Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019
Nordische Skiweltmeisterschaften 2019
2017 2021
ilustracja
Data 20 lutego - 3 marca 2019
Gospodarz Seefeld in Tirol
Organizator FIS
Strona internetowa

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach od 20 lutego do 3 marca 2019 roku w Seefeld in Tirol[1].

Wybór miasta-organizatora[edytuj | edytuj kod]

Do zorganizowania Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019 zgłoszono 4 kandydatury: Oberstdorf, Planica, Seefeld i Ałmaty. W Oberstdorfie (1987, 2005) i Seefeld (1985) organizowano wcześniej mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.

Decyzja o wyborze miasta, które zorganizuje mistrzostwa, została ogłoszona 5 czerwca 2014 na Kongresie FIS w Barcelonie w Hiszpanii[1][2].

Kandydaci Pierwsza runda Druga runda Trzecia runda
Austria Seefeld in Tirol 6 6 9
Niemcy Oberstdorf 8 8 8
Słowenia Planica 3 3
Kazachstan Ałmaty 0

W programie imprezy, po raz pierwszy w historii mistrzostw świata, znalazł się konkurs drużynowy kobiet w skokach narciarskich. Złoty medal zdobyły Niemki, srebrny Austriaczki, brązowy Norweżki[3].

Zestawienie medalistów[edytuj | edytuj kod]

Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data Gold medal world centered-2.svg Złoto Silver medal world centered-2.svg Srebro Bronze medal world centered-2.svg Brąz
Mężczyźni
sprint techniką dowolną 21 lutego Norwegia Johannes Høsflot Klæbo Włochy Federico Pellegrino Rosja Gleb Rietiwych
bieg łączony na 30 km 23 lutego Norwegia Sjur Røthe Rosja Aleksandr Bolszunow Norwegia Martin Johnsrud Sundby
sprint drużynowy techniką klasyczną 24 lutego Norwegia Norwegia

Emil Iversen

Johannes Høsflot Klæbo

Rosja Rosja

Aleksandr Bolszunow

Gleb Rietiwych

Włochy Włochy

Francesco De Fabiani

Federico Pellegrino

bieg na 15 km techniką klasyczną 27 lutego Norwegia Martin Johnsrud Sundby Rosja Aleksandr Biessmiertnych Finlandia Iivo Niskanen
sztafeta 4 × 10 km 1 marca Norwegia Norwegia

Emil Iversen

Martin Johnsrud Sundby

Sjur Røthe

Johannes Høsflot Klæbo

Rosja Rosja

Andriej Łarkow

Aleksandr Biessmiertnych

Aleksandr Bolszunow

Siergiej Ustiugow

Francja Francja

Adrien Backscheider

Maurice Manificat

Clément Parisse

Richard Jouve

bieg masowy na 50 km techniką dowolną 3 marca Norwegia Hans Christer Holund Rosja Aleksandr Bolszunow Norwegia Sjur Røthe
Kobiety
sprint techniką dowolną 21 lutego Norwegia Maiken Caspersen Falla Szwecja Stina Nilsson Norwegia Mari Eide
bieg łączony na 15 km 23 lutego Norwegia Therese Johaug Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Rosja Natalja Niepriajewa
sprint drużynowy techniką klasyczną 24 lutego Szwecja Szwecja

Maja Dahlqvist

Stina Nilsson

Słowenia Słowenia

Anamarija Lampič

Katja Višnar

Norwegia Norwegia

Maiken Caspersen Falla

Ingvild Flugstad Østberg

bieg na 10 km techniką klasyczną 26 lutego Norwegia Therese Johaug Szwecja Frida Karlsson Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
sztafeta 4 × 5 km 28 lutego Szwecja Szwecja

Ebba Andersson

Frida Karlsson

Charlotte Kalla

Stina Nilsson

Norwegia Norwegia

Heidi Weng

Ingvild Flugstad Østberg

Astrid Jacobsen

Therese Johaug

Rosja Rosja

Julija Biełorukowa

Anastasija Siedowa

Anna Nieczajewska

Natalja Niepriajewa

bieg masowy na 30 km techniką dowolną 2 marca Norwegia Therese Johaug Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Szwecja Frida Karlsson

