz czystością techniki i stylu.

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Katarzyna K Gardzina. Ożywione Jezioro. „Trubadur”. 2001. Nr 2(19). s. s. 2. 
  • Katarzyna K Gardzina. Balet na galowo. „Trubadur”. 2003. Nr 1-2(26-27). 
  • Jacek Marczyński. Świat powtarzalny. „Rzeczpospolita”. 17 XI 2003. nr 267. s. s. A11. 
  • Katarzyna K Gardzina. Bajadera jak się patrzy!. „Trubadur”. 2004. Nr 2(31). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]