Andriej Łarkow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andriej Łarkow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 listopada 1989
Zielonodolsk
Klub Dynamo Chanty-Mansyjsk
Wzrost 183 cm
Reprezentacja  Rosja
Olimpijscy sportowcy z Rosji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 OAR (ZIO 2018)
Debiut w PŚ 13.12 2012, Canmore
(7. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 13.12 2012, Canmore
(7. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Olimpijscy sportowcy z Rosji
Igrzyska olimpijskie
srebro Pjongczang 2018 Sztafeta
brąz Pjongczang 2018 50 km s.klasyczny
Reprezentacja  Rosja
Mistrzostwa świata
srebro Lahti 2017 Sztafeta
srebro Seefeld 2019 Sztafeta
Uniwersjada
złoto Szczyrbskie Jezioro 2015 Sprint s.dowolnym
złoto Szczyrbskie Jezioro 2015 Sztafeta
złoto Szczyrbskie Jezioro 2015 30 km s.dowolnym

Andriej Witaljewicz Łarkow (ros. Андрей Витальевич Ларьков; ur. 25 listopada 1989 w Zielonodolsku) – rosyjski biegacz narciarski, zawodnik klubu Dynamo Chanty-Mansyjsk[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się w 15 grudnia 2007 roku, podczas zawodów juniorskich w rosyjskim mieście Syktywkar, gdzie zajął 83 miejsce w sprincie stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zadebiutował 6 lutego 2011 roku w Rybińsku, zajmując siódme miejsce w sztafecie. Indywidualnie zadebiutował 13 grudnia 2012 w Canmore, gdzie był siódmy na dystansie 15 km stylem klasycznym. Tym samym już w swoim debiucie zdobył pierwsze pucharowe punkty.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
30. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 h +2:30,6 min Norwegia Simen Hegstad Krüger
20. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +1:41,2 min Szwajcaria Dario Cologna
2.Silver medal.svg 18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4x10 km[2] 1:33:04,9 h +9,4 s Norwegia Norwegia
3.Bronze medal.svg 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 h +2:37,5 min Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
26. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 min +2:13,4 min Szwecja Johan Olsson
27. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02,1 h +3:13,5 min Norwegia Petter Northug
8. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 h +36,1 s Rosja Siergiej Ustiugow
5. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 min +53,2 s Finlandia Iivo Niskanen
2.FIS silver medal.png 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[3] 1:37:20,1 h +4,6 s Norwegia Norwegia
4. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +22,8 s Norwegia Martin Johnsrud Sundby
2.FIS silver medal.png 1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[4] 1:42:32,1 h +38,8 s  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
12. 27 stycznia 2011 Estonia Otepää 15 km stylem dowolnym 35:26,3 min +1:27,2 min Rosja Jewgienij Biełow
4. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää Bieg łączony 2 x 15 km 1:13:47,9 h +43,1 s Kanada Alex Harvey
31. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum Bieg łączony 2 x 15 km 1:16:30,9 h +3:58,0 min Rosja Raul Szakirzianow

Uniwersjada[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
1.Gold FISU.svg 25 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Sprint stylem dowolnym
7. 28 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro 10 km stylem klasycznym 23:29,2 min +31,0 s Rosja Andriej Feller
1.Gold FISU.svg 30 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Sztafeta 4x7,5 km[5] 1:22:49,0 h
1.Gold FISU.svg 31 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro 30 km stylem dowolnym 1:16:20,1 h

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2012/2013 52.
2013/2014 128.
2014/2015 38.
2015/2016 21.
2016/2017 19.
2017/2018 18.
2018/2019 12.

Miejsca na podium chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 9 marca 2019 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:23:49,8 min +1,6 s 3. Rosja Aleksandr Bolszunow

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 6 stycznia 2018 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym 38:40,3 min +0,9 s 3. Kazachstan Aleksiej Połtoranin

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan na 7 grudnia 2019

Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 Kuusamo 30.11 Kuusamo 1.12 Kuusamo 2.12 RT Quebec 8.12 Canmore 13.12 Canmore 15.12 Canmore 16.12 Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Münstertal 1.01 (SP F) Tobalch 3.01 (35 km F) Tobalch 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km C) TdS Liberec 12.01 Clusaz 19.01 Soczi 1.02 Soczi 2.02 Davos 16.02 Davos 17.02 Lahti 9.03 Lahti 10.03 Drammen 13.03 Oslo 17.03 Sztokholm 20.03 Falun 22.03 Falun 23.03 FPŚ punkty
- - - - - - 7 - 6 49 21 80 29 38 13 32 32 - - - 43 - 60 - 26 - - - - - - 115
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - 30 32 15 44 45 38 31 34 - - - - - - - - - - - - 17
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
- - 10 41 83 69 44 - - - 7 52 51 34 33 8 27 23 - - - - - 14 - - - 8 180
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
- - - - 11 23 - - - 22 29 28 36 26 23 25 27 26 - - - 8 - - - - 14 20 7 30 10 12 23 17 15 11 371
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (2×15 km) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 20 26 18 19 16 34 - - 7 11 55 32 23 5 20 22 - 22 - 11 - - - - - 9 9 9 5 8 469
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
52 28 36 25 - 14 - 32 16 16 16 23 12 61 3 13 10 - - 8 - - - 35 - - 51 21 10 11 394
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 5 39 13 29 6 28 - - 35 33 31 8 16 4 7 10 - - 10 - - - - 3 - - 5 21 11 26 11 607
Sezon 2019/2020
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.12 (15 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km C) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km F) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (30 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Storlien-Meraker 20.02 (38 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Drammen 4.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km C) Québec 14.03 (SP C) Québec 15.03 (SP F) Minneapolis 17.03 (SP F) ST Canmore 20.03 (15 km F) Canmore 21.03 (15 km C) FPŚ punkty
33 6 18 11 14 113
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nieznany: Турышев Сергей Анатольевич (ros.). flgr.ru, 2014-12-28. [dostęp 2014-12-28].
  2. Skład drużyny: Andriej Łarkow, Aleksandr Bolszunow, Aleksiej Czerwotkin, Dienis Spicow
  3. Skład drużyny: Andriej Łarkow, Aleksandr Biessmiertnych, Aleksiej Czerwotkin, Siergiej Ustiugow
  4. Skład drużyny: Andriej Łarkow, Aleksandr Biessmiertnych, Aleksandr Bolszunow, Siergiej Ustiugow
  5. Skład drużyny: Andriej Feller, Artem Nikołajew, Raul Szakirzianow, Andriej Łarkow

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]