Kombinacja norweska[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data Gold medal world centered-2.svg Złoto Silver medal world centered-2.svg Srebro Bronze medal world centered-2.svg Brąz
konkurs indywidualny – skocznia HS130, bieg na 10 km 22 lutego Niemcy Eric Frenzel Norwegia Jan Schmid Austria Franz-Josef Rehrl
sprint drużynowy – skocznia HS130, bieg 2 × 7,5 km 24 lutego Niemcy Niemcy

Eric Frenzel

Fabian Rießle

Norwegia Norwegia

Jarl Magnus Riiber

Jan Schmid

Austria Austria

Bernhard Gruber

Franz-Josef Rehrl

konkurs indywidualny – skocznia HS109, bieg na 10 km 28 lutego Norwegia Jarl Magnus Riiber Austria Bernhard Gruber Japonia Akito Watabe
konkurs drużynowy – skocznia HS109, bieg 4 × 5 km 2 marca Norwegia Norwegia

Espen Bjørnstad

Jørgen Graabak

Jan Schmid

Jarl Magnus Riiber

Niemcy Niemcy

Vinzenz Geiger

Eric Frenzel

Johannes Rydzek

Fabian Rießle

Austria Austria

Bernhard Gruber

Mario Seidl

Franz-Josef Rehrl

Lukas Klapfer

Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Data Gold medal world centered-2.svg Złoto Silver medal world centered-2.svg Srebro Bronze medal world centered-2.svg Brąz
Kobiety
konkurs drużynowy – skocznia HS109 26 lutego Niemcy Niemcy

Juliane Seyfarth

Ramona Straub

Carina Vogt

Katharina Althaus

Austria Austria

Eva Pinkelnig

Jacqueline Seifriedsberger

Chiara Hölzl

Daniela Iraschko-Stolz

Norwegia Norwegia

Anna Odine Strøm

Ingebjørg Saglien Bråten

Silje Opseth

Maren Lundby

konkurs indywidualny - skocznia HS109 27 lutego Norwegia Maren Lundby Niemcy Katharina Althaus Austria Daniela Iraschko-Stolz
Mężczyźni
konkurs indywidualny – skocznia HS130 23 lutego Niemcy Markus Eisenbichler Niemcy Karl Geiger Szwajcaria Killian Peier
konkurs drużynowy – skocznia HS130 24 lutego Niemcy Niemcy

Karl Geiger

Richard Freitag

Stephan Leyhe

Markus Eisenbichler

Austria Austria

Philipp Aschenwald

Michael Hayböck

Daniel Huber

Stefan Kraft

Japonia Japonia

Yukiya Satō

Daiki Itō

Junshirō Kobayashi

Ryōyū Kobayashi

konkurs indywidualny – skocznia HS109 1 marca Polska Dawid Kubacki Polska Kamil Stoch Austria Stefan Kraft
Drużyny mieszane
konkurs drużyn mieszanych – skocznia HS109 2 marca Niemcy Niemcy

Katharina Althaus

Markus Eisenbichler

Juliane Seyfarth

Karl Geiger

Austria Austria

Eva Pinkelnig

Philipp Aschenwald

Daniela Iraschko-Stolz

Stefan Kraft

Norwegia Norwegia

Anna Odine Strøm

Robert Johansson

Maren Lundby

Andreas Stjernen

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Mj Reprezentacja złoto Złoto srebro Srebro brąz Brąz Razem
1.  Norwegia 13 5 7 25
2.  Niemcy 6 3 0 9
3.  Szwecja 2 2 1 5
4.  Polska 1 1 0 2
5.  Rosja 0 5 3 8
6.  Austria 0 4 5 9
7.  Włochy 0 1 1 2
8.  Słowenia 0 1 0 1
9.  Japonia 0 0 2 2
10.  Szwajcaria 0 0 1 1
10.  Finlandia 0 0 1 1
10.  Francja 0 0 1 1
Łącznie 22 22 22 66

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Narciarskie MŚ: Seefeld gospodarzem zmagań w 2019 roku (pol.). SportoweFakty.pl. [dostęp 5 czerwca 2014].
  2. Czterech kandydatów do organizacji Mistrzostw Świata w 2019 roku (pol.). skijumping.pl. [dostęp 4 maja 2013].
  3. Michał Chmielewski: KONIEC „ŚWIĘTYCH KRÓW”. SKOCZKÓW CZEKAJĄ OBOWIĄZKOWE KWALIFIKACJE. przegladsportowy.pl, 2017-05-28. [dostęp 2017-05-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]